927x127 HEAD VPRAVO

Pivoňka lékařská

Pivoňka lékařská je asi ¾ metru vysoká rostlina s řapíky hluboce žlábkovitými a dva až třikrát trojčetnými listy, jenž jsou široce kopinaté, koncový je lístek trojsečný. Korunní plátky má tmavě červené, řidčeji bílé, o průměru několika centimetrů. Semínka jsou drobná, černá. Kvete v květnu a v červnu.

Je běžně pěstovaná okrasná květina, sázená obyčejně skupinově, takže vytváří jakýsi ozdobný keřík. Má ráda slunná a suchá stanoviště.

Předmětem sběru je řádně rozvitý tmavočervený květ, sbíraný v květnu a červnu, kořen, sbíraný v září a říjnu, a semeno, sbírané obvykle v září.

Nejužívanější částí pivoňky je kořen, který obsahuje alkaloid peregrinin, silici s peonolem, třísloviny, glutamin, sacharidy, organické kyseliny, minerální látky a také glykosid peonin. V květech nacházíme antokyanová barviva a sliz, v semenech, jež jsou silně olejnatá, sacharidy, bílkoviny, silici a třísloviny a alkaloid berberin.

Kořenová droga působí jako účinné spasmolytikum – tlumí křečovité bolesti a křeče vůbec. Od nepaměti se proto užívala i jako antiepileptikum. Její podávání je namístě při chorobách spojených s průjmy a kolikami. Droga zužuje cévy zvyšuje tonus dělohy a podporuje srážlivost krve. Pomáhá i při astmatu, ledvinových nebo žlučníkových kolikách a některých typech bolestí hlavy, ale také při krvácení z vnitřních orgánů, například při gynekologickém krvácení.

Květová droga se užívá v malých dávkách jako korrigens vůně a chuti čajových směsí. Od léčebného využívání květů se většinou, ke škodě věci, upustilo. Semena se používala na vyvolání dávení, například při otravách, dnes se tato aplikace pokládá za zastaralou.

Ikdyž se především dává přednost v homeopatii, je stále skvěle prospěšná v fototerapii. Některé druhy epilepsie je možné zvládnout terapeutickými dávkami pivoňkového kořene. Tato léčba přinejmenším sníží nebo i úplně vyloučí podávání antiepileptik.

Homeopaticky je zpracováván kořen i květ. Přednostně se vyhledávají čerstvé, na jaře kopané vedlejší kořínky, které se zpracovávají.

Tinktura se používá hlavně proti dětské křečovitosti, při hemeroidech, řitních trhlinkách, análnímu ekzému, tedy při všech potížích v oblasti konečníku.

  • latinsky: Paeonia officinalis

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF