927x127 HEAD VPRAVO

Dysbióza

Dysbióza neboli dysmikrobie znamená narušení běžného složení mikroorganizmů ve střevě a snížení množství důležitých bakterií. O dysmikrobii mluvíme typicky u tlustého střeva, které je za normálních okolností osídleno řadou přátelských i nepřátelských bakteriálních kmenů, tzv. střevní mikroflórou (mikrobiom). Mikroflóra je pro organizmus velmi důležitá, je metabolicky aktivní a brání přemnožení patogenních bakterií. Střevní mikroflóra se neustále mění podle kvality naší stravy i vlivem celé řady dalších faktorů. Stav, kdy převládají prospěšné mikroorganismy a jsou v rovnováze, označujeme jako symbiózu. K narušení mikroflóry, a tím k přemnožení škodlivých mikroorganismů dochází nejčastěji při podávání antibiotik.

Hlavním příznakem dysbiózy je narušená funkce střev, která se může projevit průjmem, zácpou, nebo kombinací obojího. Vždy však dochází k nadměrné tvorbě plynů a nepříjemným tlakům v břišní dutině. Mohou se vyskytovat i jiné příznaky, které jsou výsledkem dysbiózy.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Pokud v organismu dojde k nerovnováze střevní mikroflóry, mohou se stát vnější (požité) i vnitřní škodlivé bakterie zdrojem infekce.

• Nejčastější příčinou vzniku dysbiózy je užívání antibiotik. V dnešní době je léčba antibiotiky nadměrná a ty likvidují ve střevech velkou škálu bakterií, včetně těch normálních a zdraví prospěšných. Vznikají tak průjmy při užívání antibiotik. Dysbióza způsobena právě antibiotiky potlačuje naší imunitu, což nás vede opět k větší nemocnosti.

• I další léky zvyšují pravděpodobnost vzniku dysbiózy. Jedná se hlavně o hormony používané při léčbě menopauzálních symptomů, možná i antikoncepce.

• Stres hraje významnou roli ve vzniky dysbiózy.

• Nevyvážená strava a špatné stravovací návyky dnešního světa mohou stát za vznikem dysbiózy, i když spíše nepřímo. Ovšem nekvalitní strava nepřispívá ke správnému fungování a vytváření střevní mikroflóry. Maso, uzeniny, cukr, lepek, mléko, přídatné látky tzv. éčka, antibiotika přítomná v potravinách a jiné důležité vlivy mají spolu podíl na vzniku dysbiózy.

  • latinsky: dysbiosa
  • jiný název: dysbakterióza, dysmikrobie
  • skloňovaný název: dysbiózou
  • související produkty: ;;930 ;;935 ;;929 ;;951 ;;964 ;;974
  • Skloňování 2: dysbiózu
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Tradiční čínská medicína klade skutečně velký důraz na stravu. Z kvalitní potravy se v dráze sleziny „vyrábí“ i kvalitní "palivo" (energie čchi a krev), které je nutné pro zdravé fungování organismu. Nekvalitní strava je příčinou mnoha nemocí, které bychom se stravou nijak nespojovali.
    Střevo je jeden z hlavních zdrojů toxinů pro náš organismus. Nejsou to jen toxiny zvenčí, které vyvolají střevní potíže, ale mnohem více nás zatěžují naše vnitřní toxiny. Střevo je jedním z pilířů naší imunity, proto je na čistotu střeva kladen velký důraz. Narušení střevní rovnováhy a přemnožení nepřátelských organismů ve střevě a celém trávicím traktu je spojeno s přetížením imunitního systému a zaplavení těla jedy. S tím souvisí celá řada chorob, např. vysoká kazivost zubů, parodontóza, onemocnění horních cest dýchacích, záněty infekčního původu, nemoci kůže a kloubů.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1657

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF