Máčka ladní

Máčka ladní je léčivá bylina a trvalka z čeledi miříkovitých, vytvářející kulovitou strukturu, má světlou, šedozelenou barvu a je často zaměňována za obyčejný bodlák. Je suchomilná, dekorativní rostlina, nepříliš hojná. Vyskytuje se v teplejších oblastech, typická pro Balkán a západní Asii.

Hlavním cílem pro sběr je nať, sbíraná na začátku léta, specifická pro sběr mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Sbírá se i kořen, který je ale vykopáván už na jaře ve stejném čase jako nať.

Je málo prozkoumaná a nepříliš obvyklá, obsahuje třísloviny, silici, saponiny, inulin, éterický olej, sacharozu, kaučuk, flavonoidy, organické kyseliny a zřejmě i stopy neznámého alkaloidu, glykosidu a soli.

Má v několika směrech velmi obohacující účinky např. výborný prostředek pro vykašlávání, a to i v těžkých stavech, je výrazně močopudná a patří mezi bylinky, které výrazně snižují soudržnost močových kamenů. To pochopeně prospívá k jejich rozpadu a následnému odchodu přirozenou formou. Zároveň má v močových cestách i protizánětlivé účinky, a to nejen v močovodech a močovém měchýři, ale také v prostatě. Užívá se i na některé kožní problémy a problémy s ledvinami. Uplatňuje se také jako dobré afrodiziakum. Působí ovšem také jako stimulant slabé nebo nepravidelné menstruace.

Při obvyklém dávkování nejsou známy jakékoli vedlejší a nežádoucí účinky. K opatrnosti se přikláníme pouze u těhotných a kojících žen, kdy bylina není vhodná k dlouhodobému užívání

  • latinsky: Eryngium Campestre
  • Skloňovaný název: máčku ladní

Související položky (podle značky)

// EOF