927x127 HEAD VPRAVO

Oko

Oko, poruchy zraku – z hlediska čínské medicíny patří játrům. Jsou-li játra čistá a funkční, můžeme počítat s dobrým zrakem dlouhou dobu. Když se zanesou, pak se záhy začne zhoršovat i náš zrak. Preparáty, které ovlivňují játra, ovlivňují i oči (Detoxin, Astomin, Intocel, Gerocel Bioenzym).
Oko je složeno z mnoha struktur – z orgánů očního bulbu, jako jsou čočka, rohovka, duhovka, sklivec, bělima, ze svalů (okohybných a svalů, které ovládají zornici), z cév a nervových struktur (sítnice, zrakový nerv). Detoxikace oka proto nebude jednoduchá. Zatížená může být jakákoli oční struktura a podle toho se odvíjejí i oční potíže. Jsou-li zatížené nervové struktury, pak v detoxikaci může sehrát roli i Sagradin, při cévních potížích Venisfér, Intocel. 
Při akutních infekčních onemocněních (například záněty spojivek, ječné zrno, záněty rohovky, duhovky...) se můžeme pokusit zaléčit preparáty Diochi, ale cíleně vytestovanými. Mnohdy se ale pro rychlý postup a bolestivost musíme podrobit léčbě klasické. Po skončení nebo již v průběhu klasické léčby ji můžeme doplňovat detoxikací našimi preparáty. Detoxikačními kúrami můžeme předejít vzniku chronických degenerativních chorob.

Podrobný popis oka:

Oční koule (bulbus oculi) je uložena v kostěné dutině očnicové - orbitě, v obličejové části lebky. Délka oční koule je asi 2,5 cm. Leží na tukovém polštáři, který slouží jako ochran aoční koule před nárazy. Oko dále chrání oční víčka, řasy a slzy. Pohyby obou bulbů jsou umožňovány okohybnými svaly.

Stěna oční koule se skládá ze tří vrstev
Zevní vazivová vrstva - bělima, bílá neprůhledná vazivová tkáň, která tvoří pevný obal oka.
V přední část přechází bělima v rohovku, která je bezbarvá, neobsahuje žádné cévy a snadno propouští světelné paprsky. Svým tvarem připomíná hodinové sklíčko.

Střední vrstva oka - v zadní části je tvořena cévnatkou, v přední části přechází v řasnaté tělísko a duhovku. Cévnatka je bohatě zásobená krví a vyživuje oko. Je tmavě hnědočervená a plní také funkci tmavé komory pro sítnici.

Z řasnatého tělíska vystupuje duhovka (iris). Má tvar mezikruží a svým charakteristickým zbarvením udává barvu oka. Barva duhovky je dána množstvím pigmentu. Přední plocha je viditelná přes rohovku. Uprostřed duhovky je otvor - zornice (pupila). Skrz ni vstupují do oka světelné paprsky. Podle intenzity osvětlení se mění velikost zornice (zornicový reflex).

Vnitřní vrstvu oka tvoří sítnice (retina), která tvoří vlastní smyslovou část oka. Obsahuje světločivé buňky (fotoreceptory). Jsou složeny z tyčinek pro černobílé vidění a čípků pro barevné vidění. Nejsou v oku rozloženy rovnoměrně, v místě výstupu zrakové nervu chybí úplně (slepá skvrna oka). Předávají podráždění nervovým vláknům zrakového nervu.

Čočka (lens)
Průhledný útvar ve vnitřním prostoru oka. Mění své zakřivení při pohledu do dálky (oploštění) nebo na blízko (vyklenutí). Tato schopnost se nazývá akomodace. Ve stáří se průhlednost čočky snižuje.

Sklivec je průhledná rosolovitá hmota, která vyplňuje v bulbu celý prostor za čočkou.

Okohybné svaly zajišťují pohyb každého oka.

Víčka - horní a dolní jsou tenké vazivové ploténky, kryté tenkou kůží. Pod kůží je uloženo tenké vazivo, ve kterém se snadno tvoří otoky. Vnitřní plochu víček kryje tenká červená sliznice - spojivka.

Slzný aparát tvoří slzná žláza a vývodné cesty slzní. Slzná žláza produkuje slzy, které slouží k ochraně a zvlhčování oka. Mají také mírný antibakteriální účinek.

 

  • latinsky: oculus
  • skloňovaný název: okem
  • skloňovaný název 2: oko

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF