927x127 HEAD VPRAVO

Zvětšení sleziny

Zvětšení sleziny se odborně označuje jako splenomegálie. Pokud je zvětšení sleziny doprovázeno i její zvýšenou funkcí, mluvíme o hypersplenismu. Zvětšení sleziny a hypersplenismus se většinou vyskytují současně, ale není to vždy pravidlem. Za zvětšením sleziny stojí vždy nějaká vážnější nemoc.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Leukémie − Usazování a množením nádorových bílých krvinek ve tkáni sleziny.

Prakticky jakékoliv onemocnění červených krvinek, které způsobí jejich sníženou životnost a zvýšený rozpad se projeví zvětšením sleziny, kde se červené krvinky odbourávají.

Infekční příčiny – Slezina je typicky zvětšená u infekční mononukleózy a pak také u malárie, kdy jsou červené krvinky poškozovány parazitem ze skupiny plazmodií.

Překrvení sleziny – K prostému a nevýznamnému překrvení sleziny dochází při fyzické námaze u netrénovaných jedinců, typicky při běhu, známe jako „píchání v levém boku“. Po ukončení námahy se stav rychle upraví.

Poranění sleziny –Slezina začne krvácet, ale krev se drží pod pouzdrem a nezpůsobuje závažnější obtíže kromě zvětšení objemu. V případě, že krvácení neustane, může s časovým odstupem dojít k prasknutí pouzdra tlakem krve a rychlému vykrvácení do dutiny břišní.

Nádory sleziny – Ve slezině můžeme najít nezhoubné nádory a relativně vzácně i metastázy zhoubných nádorů. Typickým nezhoubným nádorem sleziny je hemangiom, z metastazování do sleziny je zmiňován například melanom.

  • jiný název: splenomegálie
  • skloňovaný název: zvětšením sleziny
  • související produkty: ;;937 ;;935 ;;932 ;;963
  • Skloňování 2: zvětšenou slezinu
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1050

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF