927x127 HEAD VPRAVO

Rajské Zrno

Aframon je u nás málo známé koření, které pochází z aframonu madagaskarského (Aframomum melegueta), který je řazen do čeledi Zingibaraceae (zázvorovitých), blízký příbuzný je známý zázvorník lékařský. Jiný název pro Afromum je také Guinejský pepř.

Roste v bažinatých oblastech podél západního pobřeží tropické Afriky včetně Madagaskaru, Nigérie, Libérie, Sierra Leone, Ghany, Kamerunu, Pobřeží slonoviny a Toga. Jedná se o rostlinu, která kvete po celý rok a dosahuje výšky až dvou metrů. Její stonek je pokrytý šupinatými, oválnými listy. Barva květů je růžová až fialová. Plody jsou lusky, které obsahují semena. Tyto semena, která jsou ono žádané koření, jsou kulatá, hnědočervené barvy.
Semena mají charakteristickou ostře pálivou chuť, která je dána obsahem aromatických ketonů.

Obsahové látky: aromatické ketony, paradoly 6 paradol, shogaoly, 6 shogaol, gingeroly, 6 Gingerol, 6-gingeredion, {2- (5-butylfuran-2-yl) ethyl} -2-methoxyfenol, diarylheptanoid s názvem 3- (S) -acetyl-1- (4'-hydroxy-3 ', 5'-di-methoxyfenyl) -7- ( 3 ", 4", 5 "-trihydroxyphenyl) heptan (1), a dva nové hydroxyfenyl alkanony, [8] -dehydrogingerdione (2) a [6] -dehydroparadol (3) atd. říká se že hlavní účinná látka je 6 – paradol, terpenoidy, alkaloidy, třísloviny, saponiny, steroidy, srdečních glykosidy, flavonoidy, kaemferol, quercetin, terpenoidy, fenoly a taniny.

 

 

 Účinky

Silná antioxidační aktivita, antibakteriální, antiparazitické, hypoglykeické - snižují cukr v krvi, antidiabetické, snižují LDL cholesterol, protiprůjmové, zvyšuje tvorbu mateřského mléka, protizánětlivé, analgetické, zahřívací, afrodiziakální, zabíjí některé vodní hlemýždě. Používají se ale i v duchovní oblasti například v Nigérii pro věštění a pro určení viny. V Karibiku a Latinské Americe se používá při náboženských obřadech voodoo. V Africe se používá při bolestech břicha, hadím uštknutí, syfilisu.
Byl prokázán odpudivý repelentní účinek na různý hmyz jako je Sitophilus zeamais (Coleoptera: Curculionidae), který napadá zejména semena jako například pšenici a kukuřici. Afromum melegueta a také Zingiber officinale demonstruje potenciál pro jejich použití při ochraně skladovaných produktů v malém měřítku v zemědělství v Africe.

Antibakteriální
Semena mají účinek zejména na bakterie typu Bacillus cereus, Staphylococcus aureus – zlatý stafylokok, nejsilněji působí na Escherichia coli, Salmonella typhi, Listeria monocytogenes a Klebsiella pneumonia. Byl prokázán synergický účinek spolu s podávanými antibiotiky na Mycobacterium smegmatis, nejúčinnější zde byli látky 6-Paradol (3), 8-gingerol (6), a rac-6-dihydroparadol (7) a ukazuje to na nové směry léčby těžkých plicních onemocněních. Antibakteriální účinek se dá využít i pro desinfekci a léčbu urogenitálního systému, měkkých tkání, při infekcích střev, močových cest, ledvin atd. Léčí rány ale je i rychle hojí a brání vzniku infekcí. Účinné látky v odencích v testech ukázaly, že dvě sloučeniny G3 a G5 vykazovali silnější antibakteriální aktivitu v testu, než současně klinicky používaná antibiotika ampicilin, gentamicin a vankomycin, a tak by se dal výtažek z afroma, nebo jeho nejsilnější složky, použít jako nová potencionálně velmi silná antibakteriální látka.
(Uvedl zdroj: JEthnopharmacol. 2014 Feb 12;151(3):1147-54. doi: 10.1016/j.jep.2013.12.035. Epub 2013 Dec 27. In vitro bactericidal activity of diterpenoids isolated from aframomum melegueta K.Schum against strains of Escherichia coli, Listeria monocytogenes and Staphylococcus aureus.Ngwoke KG1, Chevallier O2, Wirkom VK3, Stevenson P4, Elliott CT2, Situ C2)

Imunita
Stimuluje imunitní systém

Alergie
Obsažené flavonoidy působí pozitivně na alergie.

Oči
U někoho může přechodně způsobit zdvojené vidění, které je vratné.

Srdce, cévy, krev, prostata
Zmírňuje hyperplazii benigní prostaty a srdeční dysfunkce, snižuje krevní tlak, LDL cholesterol, agregaci (srážení) krevních destiček, hladinu cukru v krvi a tím ochraňuje cévy před poškozením a nedochází tak v poškozených cévách k usazování cholesterolu. Zastavuje krvácení, čistí krev a má vynikající účinek na srdečně-cévní systém. Tomu nasvědčuje i jedna zajímavost že Gorily nížinné používají afromum ve svém jídelníčku a vypadá to že, znají toto tajemství. Zřejmě má pro ně ve volné přírodě účinek na kardiovaskulární systém tak jak bylo prokázáno laboratorními testy. V zajetí totiž nemají tuto rostlinu k dispozici a to může být jedna z příčin narušení jejich zdraví v oblasti srdečně cévního systému v zajetí v zoologických zahradách.

Nervy, CNS mozek
Afromum má analgetický účinek na zakončení periferních nervů (Umukoro a Ashorobi, 2001). Výtažky v testech prokázaly silnou antioxidační a ochranou aktivitu na mozek a nervy, inhibovali acetylcholinesterázu, což se dá využít v terapii a prevenci neurodegenerativního mozkového onemocnění, jako je Alzheimer.

Pohybový aparát, klouby
Používá se při osteoporéze a artritidě. Protizánětlivé účinky a analgetické zmírňují bolesti a záněty kloubů. Doporučuji současně se zevním používáním s krémem Panaderm a nebo Diocel artrizone. Postižená místa natíráme 2x až 4x denně.

Obezita, zažívací systém, diabetes, záněty
V testech bylo prokázáno že obsažené Gingeroly mají silný učinek antidiabetický a protizánětlivý (Al-Amin a kol., 2006) (Tjendraputra et al, 2001;.. Jolad et al 2005) aktivity. Dále proti střevním infekcím, jako ochrana proti žaludečním vředům, uklidňuje zažívací potíže, pálení žáhy a má slabé projímavé účinky. Japonské studie zjistili, že celkově urychluje metabolizmus a má účinky proti obezitě a zvýšenému ukladání tuku v těle zejména v oblasti pasu. Současně snižuje i hladinu cukru v krvi.
Ženy v Africe používají afromum v těhotenství, aby nepřibraly na váze. Testy na myších nepotvrdily žádné negativní účinky v době graviditi. Další testy ale prokázaly, že není vhodný výtažek podávat v prvním trimestru těhotenství, neboť jej blokuje. V jednom testu na 19 ženách bylo použito 30 mg extraktu z afromum denně po dobu 4 týdnů a bylo zjištěno, že u lidí zvyšuje celkový výdej energie a snižuje ukládání viscerálního tuku, který obaluje orgány a patří mezi ty nebezpečné tuky, které ohrožují naše zdraví. Díky zvýšenému výdaji energie dosáhneme při cvičení i větších výsledků při odbourávání tuků.
(Uvedl zdroj: J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2014;60(1):22-7.Daily ingestion of grains of paradise (Aframomum melegueta) extract increases whole-body energy expenditure and decreases visceral fat in humans. Sugita J1, Yoneshiro T, Sugishima Y, Ikemoto T, Uchiwa H, Suzuki I, Saito M.)
Játra
U lidského těla se časem vyvinula důležitá detoxikace přes ovlivnění různých enzymů CYP3A4, CYP3A5 a CYP3A7 které se nachází v různých orgánech jako jsou střeva, plíce, mozek a také v játrech. Výtažek dokáže podstatně urychlit detoxikaci od toxickýxh látek, jako jsou kosmetické zbytky, xenobiotika, léčiva a další chemikálie, tím chrání naše těla před zanášením toxiny. Diarylheptanoidy mají protizánětlivé účinky a významně inhibovaly zvýšené sérové alaninaminotransferázy (ALT), kyseliny thiobarbiturové reaktivní látky (TBARS), tumor nekrotizující faktor (TNF), interleukin-1 beta (IL 1β) v játrech. Díky tomu se dají použít při akutním selhávání jater.
(Uvedl zdroj: Protective effect of Aframomum melegueta phenolics against CCl₄-induced rat hepatocytes damage; role of apoptosis and pro-inflammatory cytokines inhibition. El-Halawany AM1, El Dine RS2, El Sayed NS3, Hattori M4.)

Plíce
Výtažky z afromum a se současným použití čaje Citrus aurantium (od Diochi) mají uklidňující a relaxační vliv na průdušky, rozšiřují bronchy, což se dá využít u astmatu například spolu s kapkami astofrech zejména při astmatickém záchvatu. Slibné jsou i v použití při terapii tuberkulózy, což se dá využít i u lidí s nízkou imunitou spolu s produktem Viraimun a TCD4 od Diochi.

Záněty
Afromum bylo testované na protizánětlivé účinky in vivo testem na inhibici Acyklooxygenázy-2 (COX-2) enzym, který navozuje utlumení(expresi) několika protizánětlivých genů. Nejaktivnější sloučeninou byl [6] -paradol. [6] -Shogaol, další sloučeniny z extraktu, byli nejvíce aktivními inhibičními sloučeninami v pro-zánětlivé genové expresi. V otoku krysí tlapky u modelu, celý extrakt snižuje zánět o 49% na 1000 mg / kg. Hlavní Gingeroly z extraktu [6] -paradol, [6] -gingerol, a [6] -shogaol snižují zánět o 20, 25 a 38%. v tomto pořadí při podávání samostatně v dávce 150 mg / kg. U [6] -Shogaolu byla jeho účinnost srovnatelná na úrovni aspirinu, který se používá jako kontrolní látka.
(Uvedl zdroj: J Agric Food Chem. 2014 Oct 29;62(43):10452-7. doi: 10.1021/jf5026086. Epub 2014 Oct 20. Anti-inflammatory activity of grains of paradise (Aframomum melegueta Schum) extract.Ilic NM1, Dey M, Poulev AA, Logendra S, Kuhn PE, Raskin I.)

Onkologie
Má účinek na různé typy tumorů (Okwu, 2004). Má vliv například na melanom B16F10 a buňky rakoviny slinivky břišní.

Antiparazitický účinek
Je rovněž účinné proti motolicím schistosomiáze (dříve nazývaná bilharzioza) a jiným parazitům. Významné parazitární onemocnění člověka a zvířat způsobené krevními motolicemi rodu Schistosoma (krevnička). Onemocnění bývá ve formě střevní, jaterní a urogenitální. Původce – krevničku – poprvé popsal v roce 1851 mladý německý lékař Theodor Bilharz, jenž pracoval v Káhirské nemocnici. Jedná se o nejvýznamnější infekční onemocnění lidí helmintického původu na světě. Celosvětově je infikováno přes 200 miliónů lidí a dalších 600 miliónů je vystaveno riziku nákazy[1]. Onemocnění se vyskytuje v 76 zemích, přičemž více než 80 % nakažených lidí pochází ze subsaharské Afriky – Egypt a podobně. Proto je dobré na cesty do těchto zemí si vzít Lipodestron a Deviral a užívat je v dávce 3x kapsle denně. Výtažek má insekticidní účinek na Dermestes maculatus, zejména když se potřou vajíčka, tak z velké části omezuje líhnutí (napadá uzené sumce).

Hormonální systém, afrodiziakum
Používá se jako afrodiziakum, pro lepší tvorbu testosteronu a jako antiestrogen. Pro podporu tvorby testosteronu je prakticky využitelné ve všech sportovních disciplínách.
Antiestrogenní účinek se dá využít u žen, kterým roste ve zvýšené míře ochlupení například pod nosem. Japonšťí vědci zjistili v testech po užívání výtažku z afromum nárůst testoeteronu v krvi až o 300%. Testosteron je současně i afrodiziakum. Camerunská studie též prokázala významný nárůst testosteronu v séru a varlatech, cholesterolu ve varlatech, α-glukosidázy v nadvarlatech a fruktózy v semenných váčcích po 8 dnech léčby A. melegueta léčených krys (115 až 230 mg kg-1). Výsledky také ukázaly, že hladiny cholesterolu ve varlatech, a-glukosidázy v nadvarlatech a fruktózy v semenných váčků se zvýšily o 93.34%, 83,44% a 62,78%, v tomto pořadí, po 55 dnech léčby A. melegueta. Z těchto zjištění se došlo k závěru, že vodný výluh A. melegueta zvýšil sekrety nadvarlat a semenných váčků, které jsou přídatnými pohlavní orgány.
Tyto výsledky zjistili: Institute of Medical Research and Medicinal Plant Studies, Yaounde, Cameroon Department of Animal Biology and Physiology, Faculty of Science, University of Yaounde, Yaounde, Cameroon
*Dr Gisèle Yolande Fandio Mbongue, Institute of Medical Research and Medicinal Plants Studies – Medical Research PO Box: 6163 Yaounde 6163 Cameroon. Tel.: +237 77 80 95 25;

Rostlinné extrakt z afromum melegueta jako přírodní afrodiziakum stimuluje samčí sexuální aktivitu. Výrazně zvýšil index erekci, a frekvenci vniknutí a ejakulace. Bylo zjištěno, že tento rostlinný extrakt podstatně zvýšil zájem o sex. Výsledky této studie ukázaly, že A. melegueta upravilo též sexuální chování samčích krys tím, že zvýšil jejich sexuální vzrušení.

 

  • latinsky: Afrommum melegueta
  • Skloňovaný název: afromum
  • produkty: 956

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF