927x127 HEAD VPRAVO

Chrpa polní

Chrpa polní je jednoletá bylina vysoká 30 - 50 cm. Stonek je hranatý a rozvětvený s čárkovitými listy a nádherně světlemodrými květy. Kvete od května až do srpna. Současné vědecké jméno je odvozeno z řeckého kyanos = modrý a latinského seges = setí.

Rozšíření: vyskytuje se na písčitých podkladech se slaběkyselou reakcí. Roste zejména mezi obilím a rozšířila se k nám ze středomoří. Má ráda suchá místa bez spodní vody.

Obsahové látky: barviva, proazulen a antokyanové glykosidy cichorin, knicin, cyanin, pelargonin, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, saponiny, sliz, minerální soli, zejména mangan.

 

 

 

Účinky a využití: Používá se jako diuretikum - podporuje vylučování moči, antiflogistikum - jako lék proti zánětům a digestivum - lék podporující trávení a zažívání. Čaj se díky svým účinkům uplatní při urologických potížích a revmatismu. Čistí močové cesty a mírní bušení srdce. Podle čínské medicíny mají játra spojitost se zrakem. Vzhledem k tomu že má chrpa vliv i na jaterní činnost, dá se použít při žloutenkách a očních potížích, zejména při zánětu očních spojivek. Jestliže někdo nesnáší ostré denní světlo, pak pití čaje z chrpy polní mu může zlepšit jeho pohled na svět bez hmouření očí a nošení černých brýlí. Zevně se uplatňuje na omývání ran a ve vodách na vlasy. Celá čeleď astrovitých, mezi které patří i chrpa, se vyznačuje dobrými antivirovými účinky. Květní úbory se též používají na vzhledové vylepšení čajových směsí. Chrpa polní je obsažena v přípravku Diocel.

Příprava čaje: Na 3/4 litru dáme 2-3 lžičky květů, nebo celé řezané drogy a vaříme čaj 5 minut. Odvar ihned slijeme a nebo necháme vyluhovat dalších 5 - 15 minut, dle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší používáme na stimulaci funkcí organismu a silnější na detoxikaci. Čaj z chrpy je příjemným zpestřením mezi bylinnými čaji.

 

  • latinsky: Cyanus segetum
  • Skloňovaný název: chrpu polní
  • produkty: 933

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF