927x127 HEAD VPRAVO

Svaly a šlachy

Kosterní svaly tvoří příčně pruhovaná svalovina složená z mnohojaderných svalových vláken, které se spojují do snopečků a snopců. Svalové vlákno se nazývá myofibrila a skládá se z aktinu a myozinu – kontraktilní bílkoviny, které se do sebe zasouvají a tím dochází ke smrštění svalu.

Snopce kosterní svaloviny vytvářejí svalové bříško, které kryje svalová blána. Základní vlastností svalové tkáně je schopnost se stahovat. Svalový stah je důsledkem řetězce chemických reakcí, k jejichž proběhnutí je potřeba splnění několika podmínek, v první řadě podráždění svalu a dostatečná zásoba energie ve svalu.

Šlacha (tendo) je silný vazivový provazec připojující sval ke kosti. Úlohou šlachy v těle je přenášet sílu stahujícího se svalu a tím uvést kost do pohybu.

Na jednom konci vyrůstá ze svalového bříška a na druhém přirůstá k okostici. Šlachy jsou neaktivní tkání, nemají téměř žádné krevní zásobení. Mají málo nervových zakončení a jejich přítomnost v těle poznáme až při poranění.

Na místech, kde se stýkají s jinými vnitřními strukturami těla, jsou šlachy umístěné ve šlachových pochvách - obalech s dvojitou stěnou vyplněnou tekutinou, v níž kloužou a promazávají se. Při přirozeném stárnutí či dlouhodobém výkonu stejného pohybu mazivová tekutina vysychá a pokud nedojde k jejímu doplnění, vrstvy pochvy se o sebe začnou bolestivě odírat za praskavého zvuku (tzv. krepitace, známé při praskání kloubů prstů).

Dlouhodobé či nárazové zatížení šlach může způsobit zánět - tenditidu či tendosynovitidu (zánět šlachového obalu). Nejznámějším příkladem zánětu šlach je tenisový loket.

  • latinsky: musculus, tendo
  • skloňovaný název: svaly a šlachami
  • skloňovaný název 2: svaly a šlachy

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF