927x127 HEAD VPRAVO

Tužebník jilmový

V lidovém názvosloví se tužebníku říká tavolník, ačkoliv ten představuje jiný, velmi příbuzný a podobný druh. Je také též nazývaný medunišník, je vytrvalá rostlina, která vyhání z dřevnatého oddenku přímou, asi 1,5 metru vysokou, hranatou, lysou lodyhu, která se u vrcholu rozvětvuje v široký tzv. kružel. Což je druh neobvyklého květenství. U tohoto květenství je hlavní osa, zakončená květem, silně zkrácena. Kvítky jsou drobné, bělavé.

Celé květenství nápadně připomíná květenství černého bezu. Kvete v červnu až v srpnu, plodem je zobákovitá, jednosemenná, lysá, nepukavá nažka. Listy jsou přetrhovaně zpeřené, složené z lístků střídavě zcela malých a velkých, podlouhle vejčitých a ostře, nestejně pilovitých. Na spodu řapíku mají listy polosrdčité, pilovité palisty.

Tužebník roste hojně ve křovinách, u potoků a na vlhkých lukách.

Předmětem sběru a hlavní účinnou složkou je květ. Lidově doporučován sběr tužebníku obecného, zvaného tlustokořenný, kde je dávána přednost sběru kořene.
Obsahuje silici s obsahem spireinu a gaulterinu, salicylový aldehyd, kyselinu salicyovou, methylsalicyl, flavonové glykosidy, vanilin, heliotropin, třísloviny a další látky.

Má vynikající protirevmatický účinek. Silný potopudný účinek, výhodný při infekčních horečnatých chorobách všeho druhu. Tlumí průjmy, krvácení a bolesti hlavy, je močopudná a napomáhá k odstranění otoků. Zlepšuje látkovou výměnu a příznivě tím ovlivňuje různé kožní choroby. Zabraňuje nežádoucímu kvašení a hnilobnému rozkladu střevního obsahu při střevních zánětech, dyspepsiích nebo při poruše střevní mikroflóry následkem antibiotické léčby. Je vhodná též do čajových směsí proti obezitě a dále všude tam, kde chceme zvýšit vylučování solí z organismu.

Způsob přípravy čaje je velmi nejednotný, my doporučujeme bylinářský čaj, v dávce asi 0,6 až 0,8 litru denně. Též je vhodné použití homeopatického čaje s nižší potencí U3.
Mezi nemocnými pacienty je velice dobře tolerována a není znám vznik nesnášenlivosti, snad jen při velkém předávkování.

Můžeme s úspěchem podávat samostatně, ale dáváme zásadně přednost kombinaci do směsí. Kontraindikace podávání nejsou známy, nedoporučujeme však masivní léčbu tužebníku osobám s většími problémy se srážlivostí krve, jakými jsou například těžší hemofilici.

Homeopaticky zpracováváme především květ, když normálně je základem celá kvetoucí nať. Květ trháme nejlépe při plně rozkvetlé bylině, okolo deváté hodiny ranní.

  • latinsky: Filipendula ulmaria maxim

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF