927x127 HEAD VPRAVO

Zdraví celé rodiny začíná v nákupním košíku - Pozvánka na Festival zdravého nakupování

Naučte se, jak nakupovat zdravě a chutně.

I relativně malé změny v nákupních zvyklostech mohou mít významný vliv na zdraví. Jak nakupovat zdravě?

Blíží se třetí ročník Festivalu zdravého nakupování - 21 míst, 15 měst. Nutriční terapeuti budou zákazníkům zdarma odpovídat na otázky vhodného výběru potravin, správné výživy a zdravého životního stylu. Poradí, jak se orientovat při nákupu potravin či jak číst správně údaje uváděné na potravinách. Pro zájemce budou k dispozici chytré osobní váhy na měření skladby těla a organizované společné nákupy s nutričním terapeutem.

Obecně prospěšná společnost "Vím, co jím a piju" otevře stánky Festivalu celkem na 21 místech v 15 městech. Důvodem je velký zájem veřejnosti, která se díky nutričním terapeutům, přítomným přímo v prodejnách, může dozvědět více o své kondici. A také o tom, jak číst údaje na potravinách a jak vybírat výrobky vhodné pro zdravý životní styl.

Zažít můžete i společný nákup s nutričním terapeutem, samozřejmostí jsou pak ochutnávky potravin certifikovaných logem Vím, co jím.

Záměrem celého festivalu je zvýšit povědomí o přímém vztahu mezi kvalitou a kvantitou přijímané stravy se zdravím a kondicí. Vyvážená strava v přiměřeném množství totiž významně omezuje vznik neinfekčních civilizačních onemocnění jako je nadváha, obezita, onemocnění srdce a cév, cukrovka 2. typu, a je tak součástí jejich prevence.

"Lidé se zajímají o zdravý životní styl čím dál více. Bohužel však nejsou tak pozorní při nakupování potravin. To je velká škoda, protože to, jak jíme, významně ovlivňuje naše zdraví. Proběhlo již mnoho srovnávacích testů na českých a zahraničních výrobcích a Češi se bohužel řadí mezi laxnější konzumenty a spokojí se s méně kvalitními potravinami. Naším úkolem je usnadnit výběr vhodných výrobků, které splňují základní požadavky racionální výživy. Samotné výrobky poznáte podle specifického loga Vím, co jím. Na Festivalu budete mít příležitost se poradit ohledně otázek výživy, změřit krevní tlak či si otestovat složení těla na chytré váze (dozvíte se, kolik vážíte, kolik procent z hmotnosti zaujímá tuk a kolik svaly) a ukážeme si, jak by měla vypadat skladba správného rodinného nákupu, kde nesmí chybět poměrné zastoupení všech důležitých živin.", přibližuje smysl Festivalu zdravého nakupování PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka a odborný garant obecně prospěšné společnosti Vím, co jím a piju.

Festival bude probíhat ve třech únorových termínech, vždy od čtvrtku do neděle, 15. - 18. 2., 22. - 25. 2., 1. - 4. 3. 2018. Společné nákupy s nutričním terapeutem budou probíhat vždy od 16:00, na některých místech i v 11:00.

Přesný harmonogram a bližší informace naleznete na www.vimcojim.cz, kde také můžete po celou dobu konání festivalu soutěžit o zajímavé ceny.

Hlavním partnerem festivalu je společnost Ahold Czech Republic a.s., provozovatel obchodní sítě Albert. Dalšími partnery jsou OZP - Oborová zdravotní pojišťovna, Unilever Česká Republika, značka Birell společnosti Plzeňský Prazdroj a.s., BONAVITA spol. s.r.o., EMCO spol. s.r.o., RACIO s.r.o., FABIO PRODUKT spol. s.r.o., ITALAT CZ s.r.o.. Hlavním mediálním partnerem pak Rádio Impuls. Iniciativa Vím, co jím a piju je smluvním partnerem globální iniciativy The Choices Programme. Program Choices vznikl v roce 2007 z podnětu Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Ty totiž upozornily na živiny, které při nadměrné konzumaci mohou způsobovat neinfekční civilizační onemocnění, jako jsou nadváha, obezita, diabetes 2. typu nebo srdečně-cévní onemocnění. Potraviny nesoucí logo "Vím, co jím" obsahují žádné nebo minimální množství nasycených mastných kyselin, trans mastných kyselin, soli a přidaných cukrů. U některých druhů potravin navíc logo hlídá celkové množství energie a poukazuje na potraviny bohaté na vlákninu. Databáze produktů nesoucích logo Vím, co jím je dostupná na www.vimcojim.cz.

 

Sedíte celý den v kanceláři a bolí vás záda? Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel!

Sedavé zaměstnání umocněné nezdravou stravou a nedostatkem pohybu může i u relativně zdravého člověka vést ke zdravotním nepříjemnostem a potížím. Tyto dopady lze s potřebnou dávkou vůle účinně eliminovat. Stačí se zaměřit na stravu, pitný režim a pohyb!

Po celou dobu růstu člověka se lidské tělo formuje a přizpůsobuje tomu, aby byla páteř oporou pro celý pohybový aparát. Bohužel již od dětství své tělo vystavujeme nepřirozeně dlouhé době sezení, která se v průběhu života neustále prodlužuje. Tento fakt má negativní dopad na náš organismus.

Nápravou může být dodržování několika jednoduchých pravidel:

Dodržujme pitný režim

Jednou ze skupin, která má největší problémy s dodržováním pitného režimu, jsou pracovně velmi vytížení lidé. Nedostatek času a potřeba „nakopnout se" často vede pouze k pití kávy.
Káva, ale i černý čaj, odvodňují organismus. Dehydratace umocněná kávou zhoršuje soustředění na práci.

Nejlepší je dodržovat pravidlo: co káva, to sklenice vody navíc
Prostým a často nedodržovaným základem je pít čistou neperlivou vodu pokojové teploty. Voda by neměla být ledová, protože ledové nápoje ochlazují tělo, a tím zpomalují metabolismus. To platí i pro pivo a alkoholické nápoje.
Dobrý nápad je postavit si k ruce lahev nebo džbán s vodou, kterou můžeme ochutit citronovou šťávou nebo bylinkami. Například máta je v horkých dnech velmi osvěžující.

Hýbejme se

Minimálně jednou za 45 minut bychom měli vstát od pracovního stolu, projít se, protáhnout si končetiny a páteř. Pracovní židli můžeme v průběhu dne zaměňovat za balon na sezení. Ten zároveň poslouží jako velmi dobrá pomůcka k protažení končetin a uvolnění zad.

Jezme zdravě

Oblíbené svačinky do šuplíku nám kondici nepřidají. Obsahují příliš velké množství cukru a tuků.
Dávejme přednost zelenině, ovoci, různým oříškům, salátům. Po takovéto svačině se nebudeme cítit unaveni a nepřejde nás chuť do práce.

 • Zveřejněno v Kondice

Trápí vás nesnesitelné bolesti hlavy? Jak je na tom vaše krční páteř?

Případ z praxe: Klientka si stále stěžuje na bolesti hlavy, bere různé utišující prášky, ale kolem třetí hodiny odpoledne má tak nesnesitelné bolesti hlavy, že by podle svých slov bouchala hlavou do zdi. Absolvovala různá vyšetření, podle kterých byla v pořádku, proto se rozhodla jít alternativní cestou.

Diagnóza
Při reflexní diagnostice jsem zjistil napětí žlučníkové dráhy, žaludku, zátěž jater a podráždění slinivky. Večerní „žravou" náladu řešila sladkostmi, což většinou souvisí mj. se slinivkou, která nás nutí sladké zajídat kyselým, nebo rovnou vybílit celou ledničku...

Po prohmatání krční páteře jsem našel blok na třetím krčním obratli na levé straně. Ze své praxe vím, že hodně lidí má tento blok na krční páteři, ať už jde o zažívací problémy, bolesti hlavy či vyčerpanost. Je zajímavé, že tento blok dále zablokuje i hrudní oblast, která souvisí se žaludkem, a 7. krční obratel, který po čase začne blokovat paže a může způsobit tzv. zmrzlé rameno, tenisový loket i karpální tunely či problémy zápěstí.

Jak odstranit potíže

Paní Janě jsem v první řadě poradil změnu jídelníčku, protože se stravovala nevhodně, a také jsem ji naučil masírovat dráhu jater, žlučníku a žaludku a dále dráhu alergie a dráhu orgánové degenerace. Krémem Detoxin z řady DIOCHI si natírala boky žeber a šíje, aby se lépe uvolnila dráha žlučníku, brala kapky Astomin na překyselení žaludku a obecně na odkyselení kapsle Supracid.

Je dobré občas si prohmatat krk, a pokud nahmatáme spasmus či gelos (zatuhliny) na třetím krčním obratli, hned začít něco dělat, například masáž, akupresuru, reflexní masáž na plosce nohy, nebo se svěřit odborníkům.

Pokud problém řešit nebudeme, může časem dojít až k vyčerpanosti organismu, protože třetí krční obratel také ovlivňuje vagus (bloudivý nerv), a ten dokáže pěkně znepříjemnit život.

Takže vidíte, jak dokáže problém na tomto obratli zacvičit s celým organismem...

Přichází úleva

Paní Janě se zhruba po dvou měsících zlepšila jak nesnesitelná bolest hlavy, tak zažívání. Jana si osvojila reflexní automasáž plosek nohou a meridiánů a vždy, když se problém ukáže třeba jen náznakem, umí si s ním zavčas poradit jak masáží, tak přípravky DIOCHI. A hlavně už ví, že je to pro její organismus lepší než polykat utišující léky. :-)

 

Když palačinky, proč ne špaldové!

Špalda je zdravější alternativou klasické pšenice, není přešlechtěná, proto má vyšší podíl minerálních látek i bílkovin, je lehce stravitelná. Chutná lehce oříškově.

Na 4 porce špaldových palačinek si připravte:

250 g celozrnné špaldové jemně mleté mouky (koupíte i v řetězcích)
250 ml mléka
3 vejce
3 lžíce slunečnicového oleje
½ lžičky soli
slunečnicový olej na pánev
listový špenát (čerstvý nebo zmražený např. Bonduelle, nekupujte protlak)
2 stroužky česneku
2 plátky sušené šunky
30 – 50 g pikantního sýra na posypání (kozí, Parmazán, Peccorino....)
sezónní zelenina na oblohu

V míse promíchejte mouku, mléko, vajíčka, olej a sůl. Těsto našlehejte, aby v něm nebyly hrudky.

Na pánvi rozpalte olej, stačí malé množství a pečte palačinky. Pěkně tenoučké. Prokládejte je ubrousky, aby se zbavily přebytečného oleje.

Na druhé pánvi na troše oleje a plátcích česneku krátce orestujte špenát, dosolte a plňte palačinky. Pokládejte do zapékací misky, posypte směsí sýra a pokrájené šunky a nechte ve vyhřáté troubě zapéct.

Dobrou chuť!

 • Zveřejněno v Výživa

Nebezpečná laciná krása

Některé věci vypadají neškodně, ale nejsou. Kadmium vypadá jako stříbro, na pohled je hezké, ale když se dostane do organismu, způsobí závažný problém. Tiše se vstřebává a ubližuje.

Většinou si pečlivě hlídáme, aby hračky z umělé hmoty neobsahovaly ftaláty, které jsou karcinogenní, ale ani nás nenapadne, že stejně vážný, ne-li vážnější problém mohou přivodit věci z kovu. Takovým příkladem je lehkovážný přístup ke stavebnicím, kde jsou malé dřevěné hříbečky, kuličky a tyčinky mající v sobě zabudovaný magnet. Když takovou věc dítě spolkne, nic se nestane. Když ale na takovou hračku dostane chuť dvakrát, bude mít velké štěstí, pokud to přežije. Jak magnet prochází střevem, dlouho se nemusí nic dít. V místech, kde se střevní kličky k sobě přiblíží, magnety sepnou a již nepustí. V tom místě přestane stěnou střeva proudit krev, tkáň rychle odumírá. Symptomy nemusí zpočátku nic vážného signalizovat, a pak už je najednou pozdě. Nefunkční část tkáně dovolí mikrobům pronikat do dutiny břišní, rozvine se těžká sepse a ta bývá většinou smrtelná.

Pokud také máte doma ve zvyku připínat si na ledničku vzkazy a děláte to něčím, co jen trochu připomíná lentilky, vězte, že vynalézavost dětí je nezměrná.
A i když ty vaše jsou již velké a rozumné, sousedovy mohou být v nestřeženém okamžiku stejně nápadité, chirurgové by vám o tom mohli vyprávět.

Zrádné šperky

Nebezpečí ale nečíhá jen v magnetických kovech. Patříte-li mezi horních deset tisíc a ve vaší šperkovnici je jen zlato, stříbro a brilianty, netřeba číst dál. Pokud jste normální a nestydíte se za levnější náušnice, prstýnky a přívěsky, můžete si být téměř jisti, že obsahují kadmium. Slitiny z tohoto kovu lze totiž snadno tvarovat, nekorodují a jsou levné. I když všichni víme, že kadmium je škodlivé a v potravinářských strojích se již nesmí používat, z ozdůbek pro nás a naše děti si těžkou hlavu neděláme. Samotné šperky by ani tak problémem být nemusely, kdyby... Kdyby se pole nehnojila fosfáty, jež obsahují kadmia více, než je záhodno. Bez tohoto kovu se dnes neobejde prakticky ani žádná elektronika. Používá se v galvanovnách, pokovují se jím součástky, zahrádkáři se jím brání proti napadení úrody plísněmi. Dost si ho do plic zaopatří aktivní i pasivní kuřáci a hodně ho je také ve zplodinách z motorů. Je základem dobíjecích monočlánků, obsahují ho čistírenské a odpadní kaly a i v obyčejném městském smogu ho je dost. Před kadmiem se dnes neschováte.

Zákeřnost kadmia tkví v tom, že se v těle kumuluje

I když inspekce a další kontrolní orgány se ho snaží v potravinovém řetězci uhlídat, že bychom si mohli přiotrávit děti doma sami, nás nevzrušuje. Na významné riziko nyní upozorňují američtí toxikologové z Ohia v článku v Environmental Health Perspectives (EHP). Otravy a alergie na kadmium narůstají spolu s tím, čím více se nám ho v těle naakumuluje. Stačí maličkost – třeba jen vzít si hodinky, jejichž dno je z levné „nerez slitiny", a marně pak pátráme, proč se nám po celém těle rozlezl ekzém.

Jedno z rizik pro naše ratolesti se skrývá právě v lisovaných či litých ozdůbkách, které děti rády cumlají a občas i spolknou. A některé dorůstající princezny se rády zdobí levnými náušnicemi a ani nevědí, že jejich ledviny a celý hormonální systém začíná kolabovat. Američtí výzkumníci tvrdí, že zdaleka nejde o výjimku a že se v takových případech malé tělíčko vystaví stonásobku maximálního expozičního limitu daného pro tento toxický kov.

Děti mohou spolknout jedovaté přívěsky

Aby svému strašení mladých maminek dodal Jeffrey Weidenhamer z Ashland University v Ohiu patřičnou váhu, nakoupil v amerických obchodech 69 přívěsků a šperků. Jednalo se o „levnou krásu" pod pět dolarů, původem z Číny, ale i z USA. Paradoxem bylo, že na řadě z těchto věciček bylo přímo uvedeno, že jsou určeny dětem. Provedl s nimi testy, které odpovídaly podmínkám průchodu zažívacím traktem. Zatímco se denní příjem kadmia u lidí pohybuje na úrovni 50 µg, a i to již považujeme za problém, z pokusů provedených Weidenhamerem vyplývá, že když dítě takový předmět spolkne, dostane jednorázově 1000 mikrogramů Cd a někdy až 2100 µg (to podle typu slitiny). Může za to kyselé prostředí v žaludku, které přispěje k tomu, že se kovu uvolní hodně.

Mávnout rukou nad tímto varováním vědců by nebylo moudré. Přiotrávit si dítě kadmiem je snadnější, než se ještě nedávno zdálo. Kadmium neničí jen ledviny, játra či kůži, na níž způsobuje ekzémy. Kromě alergií s různým stupněm projevu má dokonce účinky samičích hormonů ze skupiny estrogenů. To je přímo šokující zjištění. I když se atomy kovu od molekuly estrogenů diametrálně liší, obě látky se v buňce vážou na tatáž vazebná místa (receptory).

Kadmium tak působí, jak je nyní módní říkat, jako endokrinní disruptor

Tento hormonální buldozer rozvrátí metabolismus tak dokonale, že pokusným zvířatům přivodí spoustu fyziologických problémů včetně těch, které navozují počátek rakoviny mléčné žlázy.
Kadmium patří mezi několik málo prvků, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organismu je jednoznačně negativní. Tento fakt se zdá být kuriózní například i proto, že je chemicky velmi podobné zinku, jenž je naopak nezbytnou součástí potravy a je důležitý pro správný vývoj a zdravotní stav lidského organismu. Právě vzájemná chemická podobnost těchto prvků však působí problémy, protože kadmium může snadno vstupovat do různých enzymatických reakcí místo zinku a následné biochemické pochody neproběhnou nebo probíhají jiným způsobem. Bylo prokázáno, že kadmium může v ledvinách setrvat až desítky let.
Dalším rizikovým faktorem u kadmia je skutečnost, že se jedná o mimořádně kumulativní jed. Přijaté kadmium se z organismu vylučuje jen velmi pozvolna a obtížně. Většina kadmia se koncentruje především v ledvinách a v menší míře i v játrech. Právě ledviny jsou při chronické otravě kadmiem nejvíce ohroženy.

Hlavní zdravotní problémy dlouhodobé (chronické) otravy kadmiem:
• poškození ledvin a jater
• osteoporóza – (řídnutí kostí)
• anemie (chudokrevnost)
• zvyšuje se i riziko srdečních a cévních onemocnění.

Vyšší obsah kadmia totiž působí na metabolismus vápníku a způsobuje jeho zvýšené vylučování z organismu s následkem zeslabení kostní hmoty.
Kadmium je také prokazatelně karcinogenní a jeho vysoký obsah v organismu zvyšuje riziko vzniku rakovinného bujení. Při jednorázové vysoké dávce kadmia se dostavují bolesti břicha, průjmy a zvracení.

Cesta kadmia do organismu:
• potravou
• dýcháním

Rizikové potraviny s vyšším obsahem kadmia:
Především vnitřnosti (játra, ledviny), ryby, které byly kadmiem kontaminovány při svém růstu.
Rizikové mohou být i zemědělské plodiny pěstované na kadmiem kontaminované půdě.

Kadmium ve vzduchu se dostává daleko

Vzhledem k nízkému bodu varu se tento prvek poměrně snadno dostává do atmosféry. Je proto nezbytné, aby hutní provozy, které s kadmiem pracují, velmi důsledně dbaly o dokonalé čištění plynných exhalací, jež z nich odcházejí. Ohroženi totiž nejsou pouze přímo pracovníci v uvedených provozech, ale i obyvatelstvo v okolí, protože kadmium nasorbované na prachové částice a atmosférický aerosol může být větrem transportováno na značně velké vzdálenosti. Co asi obsahuje vzduch v okolí Českého Těšína, kde byla již několikrát v minulosti zjištěna nejvyšší koncentrace toxických látek?

Kuřáci dobrovolně vdechují jedovaté kadmium

Je jednoznačně prokázáno, že v náhodně vybraném vzorku populace obsahují ledviny silného kuřáka minimálně 10x více kadmia než u nekuřáka.
Kuřák je kromě běžně uváděné rakoviny plic ohrožen i rakovinou nebo chronickým selháním činnosti ledvin. Když se sníží funkce ledvin, s ní klesá i činnost lymfatického a imunitního systému, krvetvorba, funkce hormonálního systému, menší je pohyblivost spermií a tak dále. Prostě kadmium nás vůbec nešetří.
Kolik kadmia se dostane v Evropě do vzduchu?
Pouze v západoevropských zemích se ho dostává do ovzduší přibližně 350 tun ročně. Oblasti tímto kovem zvláště ohrožené jsou Japonsko a střední Evropa. Kadmium přechází do ovzduší ve formě těkavých sloučenin již při teplotě 480 °C.
Kadmium přijímané potravou se vstřebává asi z 1–5 %, ze vzduchu kolem 50 %. Bylo by určitě zajímavé nasbírat vzorky ze zamořeného vzduchu a udělat rozbor na kadmium, třeba až zase nastane kritická situace v Českém Těšíně.

Jak se zbavit kadmia?
Pro detoxikaci od těžkých kovů použijeme zejména přípravek Diocel, který má vztah k ledvinám. Název Diocel je složen ze slova dio – božský a přípony cel jako celit, zacelovat, nebo ze španělštiny – celula znamená buňka. Bioinformace Diocelu dokážou z těla odstranit různé těžké kovy, jako je olovo, kadmium, rtuť, arzen atd.

Dávkování použijte malé – 3x 5 kapek. Čím menší dávka, tím bude efekt větší.
Současně užíváme Gerocel kapsle.
Dávkování - 3x 2 kapsle denně, pro děti stačí 1x 1. Celková délka užívání by měla být 4 týdny.
V případě, že pracujeme v prostorech, kde se uvolňují těžké kovy do ovzduší nebo se vstřebávají pokožkou, jako jsou železárny, výroba elektroniky, zubní ordinace, měli bychom preventivně užívat Gerocel kapsle – 2x 1 za den, nebo aspoň 1x 1 kapsle denně a kúru s Diocelem absolvovat přibližně 2x za rok. Záleží, v jakém prostředí se nacházíme, jaké těžké kovy tam jsou a jaké jsou možnosti průniku do našeho těla.
V době smogu ve městě ochráníme své zdraví detoxikační kúrou Diocel kapky a Gerocel kapsle.
Tato prospěšná kombinace byla vyvinuta ve spolupráci s výzkumným ústavem anorganické chemie a je zcela unikátní. Organické látky Gerocelu kapsle vychytají těžké kovy z krve, vytvoří s nimi stabilní komplexy a tělo se jich elegantně zbaví bez toho, aby nám více škodily.

Ochrana domácích mazlíčků:
Stejně postupujeme, pokud chceme detoxikovat naše čtyřnohé mazlíčky. I oni trpí intoxikacemi těžkých kovů.

Ochrana vlastní zahrádky:
Jestliže chcete svázat těžké kovy třeba ve vaší zahrádce, při zalévání přidejte na 8 litrů vody jednu vysypanou kapsli Gerocelu kapsle. Zároveň se zvýší i úroda. Obsažené přírodní látky v Gerocelu kapsle podporují i vitalitu rostlin.

Nohy jako ze žurnálu

Trápí vás suché nohy, popraskané paty nebo křečové žíly?

Příčinou tvorby křečových žil jsou energeticky oslabené orgány. Oslabení poznáme podle toho, na které dráze meridiánů se žíla vyskytuje. Nejvíce se jedná o oslabené ledviny, močový měchýř s energeticky nevyváženými játry. Oslabené ledviny jsou v pozadí praskání jemných cévních kapilár ve tvářích i jinde na těle, tvorbě modřin, výronů a proleženin. Dochází také  k nevyváženému vodnímu a minerálnímu hospodářství v těle a poté k otokům a suché kůži.
Křečové žíly mohou být způsobeny těhotenstvím, nadváhou, životním stylem, dlouhodobým stáním, sezením, ale můžou nám být již geneticky dané do vínku. Vznikají narušením povrchového žilního systému nebo defekem hlubokého žilního systému (např. úraz, po chirurgickém zákroku, žilní trombózy).

Příznaky projevů křečových žil

 • modrá barva žil
 • rozšířené žíly, vystouplé na povrch kůže
 • pocity těžkých nohou, křeče, mravenčení, otoky
 • svalová únava
 • bolest nohou, křeče v průběhu noci, které budí ze spaní

Důležitá je preventivní péče, starejme se o sebe a nechme se hýčkat!
Dopřejme si péči o svůj zevnějšek. Podporujme svoji krásu i zevnitř.

Navraťte zpět krev z nohou k srdci

Hýčkejte se lymfatickými masážemi, které zlepšují prokrvení.
Nohy jsou nejhůře prokrvované části těla z důvodu velké vzdálenosti od srdce, proto je potřeba napomáhat lepšímu oběhu krve k srdci pomocí prokrvování končetin. Nejlépe toho docílíme lymfatickou masáží a její velice jemnou technikou, která obnovuje a zvyšuje oběh lymfy. Neboť lymfa nemá svoji pumpu, jako např. srdce. Pokud nepracuje lymfatický systém správně, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. To zapříčiňuje např. celulitidu, otoky, tukové buňky totiž zvětšují svůj objem. Díky podpoření lymfy pomocí lymfatických masáží zlepšujeme odplavování škodlivých látek ven z těla.
Lymfatická masáž navíc posiluje obranyschopnost, zlepšuje stav pokožky a detoxikuje tělo.

Odpočívejte s nohama nahoře

Při bolestech nohou noste kompresní punčochy. Způsobený tlak na žíly urychluje tok krve v žilách.

Běžné aktivity při křečových žilách

Při cvičení v posilovně nikdy nohy nezatěžujte těžkým závažím, prospěje vám spíše plavání, chůze a jízda na kole.
Při sezení si nedávejte nohu přes nohu.
Sprchujte si nohy studenou vodou.
Přirozené je nekouřit.

Doplňujte přírodní cestou rutin

Ideální je po ránu pohankový čaj, který prokrví lymfatický systém.
Zařaďte do stravy černý rybíz. Obsahuje vitamin C, silný antioxidant, který zpevňuje žilní systém.
Užívejte kvalitní přírodní potravinové doplňky na podporu cévního systému organismu, doplňujte minerály do těla. Využijte síly přírody. Některé fytolátky z rostlin, které přirozeně obsahují rutin, pomáhají předcházet vzniku křečových žil a napomáhají čistění krve, podporují krvetvorbu. Navíc doplňují do těla důležité minerály.

Mažte si své nožky kvalitními hydratačními krémy, vždy však směrem k srdci, což znamená od chodidel nahoru

Doporučujeme krém Venisfér. Velmi dobře se vstřebává, krásně hydratujte a je vhodný pro ošetření celého těla. Zlepšuje periferní prokrvení a strukturu velmi jemné praskající a křehké papírové stárnoucí pokožky a podstatně ji zesiluje. Uvolňuje zatížení pokožky tam, kde je nedostatečné cévní zásobení. Obsažený rutin ve Venisféru napomáhá udržovat správnou pevnost kapilár, zatímco jírovec maďal zase napomáhá k lepšímu prokrvení žilního systému. Venisfér navíc obsahuje ozon, a proto má i blahodárné antivirové, antibakteriální a antimykotické účinky a je vhodný i na chodidla a nehty v případě zasažení plísní.

Nohy plné svěžesti
Pečujte o své nohy jako o celek. Věnujte péči i svým chodidlům. Vyhnete se tak nepříjemným plísňovým onemocněním. V létě je spousta míst, kde můžeme na mršku mykózu narazit, ať už jdeme na veřejné koupaliště, do sprchy v posilovně, do sauny, použijeme-li koupelnu mimo domov nebo se nám jen zapaří chodidlo v botě. Zrohovatělá a suchá kůže je přímo ráj pro plísně a bakterie. Plíseň se často projevuje svěděním, bolestí a pálením. Z kůže se mykóza přesouvá na nehty a může se šířit dál po těle. Navíc plísní napadená noha často i více zapáchá. A to není nic příjemného. Ztvrdlá a suchá pokožka na nohou není nic jiného než odumřelá kůže, která není dostatečně hydratovaná, a tak tvrdne, vysychá a pak může i bolestivě praskat. V tomto případě může hrozit zanesení ranek a následná infekce. Jako ochranu můžete použít Diozon clear krém, který na vašem chodidle vytvoří ochranný film a obsažený ozon má preventivní antimykotické a antibakteriální účinky.

Jak na suchou kůži a popraskané paty?
Své nožky můžeme svěřit do rukou odborníků pedikérů, nebo jim můžeme věnovat péči v domácím prostředí. Jako pomocníka si můžeme zvolit pemzu. Jde o nejčastější způsob, jakým pokožku můžeme zbavit hrubé a staré kůže. Nejprve dopřejte nohám vlažnou lázeň např. v syrovátkové koupeli a pak použijte pemzu. Pemza je nejšetrnější abrazivní způsob, starou pokožku jí bezpečně odsraníme.  Tím, že dře, vznikají poté malé prasklinky, které se mohou zanítit a způsobit nám patálie. Proto pemzu po ošetření důkladně vyčistěte, aby se v ní nemnožily bakterie. Pokožka po ošetření suché staré a tvrdé kůže pemzou potřebuje i další péči.

Hydratujte, hydratujte, hydratujte...
Skvěle vám k tomu poslouží čistá vazelína, sádlo, tvaroh anebo nejrůznější krémy určené k maximální hydrataci a zjemnění pokožky.
Tip na noční zábal: Nohy důkladně promažte, zabalte do mikrotenového sáčku a oblečte do bavlněných ponožek. Ráno budete mít nožičky heboučké jako samet.

Doporučujeme pro ošetření a maximální hydrataci kosmetiku Diochi:

Diozon clear krém

 • Hydratační a antimykotické účinky, opary, vředy
 • Návod k použití: malé množství krému naneste na pokožku a důkladně rozetřete

Diochi Diolift hydrogel

 • Hydratační, vyživovací a stimulační účinky na pokožku
 • Návod k použití: malé množství Diolift hydrogelu naneste na pokožku a poté navlhčenýma rukama vmasírujte

Venisfér krém

 • Podpora elasticity, periferního prokrvení a zesílení pokožky, s antimykotickými účinky
 • Návod k použití: malé množství Venisfér krému naneste na pokožku, poté navlhčenýma rukama vmasírujte

Krásná pleť je ten nejlepší šperk, který můžeme nosit po celý rok!
Pečujte o sebe s láskou!

 

 • Zveřejněno v Krása

Prodloužíme lidský život?

„Proč by nesmrtelní, jejichž životních osudů jsou plné knihy, neměli existovat? Proč by neměly existovat božské procesy vedoucí k nesmrtelnosti? Ke Chung, Pao pchu-c' (320 n. l.)

Touha po dlouhověkosti, či dokonce nesmrtelnosti je mnohem staršího data než Ke Chungův spis, ovšem obvykle byl takový stav dopřáván božstvům, nikoli lidem. Ti mohli toužit alespoň po prodloužení svých dnů.

Titul díla učeného mistra Ke Chunga (asi 280 – asi 340 n. l.) se překládá jako „Kniha Mistra přidržujícího se prostoty", což se nevykládá právě snadno a nebudeme se o to ani pokoušet. Jde o proslulý spis shrnující dobový stav čínských přírodních věd, alchymii nevyjímaje. Ta je podstatná, protože cílem čínských alchymistů nebylo, na rozdíl od jejich pozdějších evropských kolegů, vyrobit zlato z obecných kovů, ale především připravit preparát, jenž by měl přinejmenším prodloužit lidský život. V ideálním případě měl dokonce vést k nesmrtelnosti. O této možnosti se ve starověké Číně nepochybovalo, jak na to ostatně Ke Chung naráží – líčení životů nesmrtelných byla celá řada, občas takových, která si odporují. To však nikterak nebránilo víře, že vhodnými preparáty, pomocí božského procesu, lze takového stavu dosáhnout. Ještě v nedávné době byl šedesátník kmetem v očích svého okolí.

Kudy do vyšších věků a „bez hole v ruce"?

Dnes se takový člověk teprve chystá do důchodu, nejednou však už se zdravím ne právě nejlepším. Pokrok medicíny je nesporný; život se ve vyspělých státech výrazně prodloužil, nicméně pro stáří bývá vcelku příznačné jeho spojení s chorobami, jakými jsou cukrovka, potíže srdeční, o pohybovém aparátu nemluvě. Kolik starších osob vidíme chodit o holi. Otázka, jíž se vědci dnes hodně zabývají, zní: Bylo by možné, aby lidé dosahovali vyššího věku bez těchto potíží, nebo jen s malými? Inspirací jsou výzkumy prováděné se stoletými, z nichž se nemalý počet těšil dobrému zdraví do posledních dnů života. Jak to charakterizoval jeden odborník, pro tyto osoby platí: „Žijí, žijí, žijí, a pak jednoho dne zemřou." Nikoli, že by trávily léta upoutány na lůžko. Takže ještě trochu jinak položená otázka je, zda by se nedaly naše obrazné hodiny života alespoň zpomalit, nebo snad dokonce přimět k tomu, aby šly trochu nazpátek, přinejmenším po krátkou dobu. Tedy, aby se náš zdravotní stav vrátil k té lepší podobě, když jsme byli o něco mladší. Jsou to odvážné myšlenky, ale zdůrazněme, že dnešní vědci nehovoří o nesmrtelnosti jako jejich čínští předchůdci.
Současní vědci se snaží zpomalit stárnutí a hlavně udržet tělo co nejdéle relativně zdravé.

Existuje vědecká definice stárnutí?

Jak je v moderní době obvyklé, hledají se preparáty, tak jako kdysi elixíry života. Nesnáz je ovšem v tom, že to sice občas jde, ale u organismů podstatně jednodušších, než je člověk, jakými jsou například kvasinky, v lepším případě myši. Doprovází to navíc řada otázek, které čekají na zodpovězení. Například – jak tomu vlastně je, když se třeba rozdělí jaterní buňka, neboť tělo se přece běžně stále regeneruje. Je tato nová buňka „mladá", nebo nějak odpovídá věku osoby, v níž vznikla?
Stále není jednoznačná a všeobecně přijatá definice stárnutí, a nejsou ani metody jak tento proces měřit.
Teď uvažujeme ve vědecké rovině, protože laická veřejnost si stárnutí vcelku představuje.

Čachtická paní měla správný recept, ale špatnou metodu!

Jak řečeno, jisté úspěchy byly zaznamenány, ale zatím u již zmíněných myší. Při jednom pokusu byla starší myš napojena na krevní oběh druhé, mladší, přičemž se ukázalo, že kmenové buňky té starší začaly vykazovat větší aktivitu, což se projevovalo mimo jiné lepším hojením ran, dokonce jako by se stavba svalů omladila. Trochu to připomíná proslulou hraběnku Báthoryovou, neblaze známou Čachtickou paní, která používala krev panen, ne však přímým připojením k jejich krevnímu oběhu. Na rozdíl od počínání šlechtičny, kde základem byla víra, že mladá krev omlazuje, vědci opravdu našli bílkovinu, která se podílí na opravě svalů. Další studie však předchozí výsledky na myších zpochybnily tvrzením, že tahle bílkovina naopak přibývá ve stárnoucím organismu, který se musí sám více opravovat. Takže i výsledky u myší jsou problematické.

Mohou lidé mládnout?

Řada vědeckých laboratoří začala v posledních letech studovat několik desítek medikamentů a potravních doplňků s cílem zjistit, zda by se některý z těchto preparátů nehodil současně ke zpomalení stárnutí. Skupina anglických badatelů zveřejnila výsledky zkoumání jednoho z preparátů podávaných při diabetu druhého typu. Podle jejich závěru se pacienti používající tento lék dožívali v průměru dokonce o patnáct procent delšího věku než zdraví jedinci podobné konstituce. Připomeňme hlavní výhradu týkající se takových studií – jak najít osoby, o nichž můžeme tvrdit, že mají podobnou blízkou konstituci? Všechna vyšetření sice poskytnou nějaké hodnoty, mohou být blízké, ale nevypovídají o minulosti, o tom, co je zatím skryto kdesi v buňkách. Takže jak dalece si jsou zkoumané osoby podobné?

Nicméně v tomto případě jako by se nalézalo vysvětlení. To spočívá ve skutečnosti dnes známé, že cukr, tedy přesně glukóza, se v lidském těle váže na bílkoviny, a tím je vyřazuje z činnosti, některé (těch je jen několik) trvale, což vše vede k projevům stárnutí. Diabetici znají patrně termín „glykovaný hemoglobin", červené krevní barvivo zablokované navázanou glukózou, jehož hladina v krvi ukazuje, zda dotyčný držel správnou dietu v posledních desítkách dnů před vyšetřením. Může snad opravdu roli zpomalovače stárnutí i zdravých lidí hrát preparát na zmírnění cukrovky? Zatím zůstává u této otázky.

O myších a lidech

Jiným preparátem, který výrazně prodlužoval život myším, byl jeden z léků skupiny rapamycinů používaný pro utlumení imunitní reakce při transplantacích. Názvy léků neuvádíme, protože jde o pokusy, které jsou předmětem vědeckých diskusí, a závěry nejsou jednoznačné. Mohlo by to vyvolávat předčasné a možná liché naděje. Zkušenost s lidmi je zatím právě jen v potlačení imunitní reakce, a o těchto preparátech je známo, že jedním z jejich vedlejších účinků bývají vředy v ústech (nemluvě o vysoké ceně).
Zatím tedy hledání pokračuje a většina odborníků se shoduje v tom, že v dohledné době se nedá počítat s tím, že by se nějakými preparáty dal významně prodloužit lidský život. Zaznívají dokonce hlasy varovné. Jde o to, že kdyby se opravdu povedlo nějakým způsobem „omladit" stárnoucí buňky, může nastat nežádoucí efekt. Takové buňky se mohou začít dělit rychleji jako skutečné mladé, ale ve výsledku by to mohlo vést k jejich nekontrolovanému dělení, což je zhoubné bujení. Ani na to nesmíme zapomínat.

Ve kterém věku přesně začínáme stárnout?

Otázek je ještě více – pokud by se nějaký preparát zpomalující projevy stárnutí našel, kdy ho začít užívat? V dospělém věku, když se ještě neobjevily nemoci stáří? To znamená užívat ho třeba desítky let? Nebo začít teprve tehdy, když se objeví první taková nemoc, případně její rané známky? Pak je tu samozřejmě další otázka – pokud se podaří stárnutí oddálit, pak o kolik? Jeden rok v myším životě je hodně, v lidském to jistě není zanedbatelné, ale v poměru k tomuto hlodavci to moc není, přitom za cenu požívání preparátů, které mohou mít přece jen po delší době užívání nějaké vedlejší účinky, o nichž se momentálně neví.

 • Zveřejněno v Kondice

Jak jdou vaše hodiny?

Pokud jste zdraví a netrpíte závažnějšími chorobami, například metabolickými poruchami, jako je cukrovka druhého typu či sklon k obezitě, pak je pravděpodobné, že jsou vaše hodiny v pořádku. Asi tušíte, že jde o naše vnitřní, orgánové hodiny, nesmírně složitý a jemně vyvážený systém, jehož výzkum je stále v počátcích.

Jezte chytře jako včelí královna

Pokračování článku Jezte chytře jako včelí královna ze Sféry č. 05/2016, str. 38 - 39

Elektromagnetické znečištění je další nepřítel našeho zdraví
Naštěstí ho lze vyvažovat několika způsoby:
 Omezit míru stresu v životě
 Omezit na minimum bezdrátové a mobilní telefony (předesílám, že kdo se tím živí, má smůlu)
 Sluchátka typu Air Tube namísto Bluetooth
 V ložnici při spánku vypnout všechna zařízení
 Denně pít dostatečné množství nekontaminované vody a pokud možno mikrostrukturované
 Detoxikační postupy jsou vhodné – sauna, zelené nápoje, chlorella (zbavuje tělo těžkých kovů), extrakt z koriandru atd.
 Pečovat o lymfu pohybem i masáží

Citováno z knihy: Přirozená strava našich předků – pro pevné zdraví a dlouhý život

Nora T. Gedgaudas, CNS, CNT
... že takto silné záření může vyvolat rakovinu a způsobovat změny v kognitivních funkcích, varuje například Sir William Stewart, předseda anglického Úřadu pro ochranu zdraví (Health Protection Agency).

PŘED LETY V IZRAELSKÉ ISFIJI ZAZNAMENALI, ŽE SE U MÍSTNÍCH OBČANŮ ŽIJÍCÍCH BLÍZKO VYSÍLAČŮ ZAČALA OBJEVOVAT VE VYŠŠÍ MÍŘE RAKOVINA.

JAK TEDY POSÍLIT IMUNITU A DUŠEVNÍ SCHOPNOSTI?

Bez funkčního žaludku, zdravých střev a mozku můžete jíst exkluzivně jen to nejlepší, ale nevytěžíte nikdy z živin maximum. Snad ani pro mikrobiomy. Mezi extrémy existují různá řešení. Nemůžeme změnit svět ze dne na den, aby nabízel jen samé zdravé a přínosné dobroty, ale můžeme svůj život ovlivnit výběrem. Takže až příště půjdeme nakupovat, zamysleme se, komu naservírujeme své vydělané peníze. Nejspíš si každý z nás nemůže dovolit kupovat jen samé BIO a EKO a žít podle ideálu, ale důležité je se k němu snažit přiblížit. Dnes už například víme, jak nezdravé jsou žvýkačky s umělými sladidly, přesto se někdy rychlé osvěžující záchraně nevyhneme. Jedna žvýkačka ještě nikoho nezabila. Nebo?
Záleží, že.

Proč žvýkačky škodí?
Existuje hypotéza, že umělá sladidla mohou měnit složení střevních bakterií. Tím může vznikat zánět a růst ukládání viscerálního tuku.
A co je mikrobiom? Je definován jako souhrn všech mimolidských organismů (a jejich genetického materiálu), které přijímáme během jídla. V reakci na prostředí...
(viz kniha Cukr náš zabiják – Robert H. Lustig, M. D., M. S. L.)

Pokusím se velmi stručně nastínit zcela základní principy v kombinaci s ověřenými nejnovějšími vědeckými studiemi, to vše na základě evoluce člověka i environmentalismu, které když pochopíme, vyhrajeme nad zdánlivým nutričně-gastronomickým chaosem. Samozřejmě tlak lobby a průmyslu je tak silný, že byznysu nezáleží na člověku jako jedinci, proto je dobré a vhodné se cíleně zajímat a hledat nejprospěšnější alternativy, jež nás obklopují s nutností volit mezi nimi a z každého extrémního výživového hitu vybrat jen to nejlepší. V neposlední řadě nepopírám, že se mnohdy jedná i o nemalé investice, ale k čemu vám budou peníze v rakvi?
Ještě než se vrhneme na ty nejlepší možné varianty potravin se správným množstvím živin, vitamínů, minerálních látek, stopových prvků atd., doporučuji prozkoumat vlastní zdravotní stav. Tři nejdůležitější orgány, mimo jiné, které zajišťují plynulý průběh a rozvoz zkonzumovaného jídla, dokáží ovlivnit jeho maximální využitelnost a zefektivnit pak fungování celého organismu či naopak. Obecně lze říct, že průmyslově zdeformované výrobky, vydávané za potraviny, nemůžeme považovat za přirozené jídlo.
Spotřebitel je pro lobbisty a koncerny až na posledním místě.
(viz kniha Podvody na talíři – Thilo Bode)

Jak jíst chytře?
• Omezit špatné sacharidy, zejména vyloučit rafinovaný cukr. Sladit lze BIO datlemi, když už, nebo domácí pastou, vyrobenou přímo z rozmixovaných datlí v poměru napůl s vodou. V ledničce vydrží týden. Z koupených zdrojů zkusit stévii, ta nechutná ani kvasinkám. A když už výjimečně cukr, pak ten z květů kokosových ořechů. Obsahuje nízký glykemický index. A jak známo, vysoké hladiny inzulinu nám škodí, proto je třeba udržovat hladinu zdravými a kvalitními BIO potravinami na co nejnižší úrovni, čímž zamezíme zbytečnému dalšímu uskladňování energie. Za předpokladu, že jíme navíc z osmdesáti procent zásaditou stravu, zůstaneme fit a odoláme také více respiračním onemocněním a různým zánětům.
• Vyloučit lepek.

Bylinná léčba na podporu srdce

Pokračování článku Srdce - císař lidského těla ze Sféry č. 05/2016, str. 8 - 11

Bylinná léčba na podporu srdce

Čaj proti bušení srdce
Smíchejte 40 g květu hlohu obecného, 20 g natě meduňky lékařské, 20 g natě srdečníku obecného,10 g natě třezalky tečkované a 10 g kořene kozlíku lékařského. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2-4 šálky denně.

Při srdeční neuróze
Smíchejte 30 g srdečníku obecného, 10 g mochny husí, 20 g meduňky lékařské, 20 g kořene bedrníku obecného (lze nahradit řebříčkem obecným) a 10 g routy vonné. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.
Smíchejte stejné díly jablečníku obecného a květu hlohu obecného. Převařte 1 lžíci ve 200 ml vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. K tomuto čaji užívejte kozlíkovou tinkturu.

Při bušení srdce, neuróze, srdeční slabosti, vysokém krevním tlaku, krvácení tepen
Smíchejte 1 čajovou lžičku sušených listů hlohu obecného a 1 čajovou lžičku květů hlohu. Směs přelijte 250 ml vroucí vody, nechte přejít varem, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte ráno a večer jeden šálek čaje.

Na srdeční slabost spojenou s otoky nohou (čaj na posílení srdce)
Smíchejte 20 g přesličky rolní, 30 g truskavce ptačího a 50 g hlohu obecného. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2-3 šálky teplého čaje denně.
Směs 15 g jablečníku obecného, 15 g chmele otáčivého a 50 g hlohu obecného: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte při srdeční slabosti s pokašláváním denně jeden šálek teplého čaje po doušcích.

Na zlepšení prokrvení srdečního svalu
Přelijte 2 čajové lžičky arnikových květů (prhy chlumní) 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2 x denně.
2 čajové lžičky květu hlohu obecného přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte denně 1-2 šálky hlohového čaje.
Přelijte 1 vrchovatou čajovou lžičku natě nebo květů tužebníku jilmového 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte přikryté a sceďte. Pijte při bušení srdce jen 3 dny, vždy mezi jídly.

Odvodňování:
Bříza bělokorá, kopřiva dvoudomá a petržel zahradní podporují odvodňování: 1 lžíci natě a kořene petržele přelijete 200 ml vroucí vody, 15 minut přikryté vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. Stejným způsobem se připravuje čaj z břízy i kopřivy.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Martina Šindýlková

Ing. Martina Šindýlková vystudovala Stavební fakultu VUT v Brně a krátce působila jako statik, dnes je maminkou pěti dětí. Svoji lásku a péči dává nejen jim, ale dalším potřebným ve svém okolí. Pracuje jako tazatelka společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Radost jí dělají nejen děti, ale i účinkování ve sboru Kdur v Kuřimi. Díky povinnostem a životním peripetiím nabrala 25 kg, pociťuje únavu a říká, že je na čase něco s tím udělat.

// EOF