927x127 HEAD VPRAVO

Bedrník anýz

Bedrník anýz je jedna z nejstarších léčivých rostlin na světě.

Anýz se odedávna využíval jako protijed, omlazující elixír, chránil před nočními můrami a zlými sny. Dnes je oblíbenou bylinou ve fytoterapii i farmacii zejména pro silné účinky na odhlenění, odkašlávání, harmonizaci trávení. V sezóně chřipek, nachlazení a jarní únavy je ceněna i anýzová silice. V gastronomii je oblíbeným kořením, které zlepšuje chuť jídel, a navíc harmonizuje trávení.

Anýz, jak lidově nazýváme tuto rostlinu prospívající zdraví, znaly vyspělé civilizace Starého Egypta či starověkého Řecka a Říma. V Egyptě se využíval během věštění, přidávali ho do kadidel a protože je také afrodiziakum, stal se zároveň i bylinou novomanželů.

Ve starověkém Římě byl součástí přípravku nazývaného Dryák, který byl opředený zázračnými vlastnostmi. Po vydatném obědě si Římané dopřáli anýzové koláče, aby jim dobře trávilo. Ve středověku anýz nazývali všelékem a stal se módní bylinkou šlechtických zahrad, zejména těch anglických. Po obědě si smetánka dopřávala kandovaná anýzová semena, aby neměla těžký žaludek. Indové dodnes žvýkají anýz proto, aby měli svěží dech. Naše babky bylinkářky bylinu považovali za prostředek plodnosti a věčného mládí.

Jednoletá bylina dorůstá výšky asi půl metru a je velmi náročná na teplé podnebí, není se co divit, vždyť pochází z jihu. V současnosti patří mezi největší pěstitele anýzu Indie, Turecko a Španělsko. U nás roste na polích i zahradách. Patří do čeledi mrkvovité. Jednoletá bylina s vřetenovitým oddenkem a s jemně rýhovanou, přímou, nahoře větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou a listy trojího druhu. Spodní jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zastřihované zubaté, prostřední jsou jednoduše zpeřené a horní trojčetně přenosečné. Všechny listy mají velké pochvy. Bílé květy jsou uspořádané v okolíky se 7-15 paprsky. Plod je štětinatě brvitý. Všechny části rostliny aromaticky voní. Kvete od června do května. Sbírají se plody, těsně před dozráním, kdy dostávají šedozelenou barvu. Suší se umělým teplem do 40 stupňů. Skladují se v dobře uzavíratelných tmavých nádobkách.

Anýz harmonizuje trávicí soustavu, uvolňuje křeče hladkého svalstva, působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, je účinné digestivum, posiluje žaludek. a má i antibakteriální účinky. Bylinkáři ho doporučují užívat na podporu činnosti střev. V lidové medicíně i farmakologii se o anýzu mluví jako o bylince, která je velmi užitečná pro dýchací soustavu. Pomáhá při vykašlávání, usnadňuje zkapalňování průduškových hlenů. Doporučuje se lidem trpícím astmatem a onemocněními průdušek. Anýzový zápar se tradičně využívá při břišní kolice či průjmu u kojenců. Stimuluje prsní žlázy, zvyšuje tvorbu mléka. Na psychiku působí uvolňujícně a relaxačně.

Silice proti baktériím

Silice se vyrábí z plodů a má blahodárné účinky na celý trávicí systém. Obsahuje zejména účinnou látku anethol, která jí dodává lahodnou anýzovou vůni. Silice má silný bakteriostatický, odhleňující účinek a podporuje činnost všech žláz s vnitřní sekrecí. Harmonizuje tedy i hormonální systém, používá se při neplodnosti, poruchách menstruace a problémech během přechodu. Uvolňuje křeče trávicí soustavy a je osvědčeným prostředkem proti nadýmání. V období chřipek a nachlazení se osvědčila při problémech horních cest dýchacích. Působí antisepticky při bronchitidách. V ústní dutině odstraňuje zápach a po užití osvěžuje mysl. Silici obsahují i ​​dětské čaje proti nadýmání a smíchaná s cukrem se podává dětem proti kašli. Zevně se používá jako repelent proti hmyzu.

Koření pro gurmány

Anýz, který má podobnou chuť jako kmín či fenykl, je oblíbeným kořením. Dodává šmrnc pečivu, chlebu, zavařování, červené řepě či červenému zelí. Výborné jsou anýzové sušenky, koláče a ovocné krémy, plody jsou výraznou součástí perníkového koření. Výborně chutná v jablečno-hruškovém kompotu a gurmáni si neodepřou špetku tohoto koření k žampionům či k rybám. V indické a čínské kuchyni se využívá hojně zejména do masitých jídel. Určitě jste už ochutnali i anýzový likér, například řecké Ouzo, nebo kultovní destilovaný nápoj umělců absint. Naše babičky z něj dokonce vyráběly kořeněný, a přitom osvěžující sirup, který zároveň podporoval chuť do jídla.

Zápar proti nespavosti

Do 250ml vroucí vody přidáme půl kávové lžičky anýzových plodů. Směs necháme louhovat 10 minut a pak ji scedíme. Zápar podáváme 2 - 3 krát denně. Nápoj má příjemné, relaxační účinky.

Věděli jste, že ...

... tradiční hospodyňky využívaly anýz v boji proti drobnějším parazitům a hmyzu, jako jsou vši, moly, štěnice, svrabové roztoče i šváby či čmeláci?

... anýzová silice se přidává do emulzí a mastí aplikovaných při zákožce svrabové a vších?

... v kosmetickém průmyslu je silice vonnou a dezinfekční složkou zubních past a ústních vod?

... ve farmacii se využívá ke zlepšení chuti různých léků? ... bylinkáři doporučují anýz lidem, kteří chtějí přestat s kouřením? Účinné fytolátky anýzu čistí podrážděnou sliznici průdušek a podporují regeneraci buněk sliznice

.... chovatelé krav a ovcí přidávají svému stádu do krmiva anýz, aby zvýšily produkci mléka?

 

  • latinsky: Pimpinella anisum
  • Skloňovaný název: bedrník anýz

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF