927x127 HEAD VPRAVO

Cévy - dráhy pro přepravu čchi a krve

Cévy jsou drahami přepravy čchi a krve, která neustále koluje v organismu, přivádí živiny a odvádí odpadové látky; cévní systém, v němž krev proudí, určuje trasy i směr jejího pohybu, a současně ji určitým způsobem omezuje, neboť jí brání téci mimo stěny cév. Čili cévy mají v těle podobnou funkci jako břehy vodních toků v přírodě. V knize Ling-šu jsou proto charakterizovány takto:

"Cévy jsou tím, co ohrazuje vyživující čchi a způsobuje, že ona nemá kam uhýbat" .
Čang Ťie-pin k tomu připojuje následující komentář: "

Ohrazování označuje ochranné valy, podobně jako jsou násypy podél cest anebo hráze podél břehů řek; cévy jsou tedy tím, co způsobuje, že vyživující čchi nemá kam uhnout a musí se pohybovat uvnitř nich.
Z uvedených citací jasně vyplývá, že cévy jsou dráhami, jimiž jsou spolu s krví roznášeny po těle výživné látky, tj. v čínské medicíně vyživující čchi. Ze spojitosti čchi a krve vyplývá i jejich vzájemné ovlivňování se v případě chorobných stavů. Jeho princip je zevšeobecněn v poučce
"když se pohybuje čchi, pak se pohybuje i krev; když se čchi zahrazuje, pak se i krev sráží".
Je z ní možno odvodit, že původ onemocnění postihujících krev je často v předcházejícím narušení rovnováhy čchi a v jejím oslabení. Prázdná čchi nedokáže dostatečně podporovat pohyb krve, a proto dochází ke srážení krve; kromě toho prázdná čchi ani nestačí doplňovat krev, což vede k ubývání množství krve i ke zhoršování její kvality. Příliš silná, přeplněná čchi naopak může způsobit, že krev v žílách proudí prudce a dostává se i mimo ně. Kvalita čchi a krve (resp. její poruchy) se přirozeně přenáší i na kvalitu samotných cév; a jelikož čchi i krev závisí na vyváženosti příslušných funkcí srdce, plic, sleziny a jater, je možné konstatovat, že tyto orgány mají hlavní vliv na celkový stav cévního systému.

Ke správné činnosti srdce a cév pomáhá příprvek Diochi Venisfér.
VENISFÉR JE OTEVÍRAČ SRDCÍ, ELIXÍR PRO NAŠE CÉVY, PŘÍPRAVEK MOUDROSTI A DOKONALÉ PAMĚTI.

Dle čínské medicíny pojem „maj“ - cévy, (tčm nerozlišuje žíly a cévy, vše je pod označením „maj“), označuje v čínské medicíně všechny trubice - cévy, žíly, tepny, vlásečnice -, jimiž v těle proudí krev. Cévní systém se rozvětvuje do celého těla, a tím zabezpečuje, že krev a čchi se dostává do všech jeho částí. Z orgánů cévy jsou těsně spjaty se srdcem a plícemi. Spjatost se srdcem vyplývá z toho, že tento orgán je hlavní součástí a ústředím cévního systému, a kromě toho řídí krev i cévy; stejně důležitý podíl na kvalitě krve a jejím proudění, tedy i na stavu cév však mají vliv i plíce, jelikož ony řídí čchi. Cévy a čchi patří nerozlučně k sobě. Máme-li slabou čchi, nedokáže dovést krev kam je třeba a my se můžeme cítit unavení a nefunguje zásobení živinami.

To co nám proudí v cévách zařizuje i slezina.

Slezina řídí přepravování a přeměnu. Funguje jako pomyslné čerpadlo, která nahoru k plícím a srdci transportuje živiny, které žaludek rozmělnil. Srdíčko to obarví na červeno a plíce dodá vzduch a máme krev, která proudí v cévách. Přeprava a přeměňování potravy (z jídla a nápojů), která stoupá do plic a srdce. Přeprava a přeměňování tekutin (rozdělování a distribuce čistého a nečistého. Jestliže máme slabou slezinu, tak slezina nezvedá a my máme průjem.

Čchi může být silná pouze tehdy, nejsou-li slezina a žaludek oslabení a doplňují ji. Pokud je žaludek slabý, a jídlo se nepřeměňuje, žaludek a slezina slábnou a neživí čchi. Ta se stává prázdnou a vzniká nemoc.

Slezina ovládá krev
„Slezina má za povinnost držet krev pohromadě.“

Cévy jsou nositelem informací z celého organismu

Rytmickým stahováním srdečního svalu, jímž je krev vypuzována do oběhu, se vytváří pulz, pravidelné nárazy krve do stěn cév. Podle čínské medicíny se však na pulzu neodráží jenom stav srdce, nýbrž i stav všech orgánů a čchi v celém těle. Je to způsobeno tím, že krev není jenom samotná krevní tekutina, ale že je smíchána s čchi, a jednotlivé orgány, jako určité baterie čchi, mají tudíž vliv i na celkový stav čchi v krvi. I ony - vyváženost, resp. disharmonie jejich čchi - se podílejí na celkovém výsledném obrazu pulzu, protože prostřednictvím čchi se do něj přenáší jejich momentální funkční rozpoložení. Proto je podle čínské medicíny možné na základě vyšetření pulzu diagnostikovat harmonii anebo disharmonii jednotlivých orgánů i oslabenost anebo dostatečnost čchi v těle. Síla nárazové vlny na stěnách cév totiž přináší informace o síle čchi orgánů, neboť jí je podmíněna.

Nemocí pramenící z cévní a žilní nedostatečnosti je více, ale život ohrožující je srdeční arytmie

příčinou jsou elektrické aktivity membrán srdečních buněk.

Co jsou arytmie? Jsou to pomalé, nebo naopak vysoké klidové srdeční frekvence, nepravidelný srdeční rytmus, atypické místo vzniku spontánního vzruchu v srdci a jeho šíření abnormálními cestami a směry. Dělí se na bradykardie (poruchy s pomalým rytmem komor, které jsou pro srdeční výdej rozhodující). Bradykardie mají nejčastější příčinu v blokádách a léčí se implantací kardiostimulátoru.
tachykardie (kdy průměrná frekvence srdečních komor je vyšší než normální).
Musíme mít na paměti, že žádné antiarytmikum – blokátor iontového kanálu – membránové vlastnosti buněk nezlepšuje. Pouze zhorší funkci poškozených buněk natolik, že je vyřadí z činnosti.

Co je jejich příčinou...?

Příčin je několik, ale nejčastěji to bývá porucha proudění srdeční čchi a z důvodu její prázdnoty, v praxi to znamená, že Čchi tam prostě není a kde není čchi, tam není ani krev, patří k sobě. Zde je třeba prostě dobít baterky a získat ztracenou energii zpět.

Dalším důvodem je horko, které obtěžuje srdce, těch důvodů, jak vznikne je více. Příčinou mohou být emoce i od jater, kdy „přehřátá játra“ šlehají oheň k srdci, dále kořeněná jídla, která vytvoří horko. Zde je třeba zjistit příčinu, pokud to je od jater, kdy je vznětlivost, zlost, žlučovitost, tak léčit přes játra, nejíst kořeněná, ostrá jídla, černou kávu, vícestupňový alkohol. Vhodné je plzeňské, ale stačí třetinka denně. Ochladí a dodá játrům tolik potřebný Yin.

Další příčina: nedostatek krve srdce.
Příčin může být několik: nevhodná strava, oslabení sleziny, nadměrná ztráta krve, např. porod, úraz, ale i nadměrná mentální či emoční aktivita, nedostatek spánku, spotřebování krve sportováním bez její doplnění.
I blokace krve působí výše uvedené potíže: jsou za tím varikozity, pavoučkové cévy, křečové žíly.
Čínská medicína tyto všechny stavy řeší akupunkturou a čajem, kde obojí je přesně zacíleno dle individuální diagnózy s přesným zaměřením dle potíží.

Všeobecné tipy pro léčení cév

Tinktura červeného vína a komonice
Do jednoho litru nekonzervovaného červeného vína přidáme 10 gramů komonice lékařské (Mellilotus officinalis), zde má sušená přednost pře čerstvou. Necháme devět dnů louhovat a pak přefiltruje např. přes filtr na kafe. Užíváme tři dny třikrát denně malou lžičku a pak třikrát denně polévkou lžíci. Působí příznivě na hemeroidy, křečové žíly a cévy.

Bylinná léčba
Japonský zelený čaj – je velmi dobrým prostředkem v prevenci kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu. Je mu přikládán vliv na úpravu krevního tlaku, ošetřuje cévy a působí antioxidačně. Sypaný čaj zalévat horku vodou, ne vroucí.

Jedním z důležitých prvků pro srdce je hořčík, který je nezbytný pro správnou funkci svalů a nervů, proto jeho užívání pozitivně ovlivňuje srdeční činnost a práci oběhového systému. Dostatečný přísun hořčíku snižuje riziko infarktu a má ochranný vliv na cévy. Jeho užívání lze doporučit i při srdečních neurózách. Nedostatek hořčíku v organismu způsobuje zvýšené nervosvalové dráždění a negativně ovlivňuje cévní systém. Snížení celkového množství hořčíku v organismu může nastat u různých onemocnění ledvin, diabetu, u průjmů a poruch vstřebávání.
Z dalších vitaminů bychom neměli zapomínat na vitamin A, E, a C. koenzym Q 10, lecitin, a sladkovodní řasa Spirulina.
Samozřejmě platí všeobecná dietetická opatření (nejíst smažená jídla, kořeněná, konzervovaná a naopak se zaměřit na čerstvou stravu vařenou doma s láskou a péčí.

Recepty

Samozřejmě bychom měli snídat kaše, abychom zpevnili slezinu, která dle tčm podpoří srdíčko. Kaší je nepřeberné množství a mnohé jsou uvedeny již v předchozích Sférách. Základ je vždy stejný. Jakákoliv obilovina (rýže, vločky, jáhly, kuskus, qinoa) uvaříme ve vodě, nebo v rýžovém, mandlovém mléku, přidat můžeme ovoce dle chuti, rozinky, kokos, ořechy, med. Trochu kaše si schováme na odpolední svačinu, abychom neměli chuť na sladké.

Polévky:

ze strouhané zeleniny a červených fazolí
Ingredience: mrkev, petržel, celer, sůl, uvařené fazole, olej, sojová omáčka Tamari
Na trošce oleji orestujeme nastrouhanou zeleninu, zalijeme, osolíme a vaříme cca 5 minut. Přidáme předem uvařené fazole, dochutíme Tamari.

Kyselo s houbami
Ingredience: kořenová zelenina, cibule, houby, čerstvé mléko, vejce, olej, brambory, kmín, sůl,
Na oleji orestujeme cibuli, nastrouhanou kořenovou zeleninu, zalijeme vodou v poměru 1/3 s mlékem, osolíme, přidáme kmín, houby a na kostičky nakrájené brambory. Vaříme do měkka.
Ztracená vejce: do vařící vody s lžící octa položíme naběračku s trny, kterou používáme na špagety, do nich po jednom vklepneme vejce a když se bílek zatáhne, tak ho opatrně vyklopíme do vroucí vody. To opakujeme i s ostatními vejci. Pracujeme poměrně rychle, aby všechna vejce byla stejně uvařená. Vaříme cca 5 minut, pak přidáme do talíře s polévkou.

Krémová dýňová se sezamovým semínkem
Dýně hokkaido, cibule, bobkový list, olej, zázvor kořen, dýňová semínka, lžíce vloček, pažitka, sójovou smetanu
Na oleji orestujeme cibulku a vločky., zalijeme vodou, přidáme bobkový list, sůl, dýni a uvaříme. Vyjmeme bobkový list, vše rozmixujeme a dochutíme sójovou smetanou. Na talíři ozdobíme opraženými semínky a petrželkou.

Kuskus s dušeným květákem, tofu a lilkem s hlávkovým salátem
Suroviny :
Uzené tofu, květák, lilek, mořské řasy Nori, cibule, pórek, červená kapie, bio slunečnicový olej, mořská sůl, petrželka, kuskus, kari, tamari (jemnější varianta sójové omáčky, která je více agresivní, proto je vhodnější tamari,
hlávkový salát, na zálivku med a citrón.
Příprava:
Nejprve si připravíme kuskus, neboť než nám změkne, tak máme připravenou zeleninu.
Kuskus dáme do kastrolku, osolíme, přidáme kari, zamícháme a zalijeme vroucí vodou tak aby voda byla ½ nad kuskusem. Přikryjeme pokličkou, necháme 10 minut, než změkne a jdeme si připravit zeleninu.
Na jedné lžíci bio oleje pánvičce necháme zesklovatět cibulku, přidáme nadrobno pokrájený květák, pórek, lilek, u kterého pouze skrojíme konce, okořeníme 1 lžičkou mořskými řasami a restujeme cca 7 minut, než je zelenina měkká na „skus“, osolíme, přidáme na nudličky pokrájenou kapii a ještě chvíli dusíme. Nakonec zakápneme tamari, podlijeme 1 dcl vody, přiklopíme pokličkou, vypneme sporák a necháme dodusit pod pokličkou.
Na pánvi s troškou oleje lehce opečeme na plátky nalrájené uzené tofu
Salát:
Hlávkový salát zbavíme zvadlých listů, opereme, necháme okapat, natrháme do misky a přidáme zálivku z půlky citrónu, ve kterém rozmícháme lžičku medu.

Fazolový guláš s dušeným celerem a ledový salát se sezamovým semínkem a zázvorem
můj oblíbený, u nás se po něm vždycky jen zapráší, co tedy na něj budeme potřebovat
Suroviny:
fazole, cibule, lžíci bio slunečnicového oleje, mletá paprika, mletý kmín, mořská sůl, česnek, celer,.tamari.
Příprava:
Fazole si namočíme den předem. Vodu ve které se namáčely slijeme, zalijeme vodou a vaříme do měkka, nesolíme. Na pánvičce na oleji necháme zesklovatět cibuli, přidáme na jemné kostičky nakrájený celer, ale i celerové řapíky, doba tepelné přípravy je přibližně stejná jako celerová bulva, osolíme a restujeme cca 5 až 10 minut, to záleží na množství celeru. Když je celer také sklovitý, tak přidáme na plátky nakrájený česnek a lehce orestujeme, u česneku musíme dávat pozor, aby se nám nepřipálil, byl by hořký. Zakápneme tamari, zamícháme a podlijeme ½ dcl vody. Přiklopíme a dáme pryč z ohně.
Dováříme fazole, když jsou do poloměkka, tak přidáme mletou papriku a kmín a necháme dovařit a dosolíme. Na talíři podáváme obložené zelenými listy salátu.
Salát :
Ledový salát pokrájíme, přidáme lžíci sezamových semínek, lžičku najemno nastrouhaného zázvoru, zakápneme olivovým olejem a přidáme zálivku z ½ citrónu a lžičky medu, promícháme.

Srdce – císař lidského těla

SRDCE je vládcem, císařem, z něhož vyvěrá duch a všechno poznání. V srdci jako v paláci sídlí císař (říká se mu Shen). Je císařem lidského těla. Všechny orgány mu jsou podřízeny. Když nemá císař řád, je nemoc a nepohoda. Řídí dlouhodobou paměť, patří k němu láska, radost, spokojenost, slušnost, ukázněnost, ale i zášť, pocit viny, nervozita, rozčilení, touha.

Je pánem krve a cév. Krev patří srdci. Srdce řídí cévy, je hlavní silou krevní cirkulace. Ovlivňuje kvalitu cévního systému – pružnost a průchodnost.

Srdce vyživuje a ovládá všechny orgány, psychiku a emoce.

Jeho úkolem je ohřívat, řídí tepelnou cirkulaci.

Nejčastější patologické klíčové příznaky srdce jsou palpitace a nespavost.

Proč nemůže císař spát
Každý večer, abychom usnuli, musí se císař ponořit do lázně, a pokud je málo lázně (krve), nebo je horká (např. z emocí), pak vzniká nespavost. Pokud bereme prášky na spaní, je Shen (císař) „natlučen násilím do lázně“. Horší je brát prášky z vyčerpání než jakoby z nadměrného horka.
Hypnotika zvyšují riziko selhání a zastavení srdce.
Horkost může také vzniknout z emocí, ale to je již jiná kapitola.

Negativní emoce nepatří do spíže!
Kromě srdce jako svalu máme rovněž i duchovní srdce, které se považuje za sídlo psychiky, vědomí. Duch Shen sídlí ve svém paláci, odkud vůbec nevychází. Aby se mu dostalo informací, ostatní orgány mají také své agenty a ty docházejí za císařem do jeho paláce (srdce) a donášejí mu informace. Játra mají svého ducha, stejně jako ledviny i slezina. A protože játrům přísluší emoce, jako je zlost, závist, agrese, ustrašenost, jejich agent má nejvíce práce. A jak se nám nechce nic řešit, tak si tam ty emoce pěkně uklidíme do těch pomyslných šuplíčků a agent jater (jmenuje se Hun) jde okolo a říká si „copak to tady z toho šuplíčku čouhá“, chytne za to, on se ten psychický bordel vyvalí ven, agent si říká „copak to tady máme, to by měl vidět císař“, vezme to a odnese císaři a dá mu to přede dveře, aby to vyřešil. A to jsou ty stavy, kdy se ráno vzbudíme a cítíme se pod psa a vůbec nevíme proč. Proto je velmi důležité emoce řešit a je jedno, jestli se vypovídáte kamarádce, jdete na procházku, čtete nebo jdete do hospody na pivo, důležité je emoce neukládat!

V čínské terminologii u stavů pomatenosti mysli se říká, že má Shen-císař zapatlaná okýnka. To proto, že přes ně nevidí a nedokáže správně vyhodnotit situaci, tudíž se ten člověk v reálném životě chová nestandardně.

Srdíčku neprospívá jedna z emocí, a to je nadměrná radost. Zní to zvláštně, člověk by si řekl, že radost je prostě radost, ale v praxi to jsou např. čerstvé maminky, které jsou z radosti nad miminkem schopny ho zapomenout v ordinaci. Pod vládu srdíčka patří i jazyk, to proto, že ho ovlivňuje vnitřní větev meridiánu, takže chutě, ale i poruchy řeči se můžou řešit přes srdce. I některé záněty močových cest ovlivňuje srdíčko. Bývá to z emocí. Dráha srdce má pouze 9 akupunkturních bodů, což je nejméně ze všech orgánů, a protože srdíčko je nejyangovější orgán, tak tu horkost, aby „neshořely pojistky“, přepustí do tenkého střeva. Nejčastěji se to projeví pálením při močení, ale může být i krev v moči a nespavost.

Dobrého pomálu
Srdce si jako císař hlídá řád. Hlídá si, aby se zařadil, kam patří, aby moc nepřirozeně nevyčníval. Také je dobré moc netoužit, ano, sny mít, ale nadměrné toužení nás odpoutává od reality. Pod srdíčko také patří cévy, tudíž i jejich kvalita a pružnost.
Naše paměť také souvisí se srdcem, a to dlouhodobá. Ale také pokud si krev spotřebováváme buď nadměrným sportováním, nebo mentální činností (vypálíme si ji), tak se paměť může zhoršit. Jen tak pro zajímavost, maratonským během bychom si vypálili 1,5 litru krve.
Důležitý je vztah srdce – ledviny, neboť při správné funkci ledviny ochlazují naše horké srdíčko a srdce svým ohněm zahřívá vodu ledvin. Při rozpojení ohně a vody (srdce) a ledvin (voda) např. při klimakteriu mají ženy přehřátou horní část těla a naopak zachlazenou spodní. Pramení z toho všem známé návaly, otoky, zimomřivost, studené nohy nebo zácpa, kdy horko vysuší tekutiny tlustého střeva. Je třeba tyto dva ohně jak srdíčka, tak ledvin (Ming Men) opět spojit, aby fungoval správně mechanismus Qi.

Příčiny nemocí
Vnitřní příčiny nemocí

Pět únav
1) Nadměrné užívání zraku zraňuje krev (tj. srdce)
(zhoršené vidění večer po práci)
2) Nadměrné sezení zraňuje svaly (tj. slezinu)
(i přibývání na váze)
3) Nadměrné ležení zraňuje Qì (tj. plíce)
(otoky ráno v obličeji = oslabené plíce po ležení = voda nepadá dolů sama a plíce se musí více namáhat; častý problém u starých lidí)
4) Nadměrné stání zraňuje kosti (tj. ledviny)
(pobolívání v zádech, když déle stojíte)
5) Nadměrná chůze zraňuje šlachy (tj. játra)
(profesionální sportovci)

Tradiční čínská medicína jako alternativa ke klasické léčbě

Tradiční čínská medicína, stejně jako medicína klasická považuje srdce za ústřední orgán krevního oběhu a podstatu lidské psychiky. Čínská medicína navíc k neustálé cirkulaci krve a k srdci jako pumpě přiřazuje i plíce, slezinu a játra. Přeplněnost, prázdnotu a další možné příčiny je možno v souvislosti s nemocemi srdce diagnostikovat na drahách srdce a osrdečníku na rukou.

Dráha srdce se z velké části nachází na vnitřní zadní straně levé ruky. Začíná v srdci, kde se také větví na tři větve: jedna klesá do tenkého střeva, druhá vyzařuje přes hltan až k očím a třetí směřuje přes levou stranu plic do podpaží, odtud jde vnitřní zadní stranou ruky do dlaně a po malíkové hraně vede na špičku levého malíčku.
Při popisu lokalizace bolesti u srdce jako z jednoho z hlavních příznaků akutního infarktu myokardu je uvedeno šíření bolesti do levé horní končetiny.

Čínská medicína je z dochovaných zdrojů stará téměř pět tisíc let, přičemž písemně dochované zprávy jsou dva tisíce let staré. V Číně se nesměly provádět pitvy, proto se ve starověké Číně mohli jen domnívat, jak orgány vypadají a jak fungují. Úžasné je, že svojí logikou se nemýlili. Při studiu čínské medicíny jsme se učili o bylinných směsích z roku 210 n. l. a jsou tak dokonalé, že nebylo třeba ani v dnešní době na nich nic měnit.

Vhodný jídelníček při poruchách srdečního rytmu

Při chorobách srdíčka je vhodnější z jídelníčku maximálně vyloučit maso, neboť zatěžuje ledviny, a jak máme výše uvedeno, tak ledviny a srdíčko velmi úzce spolupracují. Je vhodnější jídelníček po nějakou dobu makrobiotický, vegetariánský, nebo zařadit občas bílé maso z domácího chovu, rovněž jsou vhodné ryby.

Snídaně

Jáhlová kaše se skořicí
Ingredience
1 hrnek jáhel, 4 hrnky vody, špetka mleté skořice, 1 lžíce rozinek, l lžíce jablečného sirupu, nebo moštu
Jáhly propláchneme a vaříme ve vodě s ostatními ingrediencemi 15 až 20 minut.
Kromě srdíčka nám ještě podpoří funkci sleziny, abychom mohli správně vstřebat jídlo.

Kaše ze žitných vloček a bulguru
Ingredience
1 hrnek žitných vloček, ½ hrnku bulguru, 4 hrnky vody, špetka soli, 1 lžíce rozinek, banán, hruška
Bulgur propláchneme, přidáme do vody, dále vločky, sůl, rozinky a nakrájenou hrušku a vaříme 20 minut, do uvařené kaše přidáme banán, který nám pokrm přirozeně osladí, kdo má rád sladší, může dosladit sladěnkou nebo medem. Hruška v kaši nám přirozeně zvlhčí a podpoří plíce.

Oběd
Polévka ze zeleniny s cizrnou
Ingredience
1 hrnek pokrájené kořenové zeleniny, uvařená cizrna z předešlého dne, 1 lžíce sójové omáčky (předpokládá se z bio prodejny, ty ze supermarketu nejsou pro léčbu vhodné), l lžička miso pasty, pažitka, 1 dkg másla
Na másle orestujeme zeleninu, osolíme a vaříme cca 15 minut, poté přidáme cizrnu, vše rozmixujeme a do hotového přidáme sóju a miso pastu, která se nesmí vařit, ozdobíme pažitkou. Miso pasta je vhodná na obnovu střevní mikroflóry, což je vhodné v malých dávkách vyzkoušet např. při Cronově chorobě.

Dušený seitan s rajčaty a pórkem
Ingredience
4 plátky seitanu, 2 rajčata, 1 hrnek pórku, sezamový olej, sójová omáčka tamari, lžička umeocta, 1 lžíce jablečného koncentrátu nebo moštu
Na pánvi rozehřejme olej, vložíme pórek a rajčata, seitan a osmahneme, zalijeme troškou vody a dusíme asi 10 minut. Dochutíme umeoctem, jablečným koncentrátem, sójovou omáčkou tamari, dle potřeby dosolíme. Pozor, sójová omáčka je již slaná. Mějme na paměti, že při chorobách srdce je vhodné sůl omezit. Podáváme s dušenou rýží.

Jako zeleninu podáváme pickles z červené řepy.
Pickles je přírodně kvašená zelenina, která napomáhá tvorbě správné mikroflóry v tlustém střevě, a tedy i našemu uzdravení, neboť snižuje překyselení organismu.
Na pickles potřebujeme 2 hrnky nahrubo nastrouhané červené řepy, ½ hrnku cibule nakrájené na drobné kostičky, 1 lžíci najemno nastrouhaného křenu, 1 lžíci umeocta.
Veškeré suroviny smícháme a natlačíme buď do keramického kvašáčku, nebo do jiné kvasné nádoby, zatížíme a necháme při pokojové teplotě 3 až 4 dny kvasit. Podáváme jako doplněk jednu až dvě lžíce na talíř.

Činnost srdce můžeme vhodně podpořit i přípravkem Diochi Venisfér kapky, Venisfér krém a čajem TABEBUIA IMPETIGINOSA

Vitamin D

Vitamin D

Je pro lidský organismus nenahraditelný. Podporuje stavbu kostry, napomáhá regulovat výměnu fosforu a vápníků. Tato výměna napomáhá ke správnému vývoji kostry, zubů. Je důležitý pro imunitní systém, může chránit před některými typy rakovin a infekčními respiračními chorobami. Nedostatek vitaminu D způsobuje často ortopedické změny, jako např. různé deformace páteře, končetin, pánve apod.

Vitamin D3 (Calciferol) 25 mcg v kapsli (1000 IU)

Přirozeně vyskytující se forma vitaminu D. Vytváří se při pobytu na slunečním záření. Do těla se však dodává i pomocí potravinových doplňků.

Dr. Cedric Garland (profesor rodinné a preventivní medicíny v UC San Diego Moores Cancer Center), řekl médiím své zjištění, že denní dávka vitaminu D u dospělých osob by se měla pohybovat v rozmezí 4000 až 8000 IU, aby byla zajištěna hladina vitaminu D v krvi, potřebná ke snížení rizika na polovinu u několika nemocí – rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, roztroušené sklerózy a cukrovky typu 1.

Jeden z dánských výzkumů dokonce ukázal, že s pomocí vitaminu D se budou moci vytvořit nové typy vakcín k předcházení epidemiím a pandemiím. Další výzkumy nastínily, že jestliže pochopíme funkci vitaminu D v lidském imunitním systému, výrazně tak můžeme pomoci kontrole imunitní reakce např. při transplantaci orgánů. Díky tomuto výzkumu možná dokážeme předejít tomu, aby lidské tělo transplantovaný orgán lépe přijalo.

Vitamin D dokáže pomáhat s léčbou nádorového bujení, a to hlavně v oblasti střev. Má dobré účinky při snižování rizika zhoubných nádorů prsu a jeho vysoká hladina v těle zlepšuje zdravotní prognózu.

Pomáhá nás chránit před autoimunitními onemocněními, jako je např. Crohnova choroba, roztroušená skleróza.

 Kdy užívat vitamin D?

Doporučuje se užívat při osteoporóze, nádorovém onemocnění, nemocech kostí, rachitidě, křivici a zánětech kloubů.

Příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Má ochranný vliv na kardiovaskulární systém.

Při užívání kortikosteroidů a léků proti křečím apod.

Pomáhá vstřebávání vitaminu A.

Aby výše zmíněné funkce vitamin D mohl plnit, musí být v těle v dostatečně vysokém množství. Jinak se všechen spotřebuje v ledvinách na udržování správné hladiny vápníku v krvi.

Většina současné populace má vitaminu D nedostatek.

Oficiální doporučení ohledně hladin vitaminu D se liší, ale mělo by se přijímat.

Jak přirozeně doplňovat vitamin D3?

Zvýšenou potřebu vitaminu D lze pokrýt pestrou stravou, zejména konzumací tučných ryb (například lososa či makrely), vajec, mléka a jater. Nebo užíváním vitaminových doplňků. Optimální dávka je až 25 mikrogramů vitaminu D denně.

Tromboserin multivitamín. Dávkování 1 kapsle 1-3x denně, nebo 2 kapsle 1-2x denně.

CDFlavonoidy. Dávkování 1-2 kapsle denně.Vitamin krásy - vitamin C

Únavu, nedostatek energie, slabost i povadlou kůži může způsobovat nedostatek vitaminu C. Většina živočichů i rostlin je schopna si vitamin C sama vytvářet, člověk je ale odkázán na přísun z vnějších zdrojů. Máme dostatečně pestrý jídelníček a konzumujeme ho v dostatečném množství?

V důsledku nezdravých stravovacích návyků přibližně jeden člověk ze tří trpí nedostatkem vitaminu C. Optimální příjem je 500 až 1000 mg vitaminu C denně, a to zejména v době různých onemocnění. Některá léčiva, antikoncepce, nezdravá jídla, kouření, pití kávy, alkoholu, atp. blokují některé vitaminy a ty se pak do těla nedostanou.

Při hypovitaminóze (při částečném nedostatku) týkající se vitaminu C dochází k poškození krevních kapilár na místě buněčné výstelky, k poškození zubního lůžka, krvácení dásní, špatné hojivosti ran, otokům kloubů, ztrátě zubů, sterilitou, infekcemi. Nedostatek vitaminu C se projevuje zvýšenou únavou, slabostí, bolestmi v kostech a povadlou kůží.

Jak vitamin C působí?

  • Pomáhá tvořit kolagen (látka, která tvoří strukturu kostí, chrupavek, svalů, cévních tkání. Přispívá k dobrému stavu zubů a dásní. Napomáhá k rychlejšímu hojení po operacích. Kolagen dává pevnost konstrukci lidským orgánům)
  • Zvyšuje odolnost proti chladu
  • Napomáhá zvládat stres
  • Chrání před zátěží těžkými kovy
  • Je prevencí proti kardiovaskulárnímu onemocnění a nitrosaminům (potenciálně rakovinotvorné látky v žaludku)
  • Preventivně působí proti vzniku vrásek
  • Předchází vzniku rozšířených žilek a křečových žil
  • Zvyšuje účinnost bílých krvinek
  • Je důležitý pro správnou funkci imunitního systému

Kde vitamin C najdeme?
Nejčastěji jej najdeme ve formě kyseliny L-askorbové v ovoci a v zelenině. Např. v černém bezu, hroznovém víně, rajčatech, paprice apod. Množství vitaminu C v těchto potravinách závisí na různých faktorech např. na klimatu a způsobu skladování.

Jaké jsou formy vitaminu C?
Kyselina L-askorbová (kyselina askorbová, L-enantiomer, E-300) – ve vodě rozpustná látka, vysoce citlivá na teplo a oxidaci. Vyskytuje se především v ovoci.
Askorbyl palmitát (ester vitaminu C)- v tuku rozpustná forma vitaminu C. Dokáže proniknout rychleji a hlouběji. V těle vydrží déle. Navíc stimuluje tzv. fibroblasty (základní buňky vazivové tkáně rozptýlené u člověka v různých částech těla), je tudíž poměrně dost efektivní. Ester vitaminu C je známý pro svou jedinečnou schopnost bránit kožní buňky před poničením volnými radikály, navíc zabraňuje tvorbě vrásek.

Jak dodávat a dávkovat vitamin C?
Optimální příjem je 500 až 1000 mg vitaminu C denně, a to zejména v době různých onemocnění. Jak takové množství ale do svého těla dostat? Kvalitní pestrou stravou a také pomocí různých potravinových suplementů. Nejlépe však ve formě perliček, kde se vitamin C postupně uvolňuje 8-12 hodin.

Optimální denní dávku vám zajistí:
CDFlavonoidy, dávkování 1-2 kapsle denně
T CD4 Imuserol kapsle, dávkování 2 kapsle 1-3x denně

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Martina Šindýlková

Ing. Martina Šindýlková vystudovala Stavební fakultu VUT v Brně a krátce působila jako statik, dnes je maminkou pěti dětí. Svoji lásku a péči dává nejen jim, ale dalším potřebným ve svém okolí. Pracuje jako tazatelka společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Radost jí dělají nejen děti, ale i účinkování ve sboru Kdur v Kuřimi. Díky povinnostem a životním peripetiím nabrala 25 kg, pociťuje únavu a říká, že je na čase něco s tím udělat.

// EOF