927x127 HEAD VPRAVO

Jerlín japonský

Jerlín japonský je po akátu podobný keř až strom s hustou, rozvětvenou korunou a hladkými, zelenými větvemi. Listy jsou tmavozelené, až 25 cm dlouhé, čtyř až sedmijařné. Lístky jsou tenké, vejčitě klínovité, na líci tmavé, na rubu jakoby ojíněné. Květ je drobný, žlutý a připomíná květ rostlin z čeledi motýlokvětých. Květenství vytváří latu, plodem je lusk, nafouklý, mezi semeny přiškrcovaný. Kvete v letních měsících.

Druh pochází z Japonska. Často pěstován v arboretech, v parcích i na zahradách, u nás například v areálu U tří grácií na Břeclavsku, ale i jinde.

Předmětem sběru a hlavní užitkovou částí jsou květová poupata, ojediněle i plody a dokonce i listy.
Poupata obsahují až 17% rutinu, dále Sofiin, quercetin, polysacharidy amlosu a rhamnosu, organické kyseliny a řadu dalších látek.

Jerlín je především vysoce hodnotným zdrojem rutinu, který velmi příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Využití rutinu je velice pestré, od křečových žil, bércových vředů, cévních trombóz až po záněty žil apod. Podává se také na podporu dýchání při astmatu, přičemž i mírně snižuje krevní tlak.

Dále je močopudná a celkově posiluje stav centrální nervové soustavy, aniž by působila sedativně. Staví také krvácení, vzniklé na základě vyšší prostupnosti cévních stěn. Má výrazné účinky protizánětlivé.
Podáváme v podobě krátce, asi 2 minuty vařeného odvaru. Denně 2 až 4 šálky.

Můžeme podávat i samostatně, jakož i v libovolných směsích. Nejsou známy žádné vážnější nežádoucí účinky, ani kontraindikace. Není známa ani toxicita. Jerlín mohou užívat i malé děti, těhotné a kojící ženy. Mimořádně účinná je kombinace s plodem nebo květem kaštanu. Kombinace však můžeme podávat jedině v podobě tinktury. Proto je vhodné připravit z jerlínu rovněž tinkturu a používat případně směs.

Pro vysoký obsah rutinu dáváme jerlínu přednost před ostatními rutinodárnými drogami, jakými jsou například nať pohanky, nať routy či květ černého bezu, a to zejména při léčbě nejrůznějších cévních poruch.

V homeopatii je to nepříliš používaná rostlina, ale jinak veskrze užitečná.

  • latinsky: Sophora Japonica

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF