927x127 HEAD VPRAVO

Šalvěj červenokořenná

Šalvěj červenokořenná je plstnatě chlupatá vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Má široce dělené listy, povrch rostliny pokrývají jemné chloupky a lepivé žlázy. Růžové až modře zbarvené květy uspořádané do přeslenu. Dorůstá až do výšky 60 cm, typickým je pro ni dužnatý,bohatě větvený kořen červené barvy, jak napovídá název byliny. Plodí „tvrdky“ – druh rozpadavého plodu. Původem je z Číny, Koreje, Japonska a Mongolska, kde roste na stráních a kolem potoků. Dnes ji ale nalezneme prakticky na všech kontinentech, kam byla dovezena.

V České republice a na Slovensku je k vidění spíše v botanických zahradách.

Můžeme ji pěstovat i v květináči – v létě je možné nechat bylinku na vysluněném místě. Nemá ale ráda teplotní výkyvy a stín, miluje zavodněnou půdu.

Šalvěj červenokořenná je využívána v tradiční čínské medicíně již po staletí, v současné době po ni ale rapidně stoupá poptávka. Je základní čínskou bylinkou na srdce a krevní oběh, ale má i mnohem širší využití. Farmakologické studie potvrdily, že obsažené látky snižují krevní tlak, působí proti horečce a zánětům a mají protinádorový, antioxidační a antimikrobiální účinek. Rovněž zlepšují periferní krevní oběh, rozšiřují cévy a působí na srdeční sval.

Významné je také jejich působení na nervový systém.
Při podávání léčivé drogy z rostliny bylo zaznamenáno snížení hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi a zvýšení hladiny HDL cholesterolu.
Používá se při alergiích a kožních problémech, může být doplňkovým léčivem při Alzheimerově chorobě. Nové léčivé postupy tradiční medicíny zahrnují šalvěj červenokmennou do směsí pomáhající při nemocech jater a sleziny (možné využití její antioxidační schopnosti).

Lidoví léčitelé vzpomínají na šalvěj červenokmennou také v případech astmatického zánětu průdušek u dětí i dospělých, indikují jí při chronickém prostaty a výluh z kořene zevně k oplachům k podpoře hojení epitelové tkáně při mírně závažných popáleninách.

V tradiční čínské medicíně součástí směsí, které se používají k léčbě diabetu II. Typu.

Nesmí se používat v těhotenství, v období kojení a v pediatrii.

Nepodávat společně s léky na ředění krve.

 

  • latinsky: Salvia miltiorrhiza

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF