927x127 HEAD VPRAVO

Hepatitida - žloutenka

Hepatitidy jsou záněty jater, které tvoří širokou skupinu nemocí s odlišnými příčinami, průběhem i komplikacemi. Je celá řada příčin, které způsobí zánět jaterní tkáně (bakterie, viry, parazité, alkohol, léky, toxické látky, aj.).
Je vhodné záněty jater rozdělit na:

akutní a chronické
infekční a neinfekční.

Akutní hepatitidy jsou náhlé, s bouřlivým průběhem, často doprovázeny nepříjemnými příznaky jako zvětšení jater, žloutenka, bolest v pravém podžebří, nechutenství, slabost a další. Většinou dochází k naprostému vyléčení, jen občas přechází do akutního jaterního selhání nebo chronického zánětu.

Chronické hepatitidy probíhají nenápadně a dlouhodobě, téměř bez příznaků. Jsou nebezpečné svým postupným poškozováním jaterní tkáně a komplikacemi. Vede až k jaterní cirhóze. 

Infekční hepatitidy jsou velmi širokou skupinou onemocnění. Jsou způsobené hepatotropními viry (čili viry napadající játra), zejména virové hepatitidy typu A, B, C, D a E.

• Hepatitida typu A neboli „nemoc špinavých rukou“ se v kolektivu velmi dobře šíří, je velmi nakažlivá. Přenáší se fekálně-orální cestou – špatnou hygienou, při příjmu tepelně neupravených potravin kontaminovaných virem nebo kontaminovanou vodou. Objeví se asi 30 dnů po nákaze nespecifickými chřipkovými příznaky, bolestí břicha, nevolností, zvracením, zvětšením jater. Doprovázeno žloutenkou (zežloutnutím očí, kůže a sliznic) a nálezem světlé stolice. Do několika týdnů si tělo s infekcí poradí bez trvalých následků, jen ojediněle může dojít k akutnímu selhání jater.

• Hepatitida typu B se přenáší krví a tělními tekutinami, projeví se za 2-3 měsíce. Projevuje se stejně jako hepatitida typu A, jen žloutenka nemusí být u každého. Většina lidí se zcela uzdraví, asi 15% zůstane v chronickém stavu a postupně vznikají komplikace.

• Hepatitida typu C není u nás tak častá, je velmi závažná. Přenáší se infikovanou krví, často u narkomanů. Objeví se po 2 měsících od nakažení, v akutní fázi se nijak neprojeví, žloutenka často vůbec není. Onemocnění přechází do chronického stadia, protože si tělo s virem neumí poradit a dochází k cirhóze jater a rakovině jater.

• Hepatitida typu D vzniká vždy společně s hepatitidou typu B, protože virus nedokáže samostatně napadnout játra a potřebuje k tomu virus hepatitidy B. Je v ČR velmi vzácná.

• Hepatitida typu E způsobená virem hepatitidy E se přenáší také jako virus hepatitidy A nedokonalou hygienou, obě jsou si velmi podobné i v projevech. Většinou dochází k naprostému uzdravení.

• Ostatní hepatitidy způsobené např. cytomegalovirem, EBV virem a vzácněji také bakteriální amébové infekce jater, které mají podobu jaterních abscesů.

Neinfekční hepatitidy jsou např. alkoholická hepatitida vyvolaná alkoholem v akutní i chronické podobě, autoimunitní hepatitida, při které organismus vytváří protilátky proti vlastní jaterní tkáni a Wilsonova nemoc jako dědičné smrtelně nebezpečné onemocnění s poruchou metabolismu mědi, která se ukládá v játrech, mozku a v oku.

Příčiny z pohledu klasické medicíny: 

Existuje velké množství činitelů, díky kterým jaterní tkáň reaguje zánětem.

Infekční záněty akutní i chronické mohou způsobit bakterie, viry i parazité. Nejvýznamnější jsou virové hepatitidy A-E, poškození jater při virové infekční mononukleóze a napadení jater cytomegalovirem. Bakterie celé řady mají tendenci k vytváření hnisavých jaterních abscesů. Z řad parazitů jaterní záněty způsobují echinokok a améby.

Alkohol požitý jednorázově ve vysokém množství může vyvolat akutní zánět – alkoholickou akutní hepatitidu, dlouhodobý alkoholismus způsobuje chronický zánět přecházející do jaterní cirhózy.

Léky a toxické látky mohou způsobit akutní zánět jater, který přejde do chronického. Nejčastěji jde o sloučeniny amiodaron, paralen, hormonální antikoncepce a mnohé další.

Vrozené a metabolické poruchy, nejčastěji zánět vyvolaný ukládáním železa (hemochromatóza) a mědi (Wilsonova choroba).

Porucha odtoku žluče, jelikož při každém dlouhodobém městnání žluči v játrech vzniká chronický zánět.

Nealkoholická steatohepatitida NASH, při které se nadměrně ukládá tuk v játrech.

Ischémie a ucpávání jaterní tepny krevními sraženinami.

  • latinsky: hepatitis
  • jiný název: virová hepatitida, zánět jater, virový zánět jater, virová hepatitis, nemoc špinavých rukou, infekční žloutenka, akutní a chronický zánět jater, žloutenka typu A, žloutenka typu B, žloutenka typu C, hepatitida typu A, hepatitida typu B, hepatitida typu C
  • skloňovaný název: hepatitidou
  • související produkty: ;;931 ;;930 ;;960 ;;968 ;;967
  • Skloňování 2: hepatitidu
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Tradiční čínská medicína vidí příčinu hepatitidy v projevení se nakažlivé škodlivé Qi za určitých podmínek. A to tehdy, když se nahromadí vnitřní vlhká horkost, která se usídlí v hlubších vrstvách, hlavně v krvi. Vznik vnitřní vlhké horkosti vidí ve dvou příčinách. První je špatné stravování, přejídání se, pálivá, mastná strava, sladkosti nebo alkohol, což poškozuje slezinu, zvyšuje se vlhkost a ta se časem mění na vlhkou horkost. Druhá možnost je z emočního stresu, který způsobuje stagnaci Qi jater. Zablokovaná játra útočí na slezinu a opět vzniká vlhko a postupně vlhká horkost. Dlouhodobým působením obou činitelů se oslabuje Qi a tím i krev a skrytý patogen se projeví, protože získá vhodné podmínky pro množení. Virus zvítězí nad organismem, přemnoží se a vypukne virová hepatitida. Žloutenka může být kromě postižení sleziny vyvolána i zablokováním jater a žlučníku horkou vlhkostí, která brání obvyklé sekreci žluče a vytlačuje žluč do krve. Typickou kombinací pro vznik hepatitidy je vlhká horkost, zablokovaná játra a slabá slezina.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1049

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF