927x127 HEAD VPRAVO

Světlice barvířská

Světlice barvířská, lidově saflor, je letnička s přímou, lysou, bělavě žlutou lodyhou. Celá hustě listnatá, nahoře chudě chocholičnatě větvená. Dolní listy jsou vejčité, zúžené v kratičký řapík. Plodem je sedmimilimetrová bílí nažka, obyčejně bez chmýru. Kvete v červenci až září.

Rostlina je původem z Malé Asie, odedávna je pěstovaná pro žluté barvivo – saflor. Výjimečně zplaňuje. Květních jazýčků se dříve používalo k falšování šafránu a zřejmě odtud vznikl název planý nebo též turecký šafrán.
Hlavním předmětem sběru je květ, sbíraný nejlépe při rozkvětu v červenci.

Květy obsahují žluté vodorozpustné a vzácnější červené lihorozpustné barvivo flavonoidového typu a hořčiny. V nažkách je obsažen mimořádně hodnotný olej, obsahující až 80 % glyceridů kyseliny linolové. V květech dále nacházíme různé pryskyřice a vosky.

Použití světlice je všestranné. Saflorový olej výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a má účinek protisklerotický, a proto je vhodné jej využívat v léčbě a prevenci oběhových a cévních nemocí.

Květy poskytují drogu lehce projímavou, močopudnou, potopudnou a krev čistící. Známo je též využití pro podporu vykašlávání. Proto jej využíváme v léčbě zácpy, chorob močového ústrojí a ledvin, při léčbě horečnatých nemocí, zvláště pokud jsou tyto stavy doprovázeny zimnicí, a také při vnitřní léčbě ekzémů a jiných kožních nemocí.

Zevně pak používáme k desinfekci, jako kašovité obklady na zhnisané těžko hojící se rány a na obklady nebo na omývání při některých typech ekzémů.

V kuchyni tvoří saflor výborné koření zejména do polévek, kterým dává pikantní chuť a příjemnou barvu. Podporuje trávení.

Nejvhodnější lékovou formou je nálev nebo bylinný balzám.

Je zcela netoxická, přece však jistou opatrnost doporučujeme v těhotenství a zvláště při laktaci. Nejsou známy žádné vážnější nežádoucí účinky ani kontraindikace.

  • latinsky: Carthamus tinctorius

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF