Žampion brazilský

Vzhledem je podobný ostatním žampionům, ale v porovnání s ostatními druhy, má tento žampion delší a silnější třen a vzrůstem je mnohem větší. Má výjimečné, výrazné mandlové aroma a sladkou chuť. V Japonsku se mu říká himenatsutake. Říká se mu také božská, královská nebo mandlová houba.

Rozšíření: Brazílie, Peru, Japonsko. Houba se pěstuje pro konzumaci a léčebné účely. Ve volné přírodě v Brazílii roste v horské oblasti Piedade.

Obsahové látky: Obsahuje zejména chitin, peptidoglykany, polysacharidy – beta-1,3-glukany, 1,4-alfa-glukany, beta-1,6-D-glukany, polysacharid HM3-G, 3 heteroglukany, proteoglukany známé pod označením ATOM zprostředkovávají působení komponent imunitního systému na 4 typy rakovinných nádorů. Obsahuje látky podobné antibiotikům, látku s hypoglykemickými účinky (Galamini), látky s desenzibilizujícími účinky (Paul Daguin). Dále obsahuje RNA – protein komplex, glukomannan, minerální látky, tuky, chitin, fosfolipidy, adenin, aminopurin, chlorpurin, bílkoviny, glykoproteiny, steroidy, vysoká množství ergosterolu s protirakovinným účinkem, terpeny, vitaminy B1, B2, nenasycené mastné kyseliny, enzymy nukleových kyselin. Je velmi bohatým zdrojem protirakovinného selenu.

 

Účinky a využití

Přehled účinků: Antibakteriální, antivirový, anti- HIV, imunostimulační, protirakovinné, antileukemický – in vitro, antioxidační, antitrombotický, hypoglykemický – snižuje hladinu krevního cukru, cholesterolu a tlaku, protizánětlivé, antifibriotické – proti změnám vazivové tkáně, antialergické – desenzibilující, proti metastázám, snižuje hladinu tuků v krvi, antioxidační, angiogenetický – brání rozvoji cév pro výživu nádorů, antidiabetický. Pomocné adjuvans při onkologické terapii, diabetu a dalším onemocnění.

Imunitní systém: Stimuluje a aktivuje imunitní systém, podporuje produkci interferonů a interleukinů. Používá se při autoimunitním onemocnění a při snížené imunitě. Potvrzeno klinickou studií, že stimuluje NK buňky. Na testech in vivo bylo prokázáno, že aktivuje makrofágy a podporuje vylučování cytokinů, tumor nekrotizujícího faktoru-alfa (TNF-?), interleukinu-1 (IL-1) a IL-8, a oxidu dusnatého (NO). Stimuluje T ochranné lymfocyty a činnost makrofágů. Makrofág je buňka imunitního systému, tzv. fagocyt čili buňka, která má schopnost pohlcovat škodliviny včetně virů, bakterií a mutovaných migrujících nádorových buněk nebo odumřelých buněk. Po aplikaci výtažků ze sušených plodnic se zvýšila aktivita specializovaných lymfocytů (přirozených zabíječů) s protirakovinným účinkem až o 3000 % v průběhu 2–4 dnů .

Buňky: Glukany mají protirakovinný účinek, stimulují aktivitu makrofágů, produkci interleukinu, interferonu a TNF-faktoru, zvyšují činnost LAK buněk (lymfokininem aktivované zabíječe), tumor infiltrujících lymfocytů (TIL), NK buněk, tvorbu lymfocytů T a B a tvorbu granulocytů v kostní dřeni. Obsažené účinné látky podporují produkci interferonu a interleukinu, které mají protirakovinné účinky zejména u rakoviny dělohy a brání rozvoji metastáz. Vysoká množství obsaženého ergosterolu a jeho derivátů (provitamin D2) potlačují vývoj cévních kapilár a tak blokují výživu a růst nádorů. Brzdí růst nádoru 180, K-562, myelomu, kůže, prostaty, hltanu, žaludku, prsu, jater, plic, leukemie, metastáz rakoviny vaječníků a metastáz rakoviny plic in vivo. In vitro fibrosarkomu a žaludku – potlačený růst přes apoptózu. Beta-N-(gama -l (+)-glutamyl) -4-( hydroxymethyl) fenylhydrazin má přímý účinek na proliferaci leukemických buněčných linií, jako U937, MOLT4, HL60 a K562 s IC (50), hodnoty o 2,7, 9,4, 13,0 a 16,0 mikrogramů/ml ale neprokázaly žádný významný vliv na normální lymfatické buňky při koncentracích do 40 mikrogramů/ml. Výsledky ukazují, že agaritin má přímý protirakovinný efekt proti leukemickým buňkám – in vitro. To je v rozporu s dříve připisovanou karcinogenní aktivitou této sloučenině. Výsledky též ukazují, že jde o zcela jiný mechanismus působení na rakovinné buňky, než mají betaglukany. Extrakt z Agaricus blazei má dále vliv i na jiné typy nádorů. Upravuje odpovědné reakce dendritických buněk, které spouští imunitní reakce. Má antioxidační účinky – vychytává volné radikály a tím zpomaluje stárnutí. Ochraňuje genetickou informaci buněk.

Gerontologie – dlouhověkost: Houba je vynikajícím a bohatým zdrojem antioxidantů, ničí volné radikály, ochraňuje DNA buněk před stárnutím a prodlužuje jejich život.

Orgány: Játra – ochraňuje před různými toxiny jaterní buňky a je účinný při žloutenkách – chronická hepatitida, slinivka – diabetes – snižuje hladinu krevního cukru (cukrovka 1. a 2. typu). Ochraňuje játra proti účinkům paracetamolu a alkoholu. Působí antifibrioticky – proti změnám vazivové tkáně – proti tvrdnutí jater. Preventivně podávaný extrakt ochránil experimentální myši proti bakteriální septikemii, která se může vyskytnout i u lidí po operaci žaludku. Možný je také profylaktický efekt i proti zánětu pohrudnice.

Alergie: Má antialergický účinek – desenzibilizuje – snižuje citlivost na alergeny a má protizánětlivý účinek.

Digestivní: Má silné ochranné účinky na trávicí ústrojí.

Oči: Silnými antioxidačními účinky chrání oči před vznikem šedého a zeleného zákalu.

Dýchací systém: Působí proti vazivovým změnám – fibróza plic. Desenzibilizující, protialergický a protizánětlivý účinek snižuje možnost vzniku astmatu. Snižuje oxidační stres a oživuje plicní tkáň.

Nervový systém: Aminokyseliny obsahují mnoho tryptofanů, které se dostávají do séra a působí na emoční vyrovnanost.

Urogenitální a hormonální systém: Má brzdící vliv na buňky rakoviny prostaty. Vědci v Jižní Koreji zjistili, že extrakt z Agaricus blazei zlepšoval život onkologicky léčených pacientek na gynekologii. Doporučují užívání výtažků, neboť zmírňují nežádoucí účinky chemoterapie, jako je nechuť k jídlu, vypadávání vlasů, emoční stabilita a celková slabost.

Pohybový aparát: Zlomeniny – houba obsahuje v určitém množstvívitamin D2 a v kombinaci s vápníkem přispívá k obnově kostí po zlomeninách apod., zabraňuje osteoporóze.

Kožní: Alergie – snižuje účinek alergenů. Podporuje činnost mazových žlázek a tvorbu triacetylglycerolů, které jsou hlavní složkou mazu, ale méně než Grifola frondosa. To je vynikající kosmetický efekt pro suchou pokožku.

Srdečně-cévní systém, krev: Snižuje hladinu krevního cukru. Nenasycené mastné kyseliny, jako kyselina linoleová, snižují množství lipidů a cholesterolu v krvi a pomáhají snižovat krevní tlak.

Používá se při ateroskleróze a vysokém tlaku. Antitrombotický účinek – snižuje vznik krevních sraženin a tím působí proti ucpávání cév.

Antibakteriální: Obsahuje látky podobné antibiotikům. Proti G+ a G- bakteriím. Inhibiční efekt na Escherichia coli .Ochranný efekt proti Streptococcus pneumoniae sérotypu 6B –nejvyšší ochranný efekt byl zaznamenán, když byl výtažek z AB podán 24 hodin před infekcí. Souvisí to s aktivací imunitního systému. Tímto způsobem zvyšuje odolnost těla i proti jiným bakteriálním infektům a kvasinkám.

Antivirový: Virus dětské obrny , polio virus typ 1 –zejména v počáteční fázi infekce má podání větší efekt, vliv na západní encefalitidu koní. Používá se při chronických hepatitidách.U zvířat zamezil výtažek vývoji virů pronikajících do tkání. Při různých infekčních onemocněních, například hepatitidě B a C, syndromu AIDS, posiluje imunitní systém a oddaluje zhroucení imunitního systému.

Zajímavosti: Americký výzkum zjistil, že v brazilské horské oblasti Piedade je mnoho lidí vysokého věku s minimálním výskytem rakoviny. Jediným vysvětlením bylo, že tito lidé konzumují ve zvýšené míře právě Agaricus blazei. Je to houba dlouhověkých. Konzumoval je i bývalý americký prezident Ronald Regan, když měl rakovinu kůže.

Kontraindikace: Nejsou známy.

 

  • latinsky: Agaricus blazei
// EOF