927x127 HEAD VPRAVO

Trnovník bílý

Akát je strom, dorůstající do výšky až 25 metrů. Opadavé listy jsou lichozpeřené, ve 4 až 10 jařmech, krátce řapíkaté a vejčité. Palisty přecházejí v trny.

Květenství vytváří převislé, visící hrozny. Plody jsou lysé, černé, ploché lusky. Kromě květů jsou všechny části stromu víceméně jedovaté.

Je to strom původně z Ameriky, v Evropě však dokonale zdomácněl. V maďarských nížinách vytváří dokonce souvislé a husté porosty. U nás je poměrně hojný, najdeme jej převážně v teplejších nížinách, ale daří se mu i tam, kde je místo dostatečně prosluněno.

Používanou částí stromu je květ bez stopek, sbíraný v květnu, nejlépe kolem poledne. Někdy se sbírají celá květenství, ale tato droga je pokládána za drogu horší kvality. Předmětem sběru bývá i čerstvá kůra, sbíraná v květnu a dubnu z mladých větviček, ale ta se využívá výhradně v homeopatii.

Květnový sběr obsahuje flavonoidové glykosidy, silice, malé množství organických kyselin, asparagin, éterické oleje a menší množství antokyanů. Rostlina je vysoce medonosná a akátový med se považuje za jeden z nejlepších.

Patří mezi mírně působící bylinné prostředky. Je prokázán mírný účinek spasmolytický, močopudný, žlučopudný, vedle toho má schopnost zvyšovat tvorbu přírodních enzymů pro zlepšení trávení, aniž by se zvyšovala chuť k jídlu.

Bývá často předepisován jako vehiculum nebo jako prostředek mírnící příliš razantní účinek léčivého čaje. Nejužívanější formou podávání je nálev, připravovaný obvyklým způsobem. Užívá se 2 krát až š krát denně po jedné sklenici.

květ se s oblibou používá do směsí, ve kterých jednak podporuje spasmolytické působení a jednak značně zlepšuje chuť i vůni. Květová droga je velmi choulostivá na skladování, mnohdy nevydrží ani do příští sklizně. Proto se doporučuje skladovat ve vzduchotěsně uzavřených sklenicích.

Je zcela neškodná, nemá žádné vedlejší účinky, což se nedá ale říci o akátové kůře nebo koření.

  • latinsky: Robinia pseudo acaica

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF