927x127 HEAD VPRAVO

Angina pectoris

Angina pectoris je pojmenování pro středně těžké srdeční onemocnění v zásobování srdečního svalu krví, respektive kyslíkem. Vlivem zmenšeného přísunu kyslíku k srdečnímu svalu nedochází k jeho správnému stahování, což vede k neschopnosti pumpování krve do celého lidského těla. Převážně během zátěže pak dochází ke vzniku nepoměru mezi přívodem kyslíku a požadavkem na větší množství kyslíku, který se projevuje ostrou bodavou bolestí nejčastěji v oblasti za hrudní kostí, vystřelující do ramen, paží anebo spodní čelisti. Označuje se jako jedna z forem ischemické choroby srdeční.

 

Onemocnění se projevuje záchvaty, které mohou v extrémních případech trvat až okolo 15 minut. Během záchvatu nejprve nastupuje ostrá palčivá bolest, která postupně mizí. V některých případech je bolest doprovázena pocením, dušností a pocitem, že postižený omdlí. Současná léčba je schopna zmírnit projevy záchvatu, ale nikoliv vyléčit samotnou příčinu v podobě špatně zásobovaného srdečního svalu kyslíkem.

Léčba

Zastavit zužování cév a snížit hladinu cholesterolu přitom pomáhají léky ze skupiny statinů. Lékaři také někdy doporučují preparáty s obsahem kyseliny acetylsalicylové jako Aspirin či jiné s podobným účinkem. Preventivně se proti záchvatům bolesti podávají takzvané nitráty. Pro akutní případy jsou pak k dispozici léky z nichž nejznámější je Nitroglycerin.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Příčinou vzniku Anginy pectoris bývá nejčastěji ateroskleróza. Onemocnění, při kterém vzniká kornatění tepen, v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny (tj. vznikem arterómů). Faktickou příčinou aterosklerózy je ukládání tukových látek, v první řadě cholesterolu, čímž dochází k přeměně cévní stěny a vzniku tzv. aterosklerotických plátů. Dále dochází k usazování polysacharidů a vápníku, k zúžení stěny tepny, snížení její pružnosti a může se omezit tok krve. Orgány nejsou zásobeny dostatečně kyslíkem a dochází k jejich poškození.

 

 

  • latinsky: Angina pectoris
  • skloňovaný název: anginou pectoris
  • související produkty: ;;937 ;;946 ;;959 ;;976 ;;965
  • Skloňování 2: anginu pectoris
  • Id hlavního postiženého orgánu: 849

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF