927x127 HEAD VPRAVO

Kosti

Kost (os, ossis) je složitý, živý a plastický orgán, který tvoří základní mechanickou ochranu a oporu těla. Kostní tkáň patří mezi oporná vaziva. Tvoří vnitřní konstrukci organismu, na který se napojují svaly a šlachy. Základními stavebními složkami kostní tkáně jsou kostních buňky (osteocyty), vlákna (kolagenní, elastická) a mezibuněčná hmota. Mezibuněčná hmota a vlákna jsou mineralizována. Dlouhé a ploché kosti obsahují kostní dřeň - krvetvorný orgán. Kost je schopná růstu a její vnitřní struktura podléhá i v dospělosti modelačním změnám podle vlivů, které na ni působí, např. tah svalů, váha těla aj.

Lidské tělo je složeno z velkého množství kostí různých tvarů, velikostí a funkcí. Celkově tvoří velmi důležitý komplex, lidskou kostru, která je základem pohybové soustavy. U dospělého člověka má lidská kostra přibližně 206 kostí, záleží však na dědičných predispozicích, i na věku. U narozených dětí je počet kostí mnohonásobně vyšší, asi 270 kostí. V době puberty však mnoho kostí srůstá a jejich počet se snižuje. Kostra tvoří asi 14% tělesné hmotnosti a začíná se formovat u embrya v šesti týdnech, kdy je tvořena z vaziva a chrupavek. Procesem zkostnatění prochází již během nitroděložního vývoje, pokračuje po narození a v pubertě bývá úplně ukončen, kdy zanikají růstové štěrbiny dlouhých kostí a vývoj kostry je tím dokončen.
Lidská kostra je pomyslně rozdělována na kostru končetin a osovou kostru tvořenou páteří, hrudníkem a kostrou hlavy.

 

Lidská kostra má celou řadu funkcí

  1. V první řadě zajišťuje oporu pro tělo, jelikož kosti tělo podpírají a udržují orgány na správných místech. Zajišťuje společně se svaly pohyb. Jednotlivé části kostry brání vnitřní orgány před poškozením. Kosti tvořící lebku chrání mozek, hrudní koš se žebry chrání plíce, srdce i žaludek a pánev tvoří ochranu pro břišní orgány. 
  2. Kosti se významně podílejí na tvorbě krve. V kostní dřeni se tvoří červené a bílé krvinky a krevní destičky. Krvetvorba s věkem ustává v dlouhých kostech a přetrvává pouze v plochých, např. hrudní a kyčelní kosti. 
  3. Velmi důležitou funkcí je ukládání minerálních látek v kostech, které mohou být v případě potřeby uvolněny a využity. V kostech je skladován fosfor a vápník. 

Podle tradiční čínské medicíny jsou kosti a kosterní struktura pod dohledem ledvin a močového měchýře, řadíme je k elementu vody. Ledviny řídí kosti a také tzv. rodí dřeň. V ledvinách sídlí naše esenciální energie ťing, z ní se vytváří kostní dřeň, která zajišťuje růst, pevnost a zásobování kostí živinami. Ledviny, esence a dřeň jsou propojeným systémem, ve kterém se jeho jednotlivé součásti vzájemně ovlivňují a determinují. Při dostatku esence ledvin je kostní dřeň bohatá a tím poskytuje kostem přiměřenou výživu, jsou silné a pevné. V opačném případě se oslabení esence projevuje nedostatkem dřeně, kostem se nedostává potřebné množství živin, jejich struktura slábne, řídne a ztrácí svou pevnost. Po narození a u dětí se oslabení ledvin projevuje opožděným uzavíráním fontanely, zpomaleným růstem, u dospělých dochází k ochablosti v pasu a kolenou, ztrátě jistoty při chůzi, zhoršuje se funkčnost pohybového aparátu a může dojít až k neschopnosti pohybu. Dochází ke křehkosti a zvýšené lámavosti kostí.

Tradiční čínská medicína se zaměřuje na tři důležité funkce kostí – uchovávají kostní dřeň, tvoří oporu těla a odpovídají za pohyb. Je používána definice „kosti jsou skladišti dřeně“. Kosti jsou pospojovány do kostry, proto se říká, že „kosti jsou jako kmen (stromu)“. Aby byla kostra skutečnou a funkční oporou, musí být kosti zdravé a mocné, což je podmíněno hojnou dření a zpětně tedy stavem ledvin a jejich esencí ťing. Stav kostí můžeme hodnotit i podle stavu zubů, mají stejný původ jako kosti, vznikají z esence ledvin. Také na vlasech poznáme kondici ledvin a kostí.

Tvar kostí
Kosti krátké (zápěstí a obratle)
Kosti dlouhé (kost stehenní a pažní)
Kosti ploché (lopatka)
Kosti nepravidelné (dolní čelist)

Látková výměna v kostech

Pro zdravý vývoj kostí je nejdůležitější činnost žláz s vnitřní sekrecí (hypofýzy, štítné žlázy a příštítných tělísek), sluneční záření, vápník, fosfor a vitamin D.
Kostní tkáň se časem obnovuje, dochází k její přestavbě, staré lamely jsou resorbovány a vytvářejí se lamely nové. Do krve se při přestavbě kostní hmoty odbourávají minerální látky, ty se zase zpětně resorbují a jejich příjem a výdej v krvi je proto v rovnováze.

  • latinsky: Os
  • skloňovaný název: kosti
  • skloňovaný název 2: kostmi

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF