927x127 HEAD VPRAVO

Ječné zrno

Ječné zrno je infekce v kořeni mazových žláz očních řas. Ječná zrna jsou bolestivá, většinou však nezpůsobují trvalé následky. Víčko postižené ječným zrnem může být oteklé a zarudlé, příslušné oko může bolet. Mrkání bývá nepříjemné, oko slzí a svědí. Větší ječná zrna, která tlačí na tkáně oka mohou dokonce lehce narušit vidění.
Neléčená infekce trvá 7–10 dní. Ječné zrno je pupínek nebo váček, který se může vytvořit na horním i dolním očním víčku. Je způsobeno bakteriemi, které většinou žijí na povrchu očního víčka, aniž by působily nějaké obtíže.
Ječné zrno vypadá jako zarudlý hrbolek, který se nachází na zevní straně víčka, někdy ovšem vzniká na jeho vnitřní straně a je viditelné až při přetočení víčka. Obsahuje zánětlivou tekutinu a někdy hnis.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Podstatou problému je ucpání mazové žlázky nebo potních žlázek v oblasti očního víčka. Dojde ke vzniku zánětu, následně pak může dojít k infekci ložiska bakteriemi. Riziko se zvyšuje při častém mnutí očí a při nedodržování hygieny (nemytí rukou, sdílení ručníků apod.). Větší riziko vzniku infekce mají i pacienti s oslabenou imunitou.

  • latinsky: hordeolum
  • skloňovaný název: ječným zrnem
  • související produkty: ;;954 ;;933 ;;934
  • Skloňování 2: ječné zrno
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1110

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF