927x127 HEAD VPRAVO

Celiakie

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je v naší populaci relativně rozšířené. Jeho podstatou je nesnášenlivost směsi bílkovin zvanou lepek (gluten). Lepek je obsažený v obilovinách a v produktech z něj vyrobených, především v pšeničné mouce, ale také ječmeni, žitu a ovsu. Při konzumaci lepku vzniká zánět sliznice tenkého střeva v různých jeho částech a dochází k rozsáhlému poškození epitelových buněk střeva, jejich atrofii. Živiny z potravy nemohou být vstřebány, zůstávají nestrávené ve střevě. Tomu odpovídají i velmi pestré příznaky celiakie. Dochází ke ztrátě hmotnosti, vleklým průjmům, nechutenství, únavě, bolestem břicha, nadýmání, krev ve stolici, poruše vstřebávání živin, minerálů, vitamínů i vody. U dětí dochází ke zvracení a poruše růstu, nápadnými znaky jsou tenké končetiny a vypouklé, nafouknuté bříško. Objevují se i další mimostřevní příznaky jako chudokrevnost, osteoporóza, zvýšená kazivost zubů, afty, bolesti kloubů, nepravidelnost menstruace, deprese a úzkost.

V současnosti je považována celiakie za nevyléčitelnou nemoc, avšak při dodržování bezlepkové diety (důslednému vyhýbání potravinám s obsahem lepku) vymizejí všechny její příznaky. Neléčená celiakie přináší mnohé komplikace jako non-Hodgkinský lymfom (rakovina lymfatických žláz) a rakovina střeva. Kožní projevy se označují jako Duhringova nemoc. Celiakie je sdružená i s jinými nemocemi, nejčastěji je to Diabetes mellitus I. typu, zánětlivé onemocnění štítné žlázy, nesnášenlivost mléka.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Celiakie vzniká v dětství i v dospělosti, předpokládá se multifaktoriální původ, což znamená, že ke vzniku mohou přispívat jak faktory genetické (určité variability ve struktuře genů, vlastní specifické alely označené jako HLA-DQ2/DQ8), tak vlivy vnějšího prostředí. Celiakie může být vyvolána stresovou situací, ta bývá tzv. spouštěčem nemoci (např. chirurgický zákrok, těhotenství, porod, virová infekce – rotaviry, adenoviry, fyzická i duševní zátěž, náročná emoční událost).

  • latinsky: celiakie
  • jiný název: nesnášenlivost lepku, celiakální sprue, glutenová enteropatie, endemická sprue, Geeova-Herterova choroba, primární malabsorpční syndrom, Heubner-Herterova nemoc
  • skloňovaný název: celiakií
  • související produkty: ;;960 ;;932 ;;954
  • Skloňování 2: celiakii
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Podle tradiční čínské medicíny jsou alergie na lepek i další potravinové alergie ve skutečnosti různé formy energetického deficitu na úrovni dráhy sleziny. Slezina odpovídá za trávení a její energetická nerovnováha se projeví trávicími potížemi. Původní příčinou nedostatku energie sleziny může být vrozená dispozice, nevhodná strava, nezdravá výživa, stres, životní styl, ale také opakované užívání antibiotik a hormonů, i hormonální antikoncepce, jež „ochlazují trávící systém“, vyčerpávají yang energii sleziny a narušením vztahu mezi slezinou a žaludkem zhoršují využitelnost živin z potravy. Proto je nutno posílit slezinu, vysoušení vlhka a podle konstitučního typu ochlazení nebo zahřátí organismu.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1052

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF