927x127 HEAD VPRAVO

ALOYSIA TRIPHYLLA (aloisie trojlistá)

ALOYSIA TRIPHYLLA (aloisie trojlistá)

Harmonizuje dráhu jater, tří zářičů, řídící, jinovou patní a dráhu žaludku.

Obsahuje silice, třísloviny (tanin), alkaloidy, flavonoidy, které mají různé účinky: protiplísňové, protibakteriální, protivirové, protizánětlivé, digestivní – zlepšují zažívání, antioxidační, relaxační a detoxikační.

Účinky

• Silice – citral, carvon, limonen, citroneol, geraniol, alfa a beta pinen, cineol, ethyl eugenol a jiné – jsou nazývány také éterickými oleji. Jsou ve vodě nerozpustné, dobře se odpařují s vodními parami. Jsou velmi aromatické, chrání před mikroorganismy (bakteriemi, viry, plísněmi). Dodávají Aloysii nezaměnitelné aroma. Mají zklidňující účinky.

• Třísloviny – vyznačují se trpkou svíravou chutí. Mají schopnost srážet bílkoviny (kromě jiných také bílkoviny sliznic, tkání, na nichž vytvoří koagulační membránu, čímž zmírňují tvorbu zánětů a infekcí, výpotků, staví i drobná krvácení). Zabraňují vstřebávání toxických sloučenin (řeší tak i poruchu zažívání – průjmy).

• Flavonoidy – patří k barvivům, působí antioxidačně, tedy proti poškození buněčných membrán volnými kyslíkovými radikály.

• Alkaloidy – látky dusíkaté povahy, buď volné, nebo vázané na organické kyseliny. Hrají roli v metabolismu neboli látkové přeměně organismů, mají vliv na centrální nervový systém, ovlivňují psychiku, některé mají analgetické účinky (proti neuralgiím, migrénám, křečím…). Indikace

• Sedace

• Neurózy, deprese

• Harmonizace srdeční činnosti – srdeční neurózy, stresové tachykardie (zrychlená činnost srdeční)

• Stres

• Poruchy spánku

• Detoxikace centrálního nervového systému, detoxikace mozkových plen

• Podpora laktace • Dyspepsie (nadýmání, křeče v břiše – v žaludku, ve střevech)

• Chřipka a jiné virózy

• Plísně – Candida albicans

• Močové potíže – Escherichia coli

• Možnost každodenního používání

• Migrény a jiné bolesti hlavy

Kombinace s ostatními preparáty a nežádoucí účinky

Aloysia je čaj, který se dá volně kombinovat s jakýmkoli preparátem Diochi. Výborné zkušenosti mám s kombinací Aloysia + Levamin na psychiku, stejně tak Aloysia + Venisfér u kardiaků a hypertoniků. U močových potíží mnohdy nahrazuje Smilax při kombinaci s Diocelem nebo Androzinem. Dále z oblasti zažívacích potíží je výborná kombinace Aloysia + Astomin. U Aloysie jsem doposud nezaznamenala žádné nežádoucí účinky, dokonce ani alergické reakce. Je to čaj, který je naopak velmi dobře snášen. Aloysia je vynikající čaj s mnoha účinky, z nichž bych vyzdvihla zejména účinky na centrální nervový systém, na bolesti hlavy a migrény. U těchto stavů ho mám nejvíce vyzkoušený a mám s ním v ordinaci nejlepší zkušenosti. Dále je velmi dobré, že ji mohu doporučit jako čaj pro každodenní pití, zejména pro její lahodnou vůni a chuť.

Zkušenosti z ordinace a kazuistiky

* Žena (29 let) – přichází pro časté palpitace (pocity bušení srdce), které nemají žádný patologickoanatomický podklad. Opakovaná vyšetření včetně vyšetření štítné žlázy ukazují negativní výsledky. Diagnóza byla opakovaně směřována k psychosomatickému onemocnění. Z anamnézy vyplynulo, že žena žije v neustálém stresu a při každém rozrušení, vzteku nebo strachu dojde k tomu, že se pacientce rozbuší srdce. Podle EAV u ní zjištěna dysbalance vegetativního nervového systému, převaha sympatiku. Byla vytestována Aloysia, která byla pacientkou velmi dobře snášena. Při pravidelném každodenním pití tohoto čaje se začala postupně zklidňovat, cítila se vyrovnanější a postupně si začala všímat, že bušení srdce se vytratilo.

* Kojící žena (24) – trpí poruchami zažívání, často mívá nadýmání. V poslední době prodělala střevní chřipku a od té doby má pocit, že má rozhozenou funkci zažívacího traktu. Chtěla doporučit nějaký preparát, který by jí pomohl upravit činnost střev, odstranil nadýmání a nikterak nevadil miminku během kojení. Navíc nesnáší alkoholové kapky, takže jsme museli testovat a hledat v oblasti čajů. Na zažívání vyšel dobře čaj burrito a také Aloysia. Vzhledem k tomu, že Aloysia má i účinky podporující laktaci, zvolily jsme právě čaj z Aloysie. Po týdnu pravidelného pití udává zlepšení nadýmání, začala se upravovat i stolice, a navíc hlásí, že se jí zvýšila i tvorba mateřského mléka, což se v jejím případě jevilo jako velmi žádoucí. Kromě toho hlásila, že má pocit celkového zklidnění.

* Žena (38), která od svých dvaceti let trpí migrénou, přichází kvůli její možné přírodní léčbě. Pochopitelně, u takto dlouhodobě trvající migrény jen sama Aloysia nestačila, ale doplnily jsme jí každoměsíční detoxikaci vedle vytestovaných preparátů. V anamnéze jsem zjistila, že žena ve svých 13 letech prodělala klíšťovou encefalitidu. Pomocí EAV jsem vytestovala virovou zátěž na mozkových plenách (jejich dráždění cizorodými látkami, ať již mikrobiálními nebo chemickými či fyzikálními, vede také k bolestem hlavy). Aloysia se ukázala jako čistič číslo jedna mozkových plen. Vychází všem pacientům s migrénou bez rozdílu příčiny vzniku bolestí. Kromě mozkových plen čistí i jiné mozkové struktury.

* Chlapec (5) – trpí poruchami spánku od rozvodu rodičů. Maminka pro něj chce nějaké bylinky, které by ho zklidnily a zlepšily mu spaní. Nemá dobré zkušenosti s homeopatiky, prý je už zkoušela (?), a ani nechce dítěti dávat prášky na spaní. Navíc chlapeček je od malinka zvyklý pít bylinkové čaje. Vytestovali jsme právě Aloysii. Po 14 dnech přicházejí na kontrolu a oba udávají zlepšení, chlapec je klidnější a zlepšilo se i spaní.

* Muž (40) – přichází pro chronický zánět močového měchýře způsobený bakterií Escherichia coli. Z čajů na jeho onemocnění nefungoval Smilax, ale právě Aloysia. Aloysii jsme ordinovali jako každodenní čaj ve dvojnásobném množství, než je doporučeno. Jako kombinaci k ní jsme vytestovali Diocel, který jsme nasadili v dávce 3x 10 kapek jednorázově. Aloysii pil celkem dva měsíce, poté hlásí úplné vymizení potíží, a dokonce – z vyšetření moče je patrné, že má negativní nález. * Aloysii doporučuji lidem, kteří hledají nějaký bylinkový čaj ke každodennímu užívání, zejména pro její lahodnou chuť a příjemné aroma.

* Někteří moji pacienti mají Aloysii vyzkoušenou při virózách, při respiračních infektech. Při pití Aloysie se dokážou lépe potit, velmi dobře vykašlávají a odhleňují se. * Několik žen ji vyzkoušelo i jako sedací lázeň při vaginálních mykózách kvasinkového původu. Zevní užití doplnily pitím čaje.

MUDr. Lenka Hodková

pop. : Aloysia má výrazné citronové aroma, používá se i jako aromatická přísada k dochucování některých bylinných čajů.

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2010

Více z této kategorie: Stravou na bolesti zad a kloubů »

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF