927x127 HEAD VPRAVO

Vřes obecný

Vřes obecný vytváří prutovitě větvené keříky, porostlé vždyzelenými, šídlovitými, trojhrannými listy, přisedlými k lodyze a uspořádanými do čtyř řad, které se střechovitě kryjí. Lodyha je vysoká 20 až 25 cm, ale může dorůstat až do výšky 1 metru. Květy jsou starorůžové až fialové, ale výjimečně i bílé, v jednostranných štíhlých hroznech. Plodem je čtyřpouzdrá mnohosemenná tobolka. Kvete od července do září.

Vřes je poměrně hojně rozšířená bylina písečných a rašelinných půd a vybírá si především dobře prosluněná místa.

Nejčastěji sbíráme nať, ale kvalitnější drogu poskytuje květ. V lékárenství je pro drogu užíván název herba ericae, což neodpovídá soudobému botanickému názvosloví, v němž je název Erica vyhrazen pro rod vřesovec.

Květy sbíráme protažením nati mezi sevřenými prsty, čímž se zdrhne květ a něco listů, což ovšem nevadí. Pak se květy přesuší a dobře uzavřené uskladní. Takto vydrží i několik let.

Obsahuje především katechinové třísloviny, dále flavonoidy, alkaloid ericolin, silici, sliz, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, řadu dalších minerálních látek, organické kyseliny, glykosid arbutin a jeho derivát.

Vřes je všestranně nedoceněnou, univerzálně působící bylinou. Nachází uplatnění především v urologii jako prvotřídní desinfekční prostředek močových cest s močopudným účinkem. Je vhodný i při zánětech pánvičky ledvinné a uplatnění naleze i jako drtič močových kaménků. Pro dobrý efekt odvodňovací jej používáme při otocích.

Vřes uklidňuje, reguluje trávení a působí mírně protiprůjmově. Vylučuje z těla soli kyseliny močové, a je tak vhodný při revmatismu a dně. Vyšší dávky prohlubují spánek. Lze jej využít jako protizánětlivý prostředek v trávicím ústrojí, močových cestách a především v gynekologii.

Je vhodný pro dlouhodobé užívání, v přiměřených a menších dávkách je vhodný i pro děti a starší osoby. Desinfekční účinek na močové cesty je prokazatelně vyšší, pokud moč vykazuje zásaditou reakci, což lze zjistit například užíváním jedlé sody, ovšem při zánětech bývá moč zpravidla alkaická.

Podávání vřesu nemá žádné nežádoucí účinky a nejsou známy ani žádné kontraindikace jeho použití, mohou jej užívat těhotné i kojící ženy.

  • latinsky: Calluna Vulgaris

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF