Řepa červená

Řepa a její odrůdy jako takové jsou jednoleté rostliny až trvalky s větvenou lodyhou. Listy má velké, střídavé a nedělené. Okvětí mají bledé, zřídka nažloutlé, na bázi srostlé c češuli, blizny trojklané.

Červená řepa je jen jednou z bohatého počtu poddruhů odrůd a variet. Od klasické cukrové řepy se liší především kulovitým, karmínově rudým kořenem a řapíky listů stejné barvy.

Je to výhradně pěstovaná dvouletá rostlina a předmětem sběru jsou především kořeny a šťáva z nich získaná.
Mimořádně bohatá na mikroelementy. Nejvíce je obsaženo zřejmě draslíku, kolem 350mg%, ale nacházíme zde i zinek, železo, sodík, vápník, hořčík, selen a další – vše v optimálních dávkách. Přítomny jsou vitamíny skupiny B, vitamín C, biotin čili vitamín H a provitamin A. Velmi důležitý je obsah antokyanů s protinádorovým účinkem, flavonody, temně rudý betain, cholin a organické kyseliny. Červená řepa je také mimořádně ceněna při různých krevních chorobách a při nádorovém onemocnění, kdy patří k několika málo rostlinám, jejichž protinádorový efekt je patrný i při užití nejjednodušších lékových forem. Šťáva je výborným prostředkem protirevmatickým a dovede na sebe navázat radioaktivní látky a těžké kovy a pomáhá je organismu vylučovat. Působí jako jaterní detoxikant, snižuje hladinu krevního cholesterolu a má protisklerotické účinky. Podporuje látkovou výměnu a její aplikace je velice vhodná při kožních chorobách. Celkově zlepšuje trávení. Je vhodným pomocným prostředkem při léčbě leukémie a má účinek protimalarický. Zlepšuje stav nemocných, postižených boreliózou a klíšťovou encefalitidou, patrně pro svůj prostatický efekt. Zlepšuje mozkovou činnost a je výtečnou výživou nervů. Její užívání je velmi vhodné zejména při menstruačních a klimakterickým potížích.

Léčbu červenou řepu vedeme obvykle formou kúr.
Podání červené řepy ve formě smoothie můžeme kombinovat s jakoukoliv jinou zeleninou, avšak nekombinujeme s ovocem. Nemá žádné vážnější vedlejší kontraindikace a neznáme ani vedlejší účinky. U této léčebné formy se držíme, že nejlepší je všeho s mírou.

Podávání zavařené červené řepy však snižuje její jinak velmi vysokou účinnost.

V homeopatii se červená řepa neužívá, protože výsledek by nebyl adekvátní vynaloženém u úsilí.

  • latinsky: Beta vulgaris

Související položky (podle značky)

// EOF