927x127 HEAD VPRAVO

Jazyk napoví, s jakými zdravotními problémy se potýkáte

Diagnóza podle jazyka byla v Číně už v 16. století př. n. l. jedním z nejuznávanějších diagnostických přístupů. Je to metoda osvědčená, spolehlivá a na naučení relativně jednoduchá. Vzhled jazyka je v TČM (tradiční čínské medicíně) posuzován ve spojení s pulzem a výrazem tváře.

Giovanni Maciocia, jehož Diagnostika podle jazyka v TČM vyšla v nakladatelství Svítání, patří k nejuznávanějším učitelům a praktikům čínské medicíny. Vytvořil z řady důležitých čínských textů nové pojednání, které je srozumitelné, přesné a poskytuje podrobný popis uvedeného lékařského vyšetřování. Dílo zpracovává autorovy obsáhlé zkušenosti spolu se zkušenostmi jeho významných učitelů. V knize jsou desítky barevných fotografií a s nimi spojená bohatá kazuistika, rovněž řada nákresů ilustrujících typy jazyka a jeho narušení. Pozornost je zde věnována i těsnému vztahu diagnostiky jazyka s diagnostikou podle pulzu, farmakologií, s péčí o děti, s emocionálními problémy a prognostikou.

Jednou z hlavních tezí čínské medicíny je, že mezi některými částmi lidského těla existuje vzájemná souvislost. Určité části jazyka odrážejí zdraví určitých částí těla a vnitřních orgánů. Stav špičky jazyka odpovídá srdci, oblast mezi špičkou a centrem jazyka plicím, střed jazyka žaludku a slezině, kořen ledvinám, tlustému, tenkému středu a močovému měchýři (u žen také děloze), levý okraj játrům a pravý okraj žlučníku.

Při systematickém vyšetření jazyka se sleduje pět základních prvků: vitalita barvy, barva těla jazyka, tvar těla jazyka, povlak na jazyku a zvlhčení jazyka.

Jaký je normální jazyk?

Zdravý jazyka je živý a jasný, zejména na kořeni. Svěží, bledě červená barva těla jazyka dokazuje, že jazyk přijímá dostatečné množství krve od srdce. Normální jazyk je ohebný, ani moc ochablý, ani příliš ztuhlý. Není popraskaný, netřese se, nechvěje se, když je vyplazený, a není nateklý ani tenký. Nejsou na něm vřídky, povlak je tenký a bílý, u kořene jazyka tlustší než jinde na jazyku. Jazyk zdravého člověka je lehce vlhký, není ani příliš suchý, ani příliš mokrý.

Vyšetření podle jazyka je schopno ihned upozornit na hlavní patologický proces. Tělo jazyka a barvu povlaku jazyka neovlivňují krátkodobé či nedávné děje. Pokud např. pacienta těsně před vyšetřením potká událost, která jej rozruší, pulz se mu zrychlí, ale barva jazyka ani barva povlaku se nezmění. Vzhled jazyka je také tím nejlepším ukazatelem při kontrole, zda se stav zlepšuje či naopak.

Diagnostika podle jazyka v TČM je určena zvláště kvalifikovaným odborníkům na čínskou medicínu, bude však velmi dobrým pomocníkem v lékařské práci i pro tzv. západně orientované lékaře (zejména lékaře praktické, internisty a ORL) a pro ty, kteří léčí pomocí akupunkturních jehel.

Kniha je vhodná i pro běžného čtenáře, který má zájem o zdravý životní styl. Nemocní chtějí vědět, proč onemocněli, chtějí znát diagnózu a prognózu své nemoci. Pomocí Diagnostiky podle jazyka v TČM mohou sami sledovat, jak se mění stav jejich jazyka, a při léčbě pak mohou lépe spolupracovat s lékařem. Sami tak významně přispějí k včasnému zachycení příznaků nemoci a k léčbě některých stavů.

Zpracovaly Dr. Nora Chvojková a Eva Dědková
Více informací o knize na www.svitani.eu

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Martina Šindýlková

Ing. Martina Šindýlková vystudovala Stavební fakultu VUT v Brně a krátce působila jako statik, dnes je maminkou pěti dětí. Svoji lásku a péči dává nejen jim, ale dalším potřebným ve svém okolí. Pracuje jako tazatelka společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Radost jí dělají nejen děti, ale i účinkování ve sboru Kdur v Kuřimi. Díky povinnostem a životním peripetiím nabrala 25 kg, pociťuje únavu a říká, že je na čase něco s tím udělat.

// EOF