Pazvonek dangšen

Pazvonek dangšen je vytrvalá liána, 2 – 3 metry dlouhá, s masitým, mrkvovitým kořenem, zbravením i vůní nápadně připomínající slavnější ženšen. Stonek má tmavofialový, s řídkými chloupky, které se později ztrácí. Listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník je složen ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, pukající otvory pod horním okrajem mezi žebry. Tobolka obsahuje velké množství drobných a lesklých hnědých semen.

Rostlina je původně z Číny, Japonska, Indie a jihovýchodní Asie. Její pěstování v našich klimatických podmínkách je možné. Semena je třeba vysévat nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, ale v květnu kolem zmrzlých lze výsev provádět i venku.

Sazenice přetrháváme, pikýrujeme a přesazujeme do sponu asi 150 x 250 mm. Půda by měla být dostatečně propustná a zásobená živinami.

Předmětem sběru je kořen, sbíraný z jednoletých nebo starších rostlin.

Obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu látek dosud plně nedefinovaných.

Výrazně ovlivňuje astma hořečnaté stavy, zlepšuje libido i potenci u obou pohlaví, celkově stimuluje a posiluje, přitom však prohlubuje spánek. Léčí záněty střev a ledvin, příznivě ovlivňuje diabetes 2. Typu. Zvyšuje počet červených krvinek. Zvyšuje krevní tlak. Má také poměrně značný účinek proti nádorům.

V tradičním čínském lékařství se využívá i naťová droga, a to ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality.

Nejvhodnější formou je tinktura, připravená lékopisným způsobem. Podáváme jí dětem tolik kapek denně, kolik jim je let, dospělým tolik kapek denně, kolik váží kilogramů, přirozeně ovšem v několika dílčích dávkách. Doba léčby by neměla překročit 6 týdnů, obvyklá doba podávání je 1 měsíc.

Nejsou známy žádné vážnější nežádoucí účinky ani kontraindikace. Relevantní kontraindikací je velmi vysoký krevní tlak. V těhotenství a při kojení nepokládáme stimulaci organismu za vhodnou formu.

  • latinsky: Codonopsis Pilosula

Související položky (podle značky)

// EOF