Vaječníky

Vaječník je ženská párová pohlavní žláza produkující ženské pohlavní hormony estrogen a gestagen. Je to místo, kde dozrávají vajíčka.
Jsou uloženy nízko v podbřišku, na bočních stěnách malé pánve, v blízkosti pravého vaječníku se obvykle nachází apendix - červovitý výběžek slepého střeva. Blízko vaječníků naléhá vyústění vejcovodů, které umožnují transport uvolněných vajíček do dutiny děložní. Ke stěnám malé pánve jsou vaječníky přichyceny podbřišnicovou řasou.

Vaječník svým tvarem připomíná malou švestku šedorůžové barvy, velikost vaječníku se v průběhu života ženy mění, největší je u mladé dospělé ženy na začátku reprodukčního období mezi 20. - 30. rokem.

Stavba vaječníku
Vaječník je tvořen dvěma částmi - kůrou a dření. Dřeň vaječníku tvoří řídké vazivo, které je bohatě protkáno cévami a nervy. Místo vstupu cév a nervů se nazývá vaječníková branka, v tomto místě není vaječník krytý kůrou.
V dětství je povrch vaječníků hladký, později se zjizvuje po uvolnění zralých vajíček - ovulaci.

Každá zdravá žena má dva vaječníky. Již při narození obsahuje každý vaječník několik set tisíc nezralých vajíček, ze kterých dospěje během každého menstruačního cyklu jedno k ovulaci, tj. je připraveno k oplodnění. Z tohoto množství dozraje asi jen 400 vajíček.

Dozrávání vajíček probíhá podle zatím nejasných zákonitostí, jisté však je, že v každém vaječníku dochází nejčastěji k dozrání jednoho vajíčka a vaječníky se v dozrávání vajíček střídají. Vajíčka jsou uložena ve váčku - folikulu, který jim zajišťuje ochranu a výživu. Po dozrávání vajíček je dokončeno reprodukční dělení, takže každé vajíčko, stejně jako spermie, obsahuje pouze poloviční počet chromozomů. Tento proces probíhá pod vlivem hormonů podvěsku mozkového. FSH (folikuly stimulující hormon a LH (luteinizační hormon) vyvolávají ve vaječnících po celé fertilní období změny, které se opakují každých 28 dní. Jde o tzv. ovariální cyklus.
Pokud vajíčko dozraje, folikul praskne a vajíčko je z vaječníku vyplaveno do vejcovodu, kde může být oplozeno.

Vejcovody
Vejcovody jsou duté trubcovité orgány, které začínají volně v dutině břišní a ústí po obou stranách do dělohy. Jsou dlouhé asi 10 - 15 cm. Volný konec je opatřen řasami (fimbriemi). Ty se během ovulace přibližují k vaječníku a svými pohyby usnadňují vniknutí vajíčka do vejcovodu. Smršťování hladké svaloviny vejcovodů a pohyby řasinek na sliznici usnadňuje postup vajíčka směrem do dělohy. Ve vejcovodu také dochází k oplodnění vajíčka, které se zde začíná dělit.

 

 

  • latinsky: ovárium
  • skloňovaný název: vaječníky
  • skloňovaný název 2: vaječníky
// EOF