927x127 HEAD VPRAVO

Lesklokorka lesklá - REISHI

Dřevokazná houba, klobouk má 3–25 cm velký, oválný, ledvinovitý hladký, lesklý, jakoby nalakovaný, hrbolatý, v mládí špinavě žlutavý, pak červenohnědý, s tenkou kůrou na povrchu. Rourky 5–30 mm, s hnědavými póry. Třeň – noha většinou postranní, 5–20 cm dlouhý, válcovitý, tvrdý, barvy červenohnědé až černé. Výtrusy jsou vejcovité, hnědé, na vrcholu zploštělé. Roste jednotlivě nebo ve skupinách na kořenech, pařezech a bázích odumřelých dubů, méně i jiných listnáčů, velmi vzácně i jehličnanů. Je nápadná lesklou plodnicí. Nehodí se na kuchyňské zpracování. Má ale zato jiné významnější přednosti a těmi jsou její léčivé účinky.

Čína, Japonsko, Korea, Asie. Houba se pěstuje pro léčebné účely téměř v celém světě.

Obsahové látky: Obsahuje zejména polysacharidy – polysacharido-proteinové komplexy – ganoderan A a C, heteropolysacharidy, arabinoxylo-b-D-glukan, xylo-b-D-glukan, manno-b-D-glukan a xylomanno-b-D-glukan, ganoderan A a B, glykan A, B a C, polysacharidy podobné glykogenu – fukogalaktan, manofukogalaktan, fukoxylomannan, xylomannoarabinogalaktan, glykogen – zásobárna energie pro tělo a peptidoglykan. Dále alkaloidy, RNA nukleovou kyselinu s antivirovým účinkem, nukleosidy, nukleotidy – adenosin – uvolňuje svaly a má analgetický účinek, steroly – ergosterol 0,3–0,4 %, beta-sitosterol, steroidy, alkaloidy, peptidy, lektiny, terpeny, bílkoviny, glykoproteiny – kompletní molekuly glukanů s bílkovinami, více než 100 triterpenoidů, lanostanoid s protirakovinným účinkem, ganodermadiol (snižování krevního tlaku, inhibice ACE), deriváty kyseliny ganodermové, ganoderové, ganoderenové a luciderové, triterpeny (ganoderiol A–H, ganodermanonol, lucidon). Steroidy – ganodosteron (jaterní protektant), 18 základních aminokyselin, antivirová kyselina oleanová, olejová – antialergický účinek, ganoderová (s protialergickými účinky, ochrana jater, inhibitor syntézy cholesterolu), kyselina ganodermová T-0, inhibitor syntézy cholesterolu, kyselina ganodermová – jaterní protektant, kyselina palmitová a behenová, betain, vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B6 (pyridoxin), B12 (cobalamin) – jeho součástí je prvek kobalt, provitamin D2 a stopové prvky. Bílkovina popsaná jako Ling Zhi-8 protein má antialergické a imumomodulační účinky. Germanium ve formě organokovové sloučeniny – karboxyetyl-germanium-seskvioxid, minerály: železo, hořčík, zinek, měď, mangan, Germanium 132 s analgetickým a protinádorovým účinkem. Doposud bylo v houbě zjištěno více než 400 obsahových látek.

 

 

 

Účinky a využití

Přehled účinků: Antibakteriální, protiplísňové, antivirové, anti-HIV, imunostimulační, anabolické, adaptogenní, protirakovinné, anti-aging – proti stárnutí, protizánětlivé, snižuje krevní tlak, antialergické, antioxidační, antiandrogenní – má estrogenní aktivitu, hypoglykemický – snižuje hladinu cukru v krvi, protistresový, analgetický, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, antiaterosklerotický – proti kornatění cév, antiagregační – snižuje srážlivost krve, protivředový, antiangiogenetický – brání rozvoji cév pro výživu nádorů, antidiabetický a antimutagenní. Používá se na kardiovaskulární onemocnění, chronickou bronchitidu, posiluje játra, nervový systém a činnost ledvin. Podporuje spánek. Pomocné adjuvans při onkologické terapii, leukemii, diabetu a dalším onemocnění.

Imunitní systém: Stimuluje a aktivuje imunitní systém, produkci různých cytokininů – interferonu, interleukinů, což má vliv na naši dokonalou obranyschopnost. Stimuluje NK (NK) buňky a T a B lymfocyty. Zvyšuje počet makrofágů, které napomáhají funkci leukocytů – mají vliv na zdokonalení syntézy DNA a RNA. Zvyšování produkce makrofágů je pro naše tělo velmi prospěšné. Makrofág je buňka imunitního systému, tzv. fagocyt čili buňka, která má schopnost pohlcovat škodliviny včetně virů, bakterií a mutovaných migrujících nádorových buněk nebo odumřelých buněk. Aktivuje se schopnost makrofágu pohlcovat cizorodé částice (např. plísně a některé nitrobuněčné parazity, např. původce toxoplazmózy, Toxoplasmu gondii). Snižuje také hladinu některých metabolických zplodin a ovlivňuje rychlost odstranění přebytečných hormonů. Chrání buňky při chemoterapii a ozařování, podporuje tvorbu červených a bílých krvinek (podporuje růst kmenových buněk kostní dřeně) po léčbě nádorů. Zvyšuje odolnost vůči nemocem.

Buňky: Omlazující účinek, protirakovinný účinek – TNF (tumor nekrotizující faktor), antioxidační – ničí volné radikály a zpomalují stárnutí buněk. Protinádorový účinek houby spočívá v inhibici DNA polymerázy, posttranslační modifikaci onkogenu Ras a stimulaci produkce cytokinů, inhibičním vlivu cytokinů na růst cév (VEGF a TGF – beta1) a v dalších vlivech. Omezením růstu cév blokuje nádor ve výživě. U leukemie byla pozorována zástava buněčného cyklu v G2/M fázi, zatímco u lymfomu účinkovala lesklokorka zvýšením exprese bílkovin p21 a p27 ( sliva2006glc ). Aktivace genu p53 a apoptóza buněk akutní myeloblastické leukemie – označení a sebedestrukce. Výtažek z Ganoderma lucidum inhibuje růst MDA-MB-231 buněk rakoviny prsu modulací Akt/NF-kappaB a mohl by mít potenciální využití při léčbě rakoviny prsu. Snižuje množení vysoce invazivních buněk rakoviny prsu, prostaty, sarkom 180. Snižuje negativní účinek chemoterapie a ozařování.

Orgány: Srdce, plíce, slezina, ledviny – při nefritidě, játra – při žloutenkách, ochraňuje játra proti působení různých chemických látek. Obsažené triterpeny léčí jaterní nedostatečnost. Proti fibróze, tvrdnutí jater a chronické hepatitidě. Posiluje mozek, ochraňuje ledviny, slinivku a srdce. Podporuje vylučování těžkých kovů z těla. Ganoderan A a C vykazuje vysokou hypoglykemickou aktivitu, a proto se droga používá u diabetu 2. typu jako účinné antidiabetikum. Houba má hořkou chuť a vykazuje antialergický účinek.

Digestivní: Anorexie,nechutenství, hypercholesterolemie – snižuje hladinu cholesterolu, prevence diabetu, gastritidy,proti žaludečním vředům.

Dýchací systém: Astma, bronchitidy, tlumí kašel a rozpouští hleny. Obsahuje protizánětlivé složky, které p říznivě působí při zánětu průdušek a jiných onemocněních dýchacích cest. Podle čínské studie, které se zúčastnilo 2000 nemocných, došlo u 60 až 90 procent pacientů ke zlepšení během dvou týdnů užívání reishi.

Nervový systém: Droga uklidňuje, chronická nespavost, únava, neurózy, bolesti hlavy, migrény. Organické sloučeniny Germania vykazují analgetické účinky. Zvyšuje odolnost proti zátěži a stresu. Tonizuje CNS. Je vhodná pro léčbu chronického únavového syndromu. Má pozitivní účinky u osob trpících Alzheimerovou nemocí. Celkově zlepšuje paměť!

Urogenitální a hormonální systém: Afrodiziakální účinek – zvyšuje sexuální potenci, menstruační potíže, dysmenorea, problémy s prostatou. Má estrogenní účinek, což je dobré při rakovině prostaty, kdy je v těle přebytek mužských hormonů.

Pohybový aparát: Revmatické bolesti kloubů, dna, artritida, nukleotid adenosin – uvolňuje svaly a má analgetický účinek.

Kožní: Různé typy silných alergií, alergické ekzémy.

Srdečně-cévní systém, krev: Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Používá se při ateroskleróze a hemoroidech. Peptidoglykany snižují vysoký tlak. Nízký tlak se také upravuje na normální hodnoty. Zlepšuje periferní prokrvení. Extrakty Ganoderma lucidum mají antiagregační účinek na krevní destičky – snižují srážlivost. Potlačuje uvolňování histaminu. Obsahuje peptidoglykan a další látky, které působí jako ACE inhibitory a které se používají jako léky první volby při léčbě hypertenze a chorob srdce.

Antibakteriální účinek: Účinný na Helicobacter pylori, Pseudomonas syringae vyskytující se i na květinách. Proto se třeba nemohou někdy nosit květiny do nemocnic, neboť tato bakterie může napadat silně oslabené jedince a způsobovat záněty středouší. Dále na Escherichia coli. Všeobecně větší účinek byl pozorován na gramnegativní bakterie – Pseudomonas syringae pv. syringae DPIC 219, Micrococcus luteus (MIC, 0,75 mg/ml) – vyskytuje se na lidské pokožce, v mléčných a jiných živočišných produktech i v pivu. Inhibiční účinek na Bacillus subtilis, Bacillus cereus. Současně podávaný extrakt s antibiotiky – ampicilin, cefazolin, oxytetracyklin a chloramfenikol – vykázal aditivní účinek. Synergismus byl pozorován při GL kombinaci s cefazolinem proti Bacillus subtilis a Klebsiella oxytocab

Antivirový účinek: Inaktivuje virus herpes simplex HSV-1, HSV-2, virus hepatitidy B, HIV-1 – triterpeny ze spor Ganoderma lucidum prokázaly anti HIV-1 aktivitu IC50 hodnot 20–90 microM. Látky lesklokorky ganoderiol F ganodermanontriol mají inhibiční vliv na virus HIV-1 (Phytochemistry. 1998 Nov; 49 (6) :1651-7. Anti-HIV-1 a anti-HIV-1-proteázy látky z Ganoderma lucidum. el-Mekkawy S, Meselhy MR, Nakamura N, Tezuka Y, Hattori M, Kakiuchi N, Shimotohno K, Kawahata T, Otake T. Výzkumný ústav pro tradiční čínsko-japonské léčivé přípravky, Toyama lékařské a farmaceutické univerzity v Japonsku) PMID: 9862140 [PubMed – indexované pro MEDLINE]). Zvyšuje odolnost vůči viru HIV podporou imunitních faktorů.

Protiplísňové: Inhibiční účinek na Aspergillus nigerb Candida albicans.

Paraziti: Vliv na některé prvoky.

Zajímavosti: V Asii se jí říká houba nesmrtelnosti a obsahuje asi 400 biologicky aktivních látek. V Číně patří k nejvýše ceněným léčivům. Čínsky se jí říká lingchi a japonsky reishi. Vyskytuje se v několika druzích. Na severní polokouli se vyskytuje Ganoderma applanatum a další. Tato houba byla uctívaná jako symbol úspěchu a životního blaha. Dodnes se věří, že léky z této houby ,,vzkřísí i mrtvé“. V Číně ji považují za všelék a prostředek prodlužující život. Říká se jí také "duchovní houba". Pro její tonifikační účinky a schopnost lépe snášet nepříznivý vliv vysokých nadmořských výšek ji užívají šerpové v Himálaji. Využívá se i při výcviku ruských kosmonautů jako adaptogen, kdy zvyšuje pracovní schopnost a lépe obnovuje funkce lidského organismu.

 

  • latinsky: Ganoderma Lucdum
  • Skloňovaný název: lesklokorku lesklou
  • produkty: 952

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF