927x127 HEAD VPRAVO

Puškvorec lékařský

Puškvorec lékařský je vlhkomilná rostlina dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má plazivý oddenek, ze kterého vyrážejí trojhranné stvoly, které jsou zakončené zelenou palicí. Palice se později zbarvuje do světlohněda. Mečovité listy vyvstávají přímo z oddenku. Žlutozelená kvítka se rozvíjejí v červnu a červenci. V západní a střední Evropě plody nedozrávají, protože zde není potřebný hmyz k opylování. Proto se tato vytrvalá rostlina množí pouze vegetativně.

Neplodnost puškvorce je mimo jiné přičítána tomu, že všichni jedinci u nás rostoucí jsou blízce příbuzní, neboť pocházejí z jediné rostliny. Nyní je puškvorec běžnou rostlinou stojatých vod, vlhkých příkopů, břehů, rybníků a tůní. U nás se stal prakticky ohroženou rostlinou.

Nejkvalitnější puškvorcový oddenek poskytuje podzimní sběr mladších jedinců, nejlépe ve druhém nebo třetím roce života. Velmi špatně také snáší skladování a zhruba po 18 měsících rapidně klesají jeho účinky. Zásoba by tedy měla být po roce, maximálně dvou obnovována.
Oddenek obsahuje silici, asaron, kafr, korneol, hořčiny, třísloviny, cholin, vitamin C a slizy. Celkově má fytoncidní charakter. Nesmí být podávána dlouhodobě.
Je univerzálním léčivem zejména v oblasti trávicího ústrojí. Zlepšuje tvorbu trávicích šťáv, tlumí bolestivost a křečovité bolesti. Snižuje také hladinu krevního cukru, mírně uklidňuje, tlumí sklony k astmatickým záchvatů a psychogenním bolestem hlavy. Výtečně působí na nadýmání a infekčním průjmům, včetně krvavých. Zlepšuje kondici zesláblých nemocných, což lze využít u starších lidí v rekonvalescenci po těžkých chorobách, ozařování a chemoterapii apod. Dosud neznámým mechanismem droga zasahuje do krvetvorby a přispívá k útlumu rozvoje krevních onemocnění leukemického typu.
Zevně můžeme puškvorec využívat jako kloktadlo, inhalaci a výrobě masážních olejů a mastí. Dílčí koupele rukou i nohou velmi oblíbeny pro jejich protirevmatické a protiekzemické působení, zejména při infekčních typů onemocnění. S vyšším obsahem asaronu má výrazně protialergický účinek, zejména při dechové a kožní alergii.

Puškvorec využíváme nejčastěji v podobě nálevu nebo prášku. Užívanou formou je také tinktura, podávaná před jídlem pro podporu trávení a chuť k jídlu v dávkách od 15 do 35 kapek nebo po jídle proti nadýmání v dávce od 35 do 60 kapek.

Čerstvý oddenek může vyvovat dávicí reflex. Není nebezpečný ani toxický, budeme Ii dodržovat doporučené dávkování po dobu 6 týdnů.

 

  • latinsky: Acorus calamus

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF