927x127 HEAD VPRAVO

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je onemocnění, které je nejčastější v dětském věku.
Středoušní dutiny sousedí s vnitřním uchem, které obsahuje náš sluchový orgán – hlemýžď. Bubínkem je střední ucho odděleno od zevního zvukovodu a Eustachova trubice spojuje středoušní dutinu s dutinou nosní. Vzhledem k tomu, že bubínek je nepropustná blána, jediná cesta, kudy mohou ze středního ucha odcházet nečistoty je právě ona Eustachova trubice.

Klasická infekce středního ucha začíná náhle z plného zdraví nebo jí předchází neurčité příznaky infekce dýchacích cest (horečka, kašel, rýma, bolest v krku apod.). Hlavním projevem akutního zánětu středního ucha je velice nepříjemná bolest v uchu. Malé děti pláčou, větší jsou již schopné bolest ucha popsat. Kromě toho bývá přítomná horečka s celkovou schváceností. Někdy může být přítomné určité zhoršení sluchu na postižené ucho a pískání v uchu. Zánět přeci jen trochu zhorší schopnost středního ucha převádět zvuky do vnitřního ucha. Dutina středního ucha se plní hnisem a bubínek je proto vyklenutý směrem ven. Stav není zjistitelný prostým okem, ale až při vyšetření na ušním-nosním-krčním oddělení (ORL).

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Nejčastější příčinou klasického hnisavého zánětu středního ucha je bakteriální infekce, často streptokokového původu (obvykle pneumokok), která se do středouší obvykle dostane z nosohltanu přes Eustachovu trubici. Infekci může způsobit i bakterie známá jako hemofilus. Někdy předchází zánětu středního ucha rýma, při které může dojít ke zduření sliznice dutiny nosní a k zúžení vyústění Eustachovy trubice do nosohltanu. Tím ztrácí dutina středního ucha svůj jediný kontakt s okolím, snadněji se v ní mohou hromadit nečistoty a bakterie a snadněji může vzniknout infekce.

Zvětšená nosní mandle riziko vzniku zánětu středního ucha zvyšuje. Pokud se tato mandle příliš zvětší, což se v dětském věku stává, může to mít opět za následek ucpání Eustachovy trubice hmotou mandle. Příčinou mohou být i nejrůznější poruchy imunitního systému. Horší imunita znamená častější infekce. Velmi vzácnou příčinou častých zánětů středního ucha může být i Kartagenerův syndrom. U tohoto syndromu bývá narušená funkce řasinek, které se v dýchacím traktu vyskytují hojně a umožňují svým pohybem odstraňování nečistot. Proto mají nemocní s tímto syndromem mimo jiné i častější záněty středního ucha.

  • latinsky: otitis media
  • skloňovaný název: zánětem středního ucha
  • související produkty: ;;932 ;;933 ;;960 ;;954
  • Skloňování 2: zánět středního ucha
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1111

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF