Kurkuma dlouhá

"Vědci potvrdili, že kurkumin brání rozvoji melanomu."

Obě rostlinky s nadpozemsky krásnými květy vyzdvihují pro jejich blahodárné účinky nejen léčitelé ale i vědci. Používá se při problémech trávicí soustavy, jater, hepatitidě, bolestech břicha, nadýmání a také proti parazitům. Dále při bolestech v hrdle, ramenou, bolestech zubů a poruchách menstruace. Zevně na hnisavé záněty spojivek, nehojící se vředy, lišeje a různá poranění. Napomáhá rozpouštění krevních sraženin. 

Rostlina pochází z jižní a jihovýchodní Asie a v současnosti je nejvíce rozšířená v Indii, Vietnamu a Kambodži, ale pěstují ji i v jiných zemích tropů. Kurkuma dlouhá je asi půl metru vysoká rostlina z čeledi zázvorovitých, kterou také nazývají žlutý zázvor. Je to vytrvalá bylina s hlíznatou zduřenou lodyhou, z níž vyrůstají listy a kořeny. Listy jsou dlouhé řapíkaté, široce kopinaté a až 0,5 m dlouhé. Mezi nimi vyrůstá přímý stvol, zakončený hustým klasem světle žlutých květů. Plod je trojpouzdro a mnohosemenná tobolka s množstvím semen. Obsahuje zejména barvivo a silici. Barvivo tvoří žlutý fenolický kurkumin, desmethoxykurkumin a bis-desmethoxykurkumin. Silice tvoří 1,5 až 6 % obsahu a tvoří ji zejména sekviterpény, z nichž 50 až 80 % připadá na turmeróny a dehydroturmeron. Dále obsahuje alfa- a beta-pinen, kamfen, limonen, eugenol a protichřipkově působící cineol. 

Nejnovější studie prokázaly, že kurkumin, pálivá žlutá složka kari koření, izolovaná z oddenků této zázvorovitých rostliny je vynikajícím prostředkem zabraňujícím rozvoji melanomu a dalších nádorových onemocnění. Dokáže blokovat faktor kapaB, který podporuje abnormální zánětlivou reakci vedoucí často k artritidě či k rakovině. Kurkumin blokuje aktivitu EGFR (epidermis Growth Factor Receptor), který umožňuje rozmnožování rakovinových buněk a aktivitu VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), který je zdrojem novotvorby cév, což je důležitý proces při růstu nádoru. Jednoduše řečeno, blokuje tvorbu cév, které vyživují nádor.

Kurkuma zedoaria (Curcuma zedoaria)

Na asijských tržištích se můžeme setkat se širokým sortimentem dalších druhů. Například z jihovýchodní Asie pochází Curcumazedoaria, která se používá podobným způsobem. Obsahuje curcumin a jeho deriváty, modrý pigment, silici, terpentoidní sloučeniny a minerální soli. Používa se při bolestech, bylinkáři ji doporučují při rakovině mozku, plísních, vysokém tlaku a cholesterolu, artritidě, jako stimulans detoxikans, onemocnění ledvin a plic, žaludku, jater a na podporu vylučovaní žlučových kyselin. V lidovém léčitelství se osvědčila při nádorech mozku. To, že pálivé kari je účinné proti nádorovým onemocněním, dokazují i ​​indické výzkumy, kde je výskyt čtyř běžných typů rakoviny (tlustého střeva, plic, prostaty a prsu) 10krát nižší než například v USA. 

Bylinkáři radí proti chřipce a zánětům

Prášek z oddenku se používá rozmíchaný v malém množství vody, a to v dávce 1 - 2 čajové lžičky 1 až 3x denně. Na ¾ l dáme 2–3 lžičky kurkumy a povaříme asi tři minuty. Odvar necháme louhovat asi 15 minut, pak ho slijeme a popíjíme během dne.

  • latinsky: Curcuma longa
  • Skloňovaný název: kurkumu dlouhou
// EOF