927x127 HEAD VPRAVO

Lapacho

Lapacho: čaj Inků
Lapacho (lapačo) je bylinný čaj pocházející z Jižní Ameriky, je nazýván též čaj Inků. Připravuje se z vnitřní vrstvy kůry stromu lapacho (Tabebuia serratifolia) zvaného též tawari, jehož domovinou jsou lesy Brazílie, Bolívie, Peru, severní Argentiny a Paraguaye. V oblasti And se tyto stromy dožívají stáří až 700 let a jejich kůra je ceněna v lidové medicíně nejen původních obyvatel, ale i na jiných kontinentech.

Domorodé užití zahrnuje stavy jako je malárie, anemie, respirační problémy, nachlazení, kašel, chřipka, plísňové infekce, horečka, artritida, revmatismus, je užíván proti hadímu uštknutí, špatnému krevnímu oběhu, syfilidě, vředům a rakovině. Traduje se, že droga byla z Ameriky do Evropy dovezena již Vikingy. Výčet pozitivních účinků čaje lapacho na lidské zdraví je velmi dlouhý, zatímco negativní účinky údajně nebyly nikdy pozorovány.

1. Odstraňuje z těla nečistoty a těžké kovy.

2. Normalizuje a posiluje činnost jater, ledvin a sleziny.

3. Podporuje trávení a látkovou výměnu.

4. Usmrcuje některé druhy plísní a bakterií.

5. Posiluje imunitní systém.

6. Je nápomocný při astmatu, horečnatých chorobách, zánětu průdušek a při zánětu žaludku.

7. Pomáhá léčit disharmonie výměny látek v těle (např. po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak).

8. Má protinádorový účinek.

9. Zlepšuje prokrvení těla.

10. Posiluje srdce a krevní oběh.

11. Působí proti chudokrevnosti.

12. Má pozitivní vliv při léčbě leukemie.

13. Zabraňuje vytváření otoků.

14. Pomáhá odstraňovat usazeniny v cévách.

15. Podporuje normalizaci hladiny krevního cukru.

16. Má příznivý vliv na nemoci, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba a revma.

17. Uklidňuje podrážděné nervy.

18. Posiluje a normalizuje činnost pohlavních orgánů.

19. Pomáhá odstranit migrénu.

20. Pomáhá při léčbě vyrážek, ekzémů a zánětů.

21. Působí močopudně.

22. Pozitivně ovlivňuje spánek.

23. Aktivuje přirozenou funkci potních žláz.

Protože lapacho je i u nás snadno dostupné, každý má možnost jeho blahodárný účinek na lidské zdraví vyzkoušet a sám posoudit, zda výčet jeho účinků je opravdu tak široký. Lapacho už dávno není jen předmětem zájmu alternativní medicíny. O jeho léčivý potenciál se zajímá i medicína moderní, která v něm objevuje farmakologicky účinné látky s možným využitím v terapii. V 60. letech minulého století byly publikovány výsledky úspěšné léčby některých forem rakoviny, což velmi urychlilo farmakologický výzkum této rostliny. Protirakovinný účinek čaje Inků je přičítán naftochinonům, derivátům lapacholu, které byly nalezeny ve dřevě, ale zejména vnitřní části kůry (lýku) tohoto jihoamerického stromu. Samotný lapachol vykazuje protirakovinné, protizánětlivé účinky, působí rovněž proti bakteriím a plísním a je toxický pro měkkýše a trypanosomy. Trypanosomy jsou parazitičtí prvoci a Trypanosoma brucei je původcem spavé nemoci.

Trocha vědy

Protirakovinné účinky lapacha byly původně přisuzovány lapacholu, ale ukázalo se, že podobné účinky mají také oba lapachony. Všechny tyto látky lze po chemické stránce zařadit mezi naftochinony. Výzkum posledních let ukázal, jakým mechanismem působí lapachol a jeho deriváty na rakovinnou buňku. Významným účinkem těchto látek je inhibice enzymů zvaných DNA – topoizomerázy. Topoizomerázy jsou enzymy, které odvíjí DNA z rigidní struktury chromozomu, protože pouze „uvolněnou“ DNA je buňka schopná využít jako genetickou informaci pro syntézu proteinů. Tím, že β-lapachon inhibuje topoizomerázu I, DNA se neuvolňuje a nedochází k syntéze bílkovin. Následkem toho buňka zastavuje dělení a růst. Protože rakovinné buňky rostou a reprodukují se mnohem rychleji než běžné buňky somatické, jsou mnohem vnímavější k inhibičnímu účinku β-lapachonu na topoizomerázu I. Lapachol a β-lapachon, podobně jako některé další inhibitory topoizomerázy I a II, jsou účinné u několika typů rakoviny včetně rakoviny plic, hrudníku, prostaty a také melanomů, a předpokládá se, že by mohly najít uplatnění také jako léčiva při artritidě. β-lapachon je dnes pokládán za významnější léčivý prostředek než lapachol, ale jeho použití v humánní medicíně je silně omezeno jeho vysokou toxicitou. Snahou výzkumníků je proto snížit toxicitu β-lapachonu vhodnou chemickou obměnou jeho molekuly. Takovou látkou je např. 3-allyl-β-lapachon nebo některé nově syntetizované 3-arylamino- a 3-alkoxy-nor-β-lapachony. Podobně jako u rakovinných buněk, zasahuje β-lapachon také do replikace virů, a to i HIV1 viru, který způsobuje AIDS, a tím zpomaluje postup choroby.

 

 

 Účinky

Přestože lapacho a jeho účinné látky jeví tak zajímavé možnosti využití v humánní medicíně, jeho účinnost stále nebyla u lidí dostatečně ověřena. Řada lékařů pokládá lapacho za placebo bez léčivých účinků, a navíc poukazuje na to, že při vyšších dávkách byly zaznamenány mnohé nežádoucí účinky lapacha. K těm nejvýznamnějším patří chudokrevnost a poruchy krevní srážlivosti (způsobené zvýšeným odbouráváním vitaminu K), velmi silné žaludeční potíže a u těhotných žen možnost vyvolání potratu. Je zřejmé, že další výzkum lapacha je zcela nezbytný. Lapacho totiž vedle lapacholu a lapachonů obsahuje nejméně 20 dalších biologicky aktivních látek, kterým jsou rovněž připisovány významné farmakologické účinky. To vysvětluje širokou paletu jeho využití v přírodní medicíně, ale je třeba studovat účinky dalších komponent lapacha s cílem nalézt jejich uplatnění v medicíně moderní. Zajímavé jsou např. jejich antimikrobiální vlastnosti, které byly klinicky ověřeny v několika studiích. Tyto látky vykazují silné inhibiční účinky na růst grampozitivních bakterií a plísní, jako jsou Candida, Staphylococcus, Streptococcus, Trichophyton, Brucella, Tuberculosis, Pneumoniae a Shigella. Mají také významné antivirové vlastnosti u virů, jako je herpes I a II, influenza a poliovirus.

Pozor na kvalitu

Milovníci exotických čajů jistě přivítali, že lapacho opustilo deštný prales a natrvalo zakotvilo i v české kotlině. Výzkum lapacha a jeho účinných látek však dosud nepřekročil stadium preklinického a časného klinického výzkumu, proto je lze zatím získat pouze jako potravinový doplněk v podobě čaje. A zde je určitý problém. Není totiž lapacho jako lapacho. Existuje několik druhů stromů Tabebuia, ale ne všechny obsahují účinné látky jako Tabebuia serratifolia nebo je obsahují v nedostatečném množství. Protože jsou však ve velkém těženy pro kvalitní stavební dřevo, zůstává na pilách značné množství kůry jako odpad a ten se dřevařské společnosti snaží zpeněžit tím, že jej prodávají výrobcům čaje. Nejvyšší obsah lapacholu je ve vnitřní části kůry, lýku, 2 až 7 %. Pokud se ale do čaje přidá i vnější vrstva nebo se použije kůra z jiného druhu stromu, může být množství lapacholu nedostatečné. V roce 1987 byla provedena kontrolní chemická analýza u dvanácti komerčně dostupných produktů lapacha. Výsledkem bylo zjištění, že pouze jeden ze vzorků obsahoval lapachol v dostačujícím množství. V Brazílii byl dokonce zaznamenán případ, kdy byl jako čaj lapacho prodáván produkt obsahující mahagonové hobliny z dřevařských závodů. Ty mají podobnou barvu a podobnou vůni, ale obsah lapacholu v nich je nulový.

Na příkladu lapacha je možno ukázat, jak drogy, velmi dobře účinné ve vlasti svého původů, mohou být neúčinné, když se stanou předmětem obchodu. Domorodci vždy provádí sběr kůry ze silných a živých stromů, které dokážou svou kůru znovu obnovit. Odpadní kůra ze stromů pokácených v pralese a dopravených na pilu ve stavu ne vždy čerstvém jen těžko může být pokládána za drogu totožnou s původním lapachem domorodců.

 DNA topoizomerázy jsou enzymy, které umožňují přechod dvouřetězcové DNA z jednoho prostorového uspořádání do druhého, a to tak, že přeruší vlákno DNA, a jakmile se přechod uskuteční, vlákno zase spojí. DNA-topoizomerázy typu I přerušují pouze jeden řetězec, DNA-topoizomerázy typu II (tzv. gyrázy) přerušují oba řetězce. DNA-topoizomerázy se uplatňují zejména při replikaci DNA a jejich účast při dělení buněk je zcela nezbytná.

 V tropické Americe je rozšířeno asi 90 druhů rodu Tabebuia. Tyto až 30 m vysoké stromy dosahují věku až 700 let a poskytují velmi kvalitní dřevo. Nejméně 10 druhů stromu Tabebuia je těženo ve velkém pro stavební účely a vyváženo mimo Jižní Ameriku, což vysvětluje různost druhů kůry, která se prodává jako přírodní léčivý produkt. V poslední době se jako surovina pro přípravu čaje lapacho stále častěji používá vnitřní kůra stromu zvaného lapacho červené (Tabebuia impetiginosa). Odvar má krásnou červenou barvu, velmi lahodnou chuť a vůni trochu připomínající vanilku. Jak ukázal výzkum posledních let, kromě lapacholu a jeho derivátů obsahuje další zdraví prospěšné látky, které působí zejména antioxidačně a posilují imunitu.

Nejvýznamnější obsahové látky kůry stromu lapacho (tawari, Tabebuia serratifolia ), z níž se připravuje čaj lapacho: lapachol (I), α-lapachon (II) a β-lapachon (III).

 autor: RNDr. Jiří Patočka, DrSc.

 

  • latinsky: Tabebuia serratifolia
  • Skloňovaný název: lapačo
  • produkty: 937, 938, 959, 976

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF