927x127 HEAD VPRAVO

Kakost smrdutý

Kakost smrdutý je letnička, vysoká 20 až 40 cm. Žláznatě chlupatá lodyha vyrůstá z tlustého oddenku a má zduřelá, obvykle nachově zbarvená kolínka, jejichž rozemnutí vyvolává nepříjemný zápach. Listy jsou složeny do tří až pěti řapíkatých lístků, které jsou jednoduše nebo i dvakrát zpeřené a hluboce rozeklané. Květní plátky jsou růžově fialové. Stopky rozvinutých květů se na noc a před deštěm ohýbají dolů.

Kakost je rumištní, křovištní a lesní rostlina, která má ráda vlhko a stín.

Sbírá se hlavně kvetoucí nať od června do září, někdy se ke sběru přidává i kořen.

Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny, geraniovou červeň a další účinné látky.

Kvetoucí nať používáme při hematurii neboli objevení se krve v moči, proti zevnímu i vnitřnímu krvácení a proti průjmu, zejména krvavému. Drogu můžeme aplikovat při vykašlávání krve, při chronických střevních zánětech a také jako kloktadlo. Pitná kůra se osvědčuje při močovém písku a kaméncích a při nejrůznějších chorobách ledvin.

Rozdrcený čerstvý nebo horkou vodou navlhčený sušený kakost účinně léčí ušní záněty, obličejové otoky související se zubními problémy, nervové záněty, například trojklanného nebo sedacího nervu. Obklady a omývání se dají použít na nehojící se rány.

Při neplodnosti se doporučuje kakostový čaj, který se pije po doušcích v denním množství 250 ml a 350 ml. Velmi pravděpodobný se zdá být i protinádorový účinek kakostu.
Vždy dáváme přednost užití rostliny čerstvé před sušenou, protože sušením výrazně klesá obsah účinných látek. Pro čajovou formu je vhodný nálev.

Kakost není toxický, ale pro jeho aroma doručujeme dávkování v menších dávkách. Dá se použít i samostatně, ale vhodnější je podávání ve směsích.

  • latinsky: Geranium Robertianum

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF