Lupénka


Lupénka je autoimunitní onemocnění, které se těžko léčí, občas bývá v klidu, nebo se naopak prudce zhoršuje.
Lupénka se může vyskytovat prakticky kdekoliv na těle, např. ve vlasech, na trupu, na dlaních, na loktech, na hřbetu ruky apod. Typicky vypadá jako zarudlá místa v různé míře pokrytá šupinami zrohovatělé kůže, která jsou suchá. Odloupnutí šupin bolí a obnažená kůže pod šupinami má tendenci krvácet. Přítomnost šupin je způsobena tím, že autoimunitní zánět způsobí zrychlené rohovatění postižené kůže. Kromě šupin mohou na povrchu ložisek vznikat i strupy. U psoriázy mohou být imunitním procesem postiženy klouby, což se projeví jejich bolestí, zarudnutím a ztuhlostí. Při dlouhodobém průběhu se mohou objevit i nevratné deformace kloubů. Toto kloubní postižení označujeme jako psoriatickou artritidu.

Spolu s psoriázou se mohou vyskytovat další nemoci s autoimunitním mechanismem vzniku jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

 

Léčba:

Existuje řada způsobů léčby psoriázy a každý si musí najít tu svou.

Samoléčba a prevence zhoršení nemoci – vyšší péče o kůži (vyvarování se poškození kůže při sportu a v zaměstnání, zvýšená hygiena a pečování kůži, nošení prodyšného nedráždivého oblečení atd).

Změkčování zrohovatělých ložisek (krémem, promasírování,..)

Ztlumení zánětlivého procesu

Biologická léčba – Biologická léčba je modernější způsob léčby mnoha autoimunitních nemocí a také nádorů. U autoimunitních nemocí spočívá termín „biologická léčba“ v aplikaci speciálních látek specificky blokujících imunitní systém. Mají větší úspěch v tom, že blokují autoimunitní proces, ale na druhou stranu tolik nesnižují imunitní funkce nutné pro obranu těla.

 

Příčiny  z pohledu klasické medicíny


Lupénka je autoimunitní onemocnění. Buňky a protilátky našeho imunitního systému napadnou z blíže neznámého důvodu okrsky naší vlastní kůže. Poškozením pak vznikají projevy psoriázy. Na vznik nemoci má zřejmě vliv i dědičnost, protože lupénka mívá rodinný výskyt. Lupénka často vzniká nebo se zhoršuje, je-li nemocný člověk vystaven stresu, onemocní jinou infekcí (typicky virové infekce horních cest dýchacích) nebo jsou-li u něj přítomny hormonální změny (přechod, těhotenství).

  • latinsky: Psoriáza
  • skloňovaný název: lupénkou
  • související produkty: ;;933 ;;939 ;;960 ;;972 ;;949 ;;938
  • Skloňování 2: lupénku
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1118

Související položky (podle značky)

// EOF