927x127 HEAD VPRAVO

Hemoroidy

Hemoroidy jsou uzlovitě rozšířené cévy v oblasti konečníku a řitního kanálu. Jsou velmi častým a nepříjemným onemocněním cév, většinou neohrožují člověka na životě, ale dokáží život znepříjemnit krvácením a dalšími komplikacemi.

Hemoroidy dělíme na zevní a vnitřní podle umístění žil, z nichž hemoroidy vznikají. Liší se i svými příznaky. U mnoha osob se objevuje kombinace obou typů.

Vnitřní hemoroidy vznikají rozšířením žilních cest ve stěnách konečníku. Nejsou při pohledu na řitní otvor zvenku vidět a nejde je nahmatat.
Rozšířené žilní pleteně pod sliznicí jsou propojeny přímo s tepnami, proto je v nich vysoký tlak, začnou se vyklenovat do dutiny konečníku, mohou krvácet, a proto nalézáme jasně červenou krev ve stolici. Je nutné zjistit, zda krev ve stolici nemá závažnější příčinu jako jsou např. rakovina tlustého střeva, nezhoubný nádor tlustého střeva apod.
Kromě krvácení vnitřní hemoroidy způsobují bolest při vyprazdňování stolice, vyskytuje se hlen ve stolici a mohou se natolik zvětšovat až způsobí výhřez části konečníku a přidává se i zánět pokožky. Časté vyprazdňování spojené s krvácením může vést až k chudokrevnosti. 


Jsou 4 stádia závažnosti u vnitřního typu. V prvním stupni nedochází k vyhřeznutí, projevem je jen krev při defekaci, druhý stupeň je charakterizován vyhřezlým hemoroidem, který se sám vrací zpět do řitního otvoru. U třetího stádia je nutné výhřez zatlačit zpět manuálně a v posledním stádiu je vyhřeznutí trvalé a nelze zasunout zpět.

Zevní hemoroidy vznikají rozšířením povrchových podkožních žil probíhajících pod kůží v okolí řitního otvoru. Jsou umístěny kruhově kolem ukončení konečníku. Jsou viditelné jako malé uzlíky, nebolestivé, měkké, nejsou nijak vlhké a nekrvácí. Mohou však vzniknout krevní sraženiny, které žílu ucpou, vznikne bolestivý uzel. Ten může prasknout nebo se během několika dní sraženina vstřebá, kůže se svraští a zůstane prázdná kožní výchlipka. Ta nebolí, ale znesnadňuje hygienu kolem řitního otvoru a může se objevit svědění kůže.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny:

Příčin vzniku hemoroidů je mnoho, dle dlouhodobého sledování bylo stanoveno několik rizikových faktorů:

Zvyšování nitrobřišního tlaku u chronického silného kašle, zácpách spojených s usilovným tlačením při stolici vede k hemoroidům. Přispívají i další potíže při vyprazdňování jako jsou chronické průjmy. U žen se nitrobřišní tlak zvyšuje při těhotenství, protože zvětšená děloha tlačí na velké cévy.

Tělesná konstituce – nadváha a obezita je velkým rizikem nejen při vzniku hemoroidů, ale i dalších závažnějších chorob.

Stravovací návyky jsou velmi důležité, nedostatek vlákniny ve stravě a malý přísun tekutin vedou k možnosti vzniku hemoroidů, stolice je tužší a je větší pravděpodobnost, že poničí konečník. Také časté pití kávy, alkoholu není vhodné, protože odvodňují tělo a způsobují zahuštění stolice.

Životní styl hraje velkou roli. Dlouhodobé sezení na tvrdé podložce v některých zaměstnáních, bez dostatku pohybu, ze sportů se nedoporučuje cyklistika pro zvýšený tlak na konečník.

Genetika a vysoký věk – tenké žilní stěny a poruchy vaziva. 

 

 

  • dodatek názvu: hemeroidy, zlatá žíla, píštěl, řitní žilní městky, křečové žíly konečníku
  • jiný název: hemeroidy, zlatá žíla, píštěl, řitní žilní městky, křečové žíly konečníku
  • skloňovaný název: hemoroidy
  • související produkty: ;;949 ;;937 ;;933 ;;958 ;;932 ;;945
  • Skloňování 2: hemoroidy
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Hemoroidy (č'-čchuang) se projevují rozšířenými útvary v konečníku, které mohou být někdy bolestivé, a přítomností krve ve stolici. K jejich vzniku přispívají přítomnost vlhké horkosti ve střevě z důvodu nevyvážené stravy a nadměrné konzumace pálivých a sytých pokrmů, chronická zácpa, oslabení po porodu a další příčiny vedoucí ke stagnaci čchi-süe v konečníku.

     

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1054

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF