Krev je nazývána tekutou tkání. Spojuje buňky všech ostatních částí těla s vnějším prostředím. Přivádí k buňkám kyslík a živiny, a odvádí od nich zplodiny výměny látkové. Krev je u zdravého člověka neustále v pohybu. Proudí uzavřenou soustavou cév. Stálé proudění krve zajišťuje srdce, které ji svými stahy vypuzuje do krevního oběhu.
Funkce krve
Transportní – přenáší kyslík a živiny, tuky, bílkoviny, tuky, cukry, vitamíny, hormony a minerální látky. Odvádí odpadní látky, které vznikají činností buněk.
Termoregulační – rozvádí po těle krev z míst, kde se tvoří ve značné míře teplo a ohřívá krev (játra) do míst s nižší teplotou.
Podílí se na udržování homeostázy – stálosti vnitřního prostředí.
Obranná funkce – brání organismus proti choroboplodným zárodkům
Zástava krvácení – hemostáza, kterou se tělo brání před velkými krevními strátami.
Celkové množství krve tvoří zhruba 1/33 hmotnosti těla, zhruba 8 %. Dospělý muž má okolo 6 l krve, žena 4,5 – 5 l krve. Lidský organismus je velmi citlivý na změny stálého objemu krve. Náhlé ztráty menšího množství, do 500 ml snáší dobře. Ztráty nad 1 500 ml však mohou být smrtelné. Pozvolné ztráty snáší tělo lépe.
Tvorba krve
Krev a její složky neustále zanikají a jsou nahrazovány nově vznikajícími. Za jeden den se vytvoří až 50 ml krve.
Krev se skládá z plazmy a krevních buněk – elementů. Poměr mezi těmito dvěma složkami, tedy plazmou a krevními elementy, se nazývá hematokrit. Máme přibližně 57 % plazmy a 43 % krevních elementů.
Plazma
Tvoří tekutou část krve, v níž jsou rozpuštěné organické a anorganické látky. Je vazká, neprůhledná, nažloutlé barvy.
Krevní buňky
Červené krvinky (erytrocyty) – hlavní funkce je transport kyslíku a kysličníku uhličitého. Hlavní stavební složkou je červené krevní barvivo – hemoglobin. Vznikají v dospělém věku v kostní dřeni.
Bílé krvinky (leukocyty) – buňky různého tvaru a velikosti. Jsou schopny fagocytózy – pohlcování částic, které jsou pro tělo cizí.
Krevní destičky (trombocyty) - nejsou ve skutečnosti buňky, nemají buněčné jádro. Podílejí se na zástavě krvácení. Při porušení celistvosti cévy se shlukují (agregace) a přilnou na stěnu cévy (adheze). Tím vytvoří první krevní zátku, zabraňující krvácení. Zároveň se začne z trombocytů uvolňovat tromboplastin, která se spolu s řadou dalších látek podílí na srážení krve a zástavě krvácení vytvořením definitivní krevní zátky.
Související nemoci
Symptomy
Ovlivněné meridiány
Přípravky
-
Venisfér kapky
Bioinformační přírodní doplněk stravy Venisfér kapky - jsou vyrobeny z rostlin, které obsahují přirozeně se vyskytující antioxidanty a fytolátky ovlivňující mikrocirkulaci krevního systému, normální činnost cévní a oběhové soustavy, krevní tlak, paměť, kognitivní výkonnost a soustředění. Posilují meridián srdce, který má na starost cévy, žíly, srdce, krev, hrudník.
-
Tabebuia impetiginosa bylinný čaj
Surovina na další použití
Tabebuia impetiginosa, nebo-li lapačo červené pomáhá posilovat především meridián srdce.
-
Uncaria tomentosa bylinný čaj
Bylinný čaj - doplněk stravy
Čajový odvar z kůry a lýka zdřevnatělé liány "kočičí dráp", používaly celé generace domorodých indiánů v lidovém léčitelství. Kočičí dráp přispívá ke zlepšení obranyschopnosti těla. Posiluje meridián žaludku, slinivky a sleziny., které mají na starost trávení a vylučování toxinů z těla.
Byliny s blahodárnými účinky na krev
-
Kurkuma dlouháCurcuma longa
-
LapachoTabebuia serratifolia
