927x127 HEAD VPRAVO

Tip na zajímavé čtení: Pokračování Čínské studie Dr. Campbella - kniha Celek

CELEK – PŘEHODNOCENÍ VĚDY O VÝŽIVĚ rozvíjí témata Čínské studie, nejobsáhlejší studie o výživě všech dob, která vyvolala mimořádnou odezvu u široké veřejnosti. Vědeckými důkazy boří další mýty o výživě a vysvětluje, proč se výzkum ubírá špatným směrem, proč a kým jsou lidem předkládány zavádějící informace.

Ale hlavně přináší východisko, jak se vyznat v informačním chaosu o výživě a jakou stravu konzumovat, aby člověk ovlivnil svůj zdravotní stav nejméně ze 75 %.
Je určena jak zdravotníkům, tak laickým zájemcům o opravdu zdravou výživu.

KNIHA VÁS DOVEDE K LEPŠÍMU ZDRAVÍ.

ZMĚŇTE SVOU STRAVU A VÝRAZNĚ SNÍŽÍTE RIZIKO RAKOVINY, ONEMOCNĚNÍ SRDCE, CUKROVKY A OBEZITY.
Každé sousto obsahuje tisíce chemických látek, z nichž každá má potenciál sehrát důležitou úlohu v podpoře nebo ničení našeho zdraví. Mezi nimi existuje téměř nekonečný počet možných interakcí – každá může přinést jiné biologické důsledky. Přesto je „zlatým standardem“ nutričního výzkumu stále studium jedné látky v daném čase a prostoru. To však neposkytuje žádné informace o vlivu stravy na naše tělo jako celek.
V knize Celek přední americký vědec v oblasti výživy T. Colin Campbell s odvahou a přesvědčivě vysvětluje, jak sebestředný redukcionistický model prolínající medicínou, médii, farmaceutickými firmami i filantropickými skupinami brání veřejnosti v přístupu k pravdě o výživě, která by všem mohla přinést optimální zdraví.

Vydalo nakladatelství Svítání

Víte jak funguje vaše intuice a které potraviny ji podpoří?

Intuice je naší přirozenou součástí. Někdo z čista jasna „ví", někdo má určitý pocit, s dalším mluví andělé, někomu zas před očima znenadání vyvstane obraz. Jde jen o to, objevit ten svůj způsob a jít mu trochu naproti. Třeba jógou, meditací a výběrem takových pokrmů, které naši intuici dokážou podpořit.

Důvěřovat své intuici chce odvahu

Žijeme v Evropě a opíráme se o fakta, čísla, jsme naučení analyzovat, hodnotit, posuzovat a pak dělat závěry. Intuice je jako hlásek z jiné planety. Přichází z čista jasna a říká nám, že teď máme odbočit, i když plánujeme, že pojedeme rovně. Že máme zavolat kamarádce, kterou jsme pěkně dlouho neviděli a ona nám pak „náhodou" poskytne přesně takovou informaci, kterou jsme potřebovali. Prostě je to o odvaze důvěřovat svým vnitřním pocitům, Britové tomu říkají „gut feeling" - to, co cítí naše střeva. Jako všechno v našem životě, chce to praxi.

Energetická centra - čakry

Vyciťování, nebo chcete-li napojení, se děje skrze energetická centra „čakry". Slovo čakra v sanskrtu znamená kolo, protože se jako kolo otáčí a podobá se vodnímu víru. Jednotlivé čakry přijímají a zpracovávají energie a jsou propojeny s konkrétními žlázami s vnitřní sekrecí.
Stejně jako barvy světelného spektra mají různou vlnovou délku v závislosti na rychlosti vibrace, tak i čakry se otáčejí různou rychlostí a mají odpovídající barvu. Čakry umístěné ve spodních částech těla vibrují pomalu, barevnými odstíny od červené po žlutou, jdeme – li výš po těle, vibrace se zvyšují a barvy se mění od zelené přes modrou a fialovou. Většina z nás zná sedm hlavních čaker umístěných podél páteře, ale na našem těle jsou i další energetická centra. Informace intuitivního rázu zprostředkovávají zejména čakry umístěné v horní části těla. Korunní sedmá čakra je místem božského napojení, třetí oko zprostředkovává obrazy, čakry umístěné v oblasti uší zase sluchové vjemy a skrze srdeční čakru a solar plexus vyciťujeme.

Intuice je v postatě „telefonní linka" do nebe, propojení se Zdrojem, Vesmírem, Božským principem. Abychom signál vůbec zachytili a byli schopni ho slyšet bez šumů, ruchů a dalších „stanic", na to musíme být vyladěni. Signály lépe zachytíme v klidu nebo v meditaci. Když jsme úzkostní, bojíme se nebo jsme podráždění, signál neslyšíme.

Zjistěte, jak se vaše intuice projevuje

S vnějším světem se spojujeme skrze pět smyslů, o intuici se říká, že je tím šestým. Chuť, čich, zrak, sluch a hmat jsou naším spojením s realitou. Máme ale i odpovídající vnitřní smysly, prostřednictvím kterých zpracováváme energie. Čakry a následně náš endokrinní a nervový systém je schopen zachytit „negativní" nebo „pozitivní" energie ještě dříve než našich pět fyzických smyslů. Právě tady mluvíme o intuici. U každého z nás ale převažuje jiný způsob intuitivního vnímání.

 Jasné vidění (jasnovidnost)

 Energie, které člověk vnímá, jsou překládány pomocí obrazů, symbolů a vizuálních poselství. Ne každý má tří dimenzionální prorocké vize, ale možná jste měli sny, které se nakonec vyplnily, nebo jste viděli záblesky světla či měli vize viděné vaším vnitřním zrakem. Božská či andělská poselství jsou vnímána vizuálně. Vnímáte tak energii mezi vámi a vašimi anděly. Světle modrá může indikovat, že je s vámi archanděl Michael, smaragdově zelená je zase barva archanděla Rafaela.

 Třetí oko, šestá čakra, místo mezi fyzickýma očima je místem, kde je možné mentální obrazy spatřit. Třetí oko neustále zpracovává energie, ale většina z nás má třetí oko zavřené, možná je to ochrana a obrana před obrazy, které by nelahodily našemu oku, nebo obava nad ztrátou kontroly.

 Jasné slyšení

 Zde jsou energie překládány prostřednictvím sluchu. Sluch je pro vás právě tím nejdůležitějším kanálem, který vám zprostředkovává důležitá poselství. Prostě slyšíte důležitá jména a rady třeba ráno po probuzení. Andělé a Bůh k vám promlouvají, slyšíte je. Někdy můžete být zmateni a vaše ego vám může našeptávat, že si to všechno vlastně vymýšlíte. Pokud máte tento talent, na zvuky jste velmi citliví, proto se obklopujte jemnými zvuky.

 Jasné vědění

 Tento vnitřní smysl vám umožňuje okamžitě „vědět", aniž byste k poznání museli absolvovat nějaký složitý proces, v podstatě víte a nevíte, jak jste na to přišli. Vedení se vám dostává prostřednictvím myšlenek. Pokud je to vaším darem, dávejte pozornost svým myšlenkám. Přicházejí prostřednictvím korunní čakry.

 Jasné cítění

 Kombinuje tři výše uvedené způsoby jasného zření a týká se vašeho vyciťování. Můžete mít pocit, že vás někdo sleduje, že vám někdo zavolá, můžete cítit parfém člověka, který není vůbec přítomen nebo máte „jen" negativní pocit při setkání s nějakým člověkem. Mnoho obchodníků a úspěšných lidí tento typ intuice dennodenně využívá při svém rozhodování a spoléhá se přitom na své pocity.

 Podpořte svou intuici

Máme k dispozici naše těla, abychom dosáhli naplnění a svého životního úkolu. Vše, co do sebe dáváte, čím je plníte, má velký efekt na to, jak své dny žijete, prožíváte, jak se cítíte a také na vaši intuici. Neexistují doporučení platná pro nás všechny, každý z nás je originál, všichni jsme jedineční. Své intuici důvěřujte, i když si vybíráte svoje jídla. Věřte tomu, že právě tento pokrm vám udělá dobře, když to tak cítíte. Stejné je to s úpravou jídla, někdo se cítí skvěle s raw dietou, tedy ovocem a zeleninou bez tepelné úpravy, zatímco jiní dávají přednost sezónním tepelně upraveným, kořeněným pokrmům. Na pozoru se ale mějte před geneticky modifikovanými pokrmy. Ty nejsou toho božského původu, jsou spíš dílem Frankensteina. Vybírejte si to čerstvé z místní produkce a třeba BIO.

Nepřátelé naší intuice:

 • Potraviny s vysokým obsahem lepku. Pšenice konzumujeme více než je zdrávo! Pokud konzumujete mnoho pečiva, sušenek a dalšího, vězte, že lepek vám zalepuje i třetí oko a spatřit anděly a další bytosti je náročné
 • Rafinovaný cukr – krystaly cukru vás v podstatě zbavují energie, můžete se cítit unavení, slabí, vyčerpaní...chybí energie k akci
 • Mléčné výrobky – pokud jich konzumujete mnoho, meditace vám může způsobovat problém, možná je pro vás problém soustředit se na vaše cíle
 • Nezdravé tuky blokují váš energetický systém a vaše pocity mohou být zavádějící a můžete slyšet místo intuice hlas ega

Aby endokrinní systém fungoval tak, jak má, zajistěte mu palivo:

 • Vitamin A – v zelené listové, žluté a oranžové zelenině, např. ve špenátu, mrkvi, paprikách. Podporuje imunitní systém, zrak, reprodukci a komunikaci buněk
 • Vitaminy skupiny B
 • B1 – v semenech, fazolích, hrachu a celozrnných obilovinách. Důležitý pro zpracování energie z přijaté potravy, podporuje srdeční a nervovou činnost.
 • B5 – v brokolici, rybách, kuřecím mase, avokádu, jogurtu, celozrnných obilovinách. Podporuje správnou tvorbu melatoninu
 • B6 – v drůbeži, rybách, červeném mase, celozrnných obilovinách a rýži. Podporuje imunitu a správné fungování metabolizmu.
 • B12 – v rybách, cereáliích, fermentovaných potravinách a kvasnicích. Pomáhá udržet krev a nervový systém v dobré formě. Vegani si musí zajistit dostatečné množství tohoto vitamínu suplementačně.
 • Vitamin C – v citrusech, červené a zelené paprice, kiwi, brokolici. Plní funkci antioxidantu, chrání buňky před poškozením, pomáhá vstřebávat železo.
 • Vitamin D – v tučných rybách. Zlepšuje vstřebávání vápníku, napomáhá růstu buněk a správnému fungování imunitního systému.
 • Jod – v mořských řasách a mléčných výrobcích. Pomáhá správnému fungování štítné žlázy.
 • Omega 3 mastné kyseliny – v rybách, lněném semínku, chia semínkách, ořechách. Napomáhá správnému fungování mnoha tělesných funkcí.
 • Selen – v mořských řasách, cereáliích, mléčných výrobcích a para ořechách. Hraje důležitou roli při metabolizmu hormonů štítné žlázy a ochraně buněk.

Zelená na intuici dobrá

Váš jídelníček by měl hýřit zelenou! Zařaďte zeleninu na různé způsoby a nejen tu zelenou. Přidejte ořechy, semínka a sezónní ovoce. Nezapomeňte na kvalitní tuky, třeba olivový olej. Energii vám dodají celozrnné obiloviny, dávejte přednost těm bez lepku. Vyzkoušejte třeba quinou a pohanku. Bílkoviny vám dodají ryby. Ostatní maso a mléčné výrobky si dopřávejte méně.
Vyzkoušejte „spirituální" otvírače!
Můžete použít obyčejný kuchyňský mixér. Když konzumujeme smoothie nebo fresh juice, pamatujme, že mrkev, brokolice nebo jiná rostlina se pro nás svým způsobem obětovala, a že bychom měli tento příděl energie zužitkovat co nejlépe. Právě prostřednictvím smoothies a džusů konzumujeme životní energii o vysoké vibraci. Pijeme životní sílu.
Použijte třeba brokolici, spirulinu, okurku, kapustu nebo špenát. Smaragdově zelená nás spojuje se srdeční čakrou, a je barvou archanděla Rafaela. Zelená otevírá srdce.

 

 • Zveřejněno v Výživa

Lehký salát s pomerančem a koriandrem

Koriandr byl znám už ve starověkém světě jako součást kořeněných vín a léčivých přípravků. Býval obsažen i v nápojích lásky. Toto koření je součástí oblíbeného kari koření a používá se hlavně v asijské, jihoamerické a mexické kuchyni.

Koupit ho lze i v běžném supermarketu, v ledničce dlouho ale nevydrží. Vypěstujte si ho sami!

Jak koriandr používat? Začněte třeba se salátem!

Jeho chuť vynikne v kombinaci s ledovým salátem, pomerančem a zálivkou z jemného olivového oleje s trochou citronu nebo balzamikového octa. Pro dochucení stačí špetka soli a pepře.
Když máme v lednici tvrdý kozí sýr nebo třeba Pecorino Romano, koncert chutí je dokonalý.
Pokud zrovna řešíte váhu, dejte si ho jako přílohu ke kuřecím prsům nebo hovězímu steaku. Ideální večeře bez sacharidů.

 • Zveřejněno v Výživa

Tip na rychlý letní oběd - bulgurový salát

Seznamte se s bulgurem! Je lehce stravitelný a tělu dodá spoustu vitamínů a minerálů.

Bulgur je označení pro předvařenou nalámanou celozrnnou pšenici. Stačí ho nechat jen nabobtnat a smíchat ostatními ingrediencemi.

Na lehký bulgurový salátek si připravte (rozpis pro 4 osoby):

 • 200 g bulguru
 • 2 vařená vejce
 • 1 avokádo
 • 1 jarní cibulka
 • střední konzerva tuňáka ve vlastní šťávě
 • 1 žlutá, červená nebo oranžová paprika
 • 2 lžíce extra panenského olivového oleje

Bulgur uvařte dle návodu (1 díl bulguru na 1,5 dílu vody, osolit, stáhnout na minimum až se voda vyvaří), anebo ho jen namočte a nechte nabobtnat. Bulgur nechte vychladnout, přidejte nakrájená vajíčka, avokádo, cibulku a tuňáka. Zakápněte olivovým olejem, můžete opepřit. Rukolový salátek můžete použít jako oblohu nebo rukolu vmíchat přímo do salátu. Namísto bulguru můžete požít quinou, špaldu nebo kuskus. V krabičce poslouží jako oběd v práci, když nestiháte.

Pokud si hlídáte váhu, nebo se chcete pár kil zbavit, vězte, že 40 – 50 g obiloviny (v suchém stavu) v salátu úplně stačí. Naopak zeleniny si dejte, kolik chcete. Přidaná bílkovina (tuňák, vajíčko) zase stabilizuje glykemický index.

Dobrou chuť! :-)

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Martina Šindýlková

Ing. Martina Šindýlková vystudovala Stavební fakultu VUT v Brně a krátce působila jako statik, dnes je maminkou pěti dětí. Svoji lásku a péči dává nejen jim, ale dalším potřebným ve svém okolí. Pracuje jako tazatelka společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Radost jí dělají nejen děti, ale i účinkování ve sboru Kdur v Kuřimi. Díky povinnostem a životním peripetiím nabrala 25 kg, pociťuje únavu a říká, že je na čase něco s tím udělat.

// EOF