927x127 HEAD VPRAVO

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je další z řady autoimunitních nemocí. Postihuje zejména muže a bývá často zjištěna v relativně mladém věku. Pokud není léčena, tak může výrazně zhoršit kvalitu života nemocného a může z něj udělat i invalidu.

Nemoc útočí na vazy podél obratlů, které zajišťují stabilitu a pohyblivost páteře. Postihuje také klouby mezi obratli a také spojení mezi kostí křížovou a dalšími částmi pánve.

 Zánět probíhá po mnoho let. Dlouhotrvající zánět postupně vede k dráždění a poškození výše uvedených vazů a kloubů. Dlouhodobé dráždění vede postupně k ukládání vápníku, vazy zkostnatí a pevně ztuhnou. Představme si, že jednotlivé obratle jsou najednou spojeny nikoliv pohyblivě, ale napevno. Pohyblivost páteře začne klesat.

 

 Projevy

 

Nemoc většinou začíná relativně nenápadně a typická je pro ni bolest v zádech prakticky v kterémkoliv místě, velmi často bývá jako první postižena bederní část páteře. Bolest má poměrně zvláštní charakter v tom smyslu, že typicky vzniká v klidu a pohybem se zmírňuje. Postupem času, jak jsou klouby poškozovány a vazy tuhnou, se začne klasicky objevovat porucha pohyblivosti páteře. Nakonec může dojít k tomu, že jednotlivé obratle v podstatě srostou a nemocný člověk zcela ztratí pohyblivost. Páteř bohužel typicky ztuhne v poloze předklonu. V této fázi je nemocný již plně invalidizován. U menší části pacientů s Bechtěrevovou chorobou se mohou vyskytnout i jiná autoimunitní onemocnění jako například Crohnova nemoc.

 

Cílem léčby je proces postupu nemoci zastavit nebo zpomalit tak, že neovlivní činnosti nemocného a nebude omezovat jeho život. Velmi důležitou částí léčby je rehabilitace. Spadá do pracovní náplně zkušeného rehabilitačního lékaře. Extrémně nutná je spolupráce pacienta. Pacient musí cvičit, jak mu to lékař přikáže, a odměnou mu může být zachovaná pohyblivost. Bechtěrevova nemoc poctivě léčená pohybem mívá většinou dobrou prognózu a její průběh se výrazně zpomalí nebo dokonce zastaví.

 

Příčiny  

 

Příčina vzniku nemoci není stále jasná, je ale dokázáno, že choroba vzniká, když je v těle přítomen antigen HLA-B27.To jsou molekuly na povrchu buněk, podle kterých poznává tělo, že jsou buď vlastní nebo cizí. 

 

  • skloňovaný název: Bechtěrevovou nemocí
  • související produkty: ;;960 ;;933 ;;934
  • Skloňování 2: Bechtěrevovu nemoc
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1088

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF