Žlučníková kolika

Žlučníková (biliární) kolika neboli žlučníkový záchvat je náhle vzniklá, velmi silná bolest bez předchozích příznaků, která záchvatovitě přichází a opět mizí, bývá střídavá, podle stahu a uvolňování svaloviny žlučových cest. Je způsobená kameny ve žlučníku nebo žlučových cestách a vzniká většinou po konzumaci tučného jídla. Tělo se snaží tučné jídlo natrávit žlučí, žlučník se stahuje a vypudí větší žlučníkový kámen do žlučovodu, kde se zaklíní. Stěny žlučovodu jsou kamenem drážděny, stahují se a chtějí kámen posunout do střeva. To způsobí kolikovitou bolest břicha, většinou v pravém podžebří. Intenzivní bolest postupuje podél pravého žeberního oblouku do zad nebo k lopatce a může trvat několik minut, ale i hodiny. Vyskytuje se nejčastěji navečer nebo v noci a je často doprovázena nevolností, zvracením, říháním, plynatostí, zvýšenými teplotami a třesavkou. Při kolice nelze najít úlevovou polohu, zmizí v okamžiku, kdy se kámen posune. Pokud zůstane zaklíněný ve žlučovodu, který zcela ucpe, vzniká žloutenka způsobená poruchou odtoku žluče a nahromaděním bilirubinu v kůži a ve sliznicích.

Při dlouhodobější poruše odtoku se změní i barva stolice na světlou. Frekvence záchvatů je různá, jednou za rok nebo i několikrát do týdne.

Žlučníkové koliky mohou způsobit několik možných komplikací. Od žloutenky, světlé stolice a tmavé moči, přes ucpané střevo až po záněty (např. zánět slinivky břišní) a rakovinu žlučníku.

 Příčiny z pohledu klasické medicíny:

Žlučové kameny ve žlučníku nebo žlučových cestách (cholecystolitiaza nebo choledocholitiaza) jsou nejčastějším důvodem koliky. Záchvatu často předchází konzumace objemného nebo tučného jídla, fyzická námaha nebo psychické rozrušení. Opakované problémy se žlučníkem jsou způsobeny dlouhodobou špatnou životosprávou, nadváhou, nedostatkem pohybu a přemírou stresu.

  • latinsky: cholecystalgia
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Tradiční čínská medicína při popisování vlhké horkosti ve žlučníku hovoří o příznacích jako je žlučníková kolika s bolestí v pravém podžebří, bolest v oblasti žeberních oblouků, porucha trávení a také o zánětu žlučníku a žlučníkových kamenech. Žlučníkový záchvat se nejčastěji objeví podle orgánových hodin mezi 23. - 1. hodinou, kdy je žlučník nejvíce aktivní. Bolesti v podžebří s pocitem tlaku a bolesti na obou stranách žeber se objevují v důsledku zahrazení dráhy žlučníku a jater a tok energie se v nich zadrhává a zastavuje.

    Žlučníkové kameny mohou být vnímány jako zhmotněná, zkamenělá agrese a zloba. Žlučníkovou koliku může způsobit strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držením vše v sobě.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1107
// EOF