927x127 HEAD VPRAVO

Zácpa

Zácpa je obtížné, méně časté a málo vydatné vyprazdňování střev, většinou tuhé stolice. Jde o poruchu střevní hybnosti (motility) a jejího vyprazdňování (defekace). Mnohdy dochází až k úplné nemožnosti spontánního vyloučení stolice. Frekvence sama není měřítkem, obecně se uvádí, že zácpou trpí člověk, který se vyprazdňuje méně než 3x za týden, má tuhou stolici ve více než čtvrtině defekací, má pocit nekompletního vyprázdnění ve více než 25% defekací a nebo je nutno použití manuálních postupů k usnadnění vyprázdnění.

Zácpa je nepříjemným, velmi častým problémem velkého množství lidí. Může být samotným zdravotním problémem (návyková zácpa), ale i příznakem provázejícím jiná onemocnění (organická, sekundární zácpa).

Při zácpě trpíme nafouklým a bolestivým břichem a velmi obtížným a bolestivým vyprazdňováním tuhé stolice, což může vést ke zhoršení hemoroidů a dalších nemocí. Pociťujeme nadýmání, plynatost, pocit přeplněnosti, nechutenství a únavu.

Rozlišujeme několik typů zácpy v závislosti na rychlosti vzniku (akutní, chronická) nebo podle dalších příčin (spastická, prostá, návyková, konstituční).

Příčiny z pohledu klasické medicíny:

Důvodů a příčin, proč dochází k zácpě, je mnoho. Na vzniku zácpy se podílí snížený obsah vody ve stolici, prodloužený čas průchodu trávicím traktem a možné mechanické překážky v traktu.

Psychické faktory a věk – u mladších lidí i dětí se může objevovat citlivá reakce organismu na změnu prostředí, např. při cestování a defekaci v neznámém prostředí. Vliv mají i úzkost, stres, napětí. U starších lidí se přidávají deprese, demence.

Překážka ve střevech – způsobí akutní zácpu, vzniká z důsledku nějakého onemocnění střev či defektu. Nejzávažnější příčinou je rakovina tlustého střeva, která roste do dutiny střeva a začnou ji zužovat.

Výživa a životní styl – zácpa je spojena s nevhodnou stravou. Jde zejména o nedostatek tekutin a vlákniny ve stravě. Čím menší množství vlákniny je, tím je menší objem stolice a je tužší. K tomu přispívá i nedostatečný příjem tekutin společně se sedavým způsobem života. Pro správné fungování střeva je potřeba dostatek pohybu.

Těhotenství – v těhotenství je mnoho příčin vzniku zácpy. Je to zvýšená hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje pohyb střev, na konci těhotenství tlakem zvětšující se dělohy na oblast konečníku. Někdy může být příčinou zácpy malý obsah vlákniny ve stravě a malý příjem tekutin. Preparáty železa mohou taktéž způsobovat zácpu.

Projímadla a léky – časté užívání projímadel způsobuje oslabení střevní svaloviny a tím vede opět k prohloubení zácpy. Proto doporučujeme řešení dietními a režimovými opatřeními. Také celá řada léků způsobuje zácpu. Typické jsou opiáty na tlumení bolestí a také antidepresiva.

Metabolické příčiny – snížená funkce štítné žlázy, dlouhotrvající cukrovka. Snížení pohyblivosti střev se objevuje i při změnách iontů draslíku a vápníku (hyperkalcémie, hypokalémie).

Hemoroidy a trhliny konečníku – hemoroidy jsou při vyprazdňování mnohdy bolestivé a mohou tak vést k vědomé i nevědomé snaze stolici odkládat. Stejně tak i u bolestivých trhlin konečníku vzniká oddalování vyprázdnění.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF