927x127 HEAD VPRAVO

Zázvor pravý

Zázvor pravý je jeden z šesti druhů zázvoru. Je to vytrvalá bylina, která každý rok z dužnatého, hlízovitě tučného oddenku vyhání několik přímých, štíhlých, asi metr vysokých lodyh. Vedle těchto olistěných lodyh vyrůstají z oddenku později též bezlisté, asi 30 cm vysoké květonosné stvoly, zakončené krátkým, klasovitým květenstvím. Okvětní plátky mají srostlou základnu, dvě jalové tyčinky, srostlé a přeměněné v barevný, obvykle světle fialový pysk, a jednu plodivou tyčinku. Plodem, který údajně nikdy zcela nedozrává, je trojpouzdrá, mnohosemenná tobolka.

Je vyšlechtěnou rostlinou a ve volné přírodě se nenachází. Hojně se pěstuje v teplejších končinách Asie. Rozmnožuje se výhradně vegetativně. Má rád vlhčí, ale nikoliv mokrou polohu.

Předmětem sběru a použití je oddenek, který se dováží obvykle loupaný, případně i mletý. V pravlasti zázvoru, Indii, je nazýván zázvor sringavera.

Oddenek obsahuje silici, v množství až do 3 %, jejíž hlavními částmi jsou seskviterpeny a alfa plus beta zingiberin, dodávající droze její typickou vůni. Dále jsou v silici přitomny bisabolen, borneol a farnesol. Izolován byl též keton zingeron. Fytoterapeutická „ostrost“ drogy je způsobena přítomností pryskyřicové složky, zvané shoagol.

Zázvor je typickou zahřívací drogou, lze ji s úspěchem použít zevně i vnitřně. Horké zázvorové obklady přikládáme na šíji při jejím ztuhnutí, při bolestech za krkem apod. Obklad přikládáme do dvojího vychladnutí, to znamená, že po vychladnutí prvého přikládáme obklad druhý. Celá procedura trvá zhruba půl hodiny. Potom je vhodné na uvolněnou šíji aplikovat masáž případně chiropraktické rovnání páteře. Přirozeně lze obklady provést i kdekoliv jinde na těle, nejenom na šíji.

Vnitřní použití zázvoru vychází především z prastarých praktik indické ayurvédy. Uplatňuje se při léčbě zažívací ústrojí, zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a povzbuzuje celkově metabolismus.

Pro použití na obklady rozmícháme čajovou lžičku mletého zázvoru ve sklenici vroucí vody. Necháme vychladnout do požadované teploty a nemusíme cedit.

Jelikož jsou zázvorové hořčiny poměrně silné, zacházíme s drogou obezřetně, zvláště pak při vnitřním použití. Kontraindikací jsou žaludeční , dvanáctníkové a střevní vředy, kolitida, Crohnova choroba, těhotenství, kojení a nižší dětský věk. Pokud chceme aplikovat zázvor ve směsích, nepoužíváme práškový kořen, ale drogu jemně sekanou na malé kousíčky, ve které směsi řádně rozmícháme.

 

  • latinsky: Zingiber officinale

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF