Ekzém

Ekzém je nepříjemné kožní onemocnění, povrchový neinfekční zánět kůže, který postihuje hlavně pokožku. Vytváří se na ni zarudlé, olupující se, praskající či mokvající skvrny. Nejčastěji se objeví na kůži končetin, obličeje i hlavy. Vyrážka silně svědí a škrábání ji podstatně zhoršuje.

Existuje několik typů ekzému:

Nejběžnější a nejčastější je atopický ekzém, který se obvykle dědí. Projevuje se zarudlou svědivou kůží. Vzniká v dětství a trvá mnohdy až do dospělosti. V akutní fázi se na kůži tvoří puchýřky naplněné tekutinou. Časté škrábání může způsobit zhrubnutí kůže a její pokrytí silnější šupinatou vrstvou náchylnou k bakteriálním infekcím.

Projevy

Projevy jsou však odlišné v různém věku, proto rozlišujeme několik forem nemoci:

kojenecká forma se objevuje u dětí kolem 2. měsíce věku a kůže bývají většinou hodně postižena červenými skvrnami, které silně svědí a mokvají. Výsev je nejčastěji na obličeji, břiše a horních končetinách.

u větších dětí se rozsah poškození kůže zmenšuje a přesouvá se do loketních a kolenních jamek a na zápěstí. Kůže již tolik nemokvá, spíše bývá vyschlá a ztluštělá.

forma u dospívajících dětí je typická vysušenou a ztluštělou kůží, postižení se rozšiřuje i na čelo, krk, hrudník, prsty a nehty. Vyskytuje se i začervenalá vyrážka. V pubertě velmi často ekzém vymizí. U některých však dále přetrvává a zhoršuje se při kontaktu s dráždivými látkami.

Jiný typ je kontaktní ekzém (dermatitida) – projevuje se četnými svědivými kožními změnami jako jsou puchýřky, mokvání, stroupky v akutním stadiu a zhrublá kůže v chronické fázi onemocnění. Vzniká na alergickém podkladu při působení určité dráždivé látky na kůži, např. kontakt s pracím prostředkem, mýdlem, kosmetickými přípravky.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny:

Ekzém může být alergického i nealergického původu.

Příčinou atopického ekzému je dlouhodobá alergická reakce, která postihuje a poškozuje kůži zánětem. Většinou se nezjistí, co je vyvolávajícím alergenem. Onemocnění bývá často geneticky podmíněné a člověk je náchylnější k dalším alergickým onemocněním.

Nejčastějšími alergeny jsou pyl, peří, prach, srst zvířat, roztoči, bakterie, plísně, potraviny, kovy a parfémy.

Příčinou kontaktního ekzému bývá přímá reakce kůže na danou látku. Nejčastějšími kontaktními alergeny jsou kovy, guma, kosmetické přípravky, organická barviva, parabeny, formaldehyd, lokální léky a umělé hmoty.

  • latinsky: eczema
  • jiný název: dermatitida, kontaktní ekzém, atopický ekzém, alergická dermatitida
  • skloňovaný název: ekzémem
  • související produkty: ;;933 ;;945 ;;934 ;;941 ;;949 ;;943 ;;952 ;;977 alergie;1017;949 alergie;1017;943 alergie;1017;977 alergie;1017;945
  • Skloňování 2: ekzém
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Kůže podle tradiční čínské medicíny patří k elementu kovu a řadí se tedy k plicím a tlustému střevu. Kůže je tedy jejich zrcadlem. Kožní potíže vznikají především nedostatečností na drahách plic a tlustého střeva. Nerovnováha meridiánu plic se projeví kopřivkou, ekzémem, otoky v obličeji, skvrnami na pokožce, drsnou a suchou kůži, tvorbou strií, ztrátou ochlupení.

    Pokud je funkce vylučovacích orgánů snížená nebo z nějakého důvodu nedostačující, toxiny a odpadní látky zůstávají v těle, hromadí se a v tom místě se projeví problém. Toxiny se nejčastěji tlačí směrem k periferii. Na kůži se otevře pomyslný ventil v podobě zánětu, pupínků, ekzémového ložiska, aby se toxiny z těla vyloučily. Podle tradiční čínské medicíny dochází zevní léčbou k ,,zatlačení škodliviny“ do spodních vrstev organismu, odkud se pak už jen těžce dostává ven. Tělo si vytvoří nový ventil, na jiném místě, např. na plicích. Lidové přísloví praví: „Potlač ekzém, vytvoříš si astma“.
    Strava a stres jsou ekzémům na vině. Nevhodné složení jídelníčku je podhoubím ekzému. Proto z pohledu tradiční čínské medicíny nevyhovují potraviny se zahřívajícím účinkem na organismus (přinášející horko a vlhko do těla).

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1118
// EOF