927x127 HEAD VPRAVO

Předcházíme nástrahám léta

Pro některé jedince je léto časem obav o zdraví. Jsou to většinou lidé s onemocněním kardiovaskulárního aparátu, alergici, ale i lidé staršího věku. Proč? Těmto lidem nesvědčí klasické horké letní počasí.Další problémy může přinést na dovolené exotické stravování, virové infekce, alergie.

Proto máme pro vás seznam Diochi přípravků, které pomohou užít si dovolenou s minimem starostí.

Objednat si je můžete prostřednictvím odborných poradců, seznam naleznete zde
nebo v eshopu.

S Diochi na cestách
Venisfér – minimálně 2x 10 kapek denně.
Vista Clear
Tromboserin
Venisfér krém (příznivě působí na žilní stěny)
Posílení energie srdce
Diocel Biominerál − přidává se do vody
Přehřátí, úpal, úžeh, dehydratace
Sagradin - patří do každé lékárničky na cesty.
Cestovatelské průjmy, parazitózy − ve vysokých dávkách, i po lžičkách a opakovaně.
Hojení ran
Snížení teploty
Intocel kapky nebo kapsle
na zažívací potíže pro lidi, kteří na ně trpí, od začátku dovolené preventivně
Astomin kapky a Deviral kapsle
Protiparazitárně, obojí ve vysokých dávkách.
Baktevir, Deviral, Sagradin
Běžné virózy či bakteriální infekce

Léto odpovídá prvku oheň a orgánové dvojici srdce – tenké střevo. Tyto orgány jsou podle čínské medicíny v horkých letních měsících ohroženy nejvíce.

Jaká onemocnění můžeme v letních měsících očekávat?
Jak již bylo řečeno, nejvíce exponovaní jsou kardiaci a hypertonici. Velké horko vede k přehřátí, aktivaci vegetativního nervového systému, zejména sympatiku, který odpovídá za zvýšení krevního tlaku, zvýšení srdeční frekvence, zvýšenou srdeční práci. Přidáme-li k horkému počasí ještě pracovní nebo sportovní zatížení, pak můžeme docílit například vzniku infarktu, cévní mozkové příhody nebo výraznému zvýšení krevního tlaku. Těmto lidem se doporučuje v horkých letních dnech pobývat v chladných nebo klimatizovaných prostorách, nevystavovat se přímému slunci, nepřemáhat se fyzicky, nepracovat v horku.
I přes veškerá varování se často při své práci setkávám s tím, že mnozí lidé to vůbec nerespektují a dostanou se tak do velmi závažných zdravotních problémů. Už mnohokrát jsem zažila pacienty s hypertenzí, kteří přímo v poledních hodinách šlapali na kole do kopce, až se dostali do bezvědomí a přivodili si cévní mozkovou příhodu. Dalším příkladem je například pobyt byť v bazénu, ale na přímém slunci, kdy si nechávají pražit na hlavu slunce čtyři i více hodin a pak se diví následkům. Jiným příkladem jsou kardiaci, kteří obhospodařují svoje zahrádky v těch nejteplejších hodinách. Výjimkou nebývají ani horské výstupy či jízda na horských kolech. Samozřejmě s patřičnými zdravotními následky.

Časté potíže za horkých letních dnů
Úžeh
člověk je vystaven přímému slunci a dojde k přehřátí organismu
Úpal
je otázkou přehřátí v místnosti.
Příznaky a potíže jsou ale shodné. Po určité době se člověk začne cítit špatně, objeví se malátnost, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, někdy průjem, dokonce i teplota, někdy s třesavkou. Dominuje bolest hlavy a nevolnost.
Dehydratace
Ohroženou skupinou jsou i starší lidé, kteří přirozeně méně pijí. V letních teplech se velmi snadno vysuší. Stavu se odborně říká dehydratace. Mají suché rty, jazyk a při sevření pokožky do kožní řasy se řasa ihned nevyrovná. To je známka sníženého kožního napětí a dehydratace. Často pak trpí nízkým tlakem. Dehydratovat mohou velmi rychle, právě díky sníženému přijmu tekutin. Obdobně jsou na tom kojenci, kteří jsou velmi náchylní k přehřátí a odvodnění organismu (zejména jsou-li náhodou postiženi v teplém počasí průjmovým onemocněním). Maminky by měly dbát na tepelný komfort svých miminek a neměly by je vystavovat prudkému slunci (kvůli dehydrataci, ale i úpalu či úžehu).
Žíly
Problémy v letním období mají i lidé s žilním onemocněním. Žíly se vlivem tepla oztahují, krev se drží v dolních partiích, často proto dochází k otokům končetin. Chronické žilní potíže jsou tedy další nemocí, která špatně toleruje horké dny.
Alergie a astma
Mnozí alergici jsou přecitlivělí na pyly vyskytující se v letních měsících. V horkých dnech dochází ke zduření nosní sliznice, čímž se zhorší průchodnost nosu, již tak zhoršená samotným alergickým zánětem či otokem. Podobně je na tom sliznice průdušek. Je zajímavé, že někteří astmatici se v letních dnech cítí dobře a dýchá se jim dobře, naproti tomu jiní se v horku cítí velmi špatně a mívají více záchvatů.
Stravování
Pozornost bychom měli věnovat i letní stravě. Díky teplu dochází často k rychlé zkáze potravin, ke zmnožení mikrobů v nich a k nárůstu zažívacích problémů. Příkladem mohou být saláty s majonézou, dresinky, zmrzliny, ale i maso a vaječné pokrmy. Vzpomeňme na vztah podle čínské medicíny srdce – tenké střevo. Z toho vyplývá i možnost jeho ohrožení v podobě průjmů.
Úrazy
Léto a prázdniny jsou také ve znamení úrazů, ať již drobných, banálních, nebo i velmi závažných. Jde o úrazy pohybového aparátu – výrony, vykloubení, zlomeniny, ale i drobná poranění typu odřenin. Vznikají zejména při sportovních aktivitách. K závažným patří pády z výšky, dopravní nehody (zde mám na mysli cyklistické, nikoli automobilové, ačkoli prázdniny jsou také obdobím, kdy jsou právě tyto dopravní nehody velice časté), tonutí, ale i popáleniny při grilování, úrazy elektrickým proudem při neopatrné manipulaci s elektrickými přístroji a nástroji (například sekačkami na trávu).
Dovolené v zahraničí
Doposud jsem se spíš věnovala potížím, které jsou časté doma a při tuzemských dovolených. Stále víc z nás ale cestuje na dovolené do zahraničí. Nejčastější dopravní prostředek je v tomto případě letadlo. Letecké transporty problémy většinou nedělají, kromě kinetóz u citlivých jedinců nebo zaléhání uší. Jde ale o krátkodobé lety do 3 až 5 hodin.
Problémové jsou lety dlouhé, které přesahují 5 hodin. Ohroženou skupinou lidí jsou pak ti, kteří trpí žilními nemocemi, poruchami srážlivosti, lidé, kteří prodělali trombózy nebo embolie.
Pro ně je takovýto letecký transport velkým rizikem, vzhledem k vynucené poloze vsedě s minimální možností pohybu po letadle. Proto by tito lidé měli před takovým letem navštívit lékaře a učinit náležitá preventivní opatření, když už se na takovou cestu chtějí vydat.
Přežijeme-li ve zdraví let, budeme čelit dalším rizikům, která vyplývají z destinace, již navštívíme. Tady se chci dotknout takzvaných cestovatelských průjmů, viróz nebo parazitárních onemocnění. To většinou nehrozí, budeme-li cestovat po evropských zemích. Do problémů se můžeme dostat při návštěvě afrických či asijských zemí. Před návštěvami exotických zemí bychom se měli informovat také o výskytu závažných infekcí v dané zemi a možnosti očkování.
Jak si s problémy poradíme?
Máme možnost prevence i zaléčení. Uplatnit můžeme klasickou medicínu, ale preventivně užít přírodní bylinné potravinové doplňky.
Kardiovaskulární aparát, žilní systém
Co doporučit lidem s těmito obtížemi? Je potřebné užívat pravidelně svoji klasickou medikaci, to znamená léky na srdce a krevní tlak. Totéž platí pro lidi s žilními potížemi a s poruchami srážlivosti. Je velice důležité, aby brali své léky. Před plánovaným dlouhým letem se přidává nízkomolekulární heparin, který si dotyčný aplikuje dle doporučení lékaře.
Jaké jsou možnosti přírodní medicíny?
Na tomto místě vřele doporučuji posilovat energii srdce užíváním Venisféru – minimálně 2x 10 kapek denně. Venisfér působí protektivně (ochrana) na srdce, tepny i žíly. Dalším preparátem je pak Vista Clear. Chceme-li zlepšit srážecí poměry v organismu, pak můžeme využít nový preparát Tromboserin, který obsahuje fruit flow, látku, která zabraňuje srážení. Je vhodným doplněním klasické terapie. Nikdy však nevysazujte klasickou protisrážlivou léčbu (Warfarin atd.), mohli byste si přivodit velmi závažné komplikace, včetně smrtící plicní embolie. Lokálně lze využít Venisfér krém, který příznivě působí na žilní stěny.
Přehřátí, úpal, úžeh, dehydratace
Zde musíme dbát na prevenci. V horku dbáme na dostatečný příjem tekutin. Nevystavujeme se přímému slunci bez pokrývky hlavy, dbáme na případné ochlazování. Při vzniklých potížích z přehřátí je třeba organismus chladit, při teplotách užít antipyretika (látky snižující teplotu), doplnit přísun tekutin. Důležitý je i klid na lůžku. Zvracení postupně s ochlazováním a doplňováním tekutin ustoupí. Při velkých potížích pochopitelně kontaktujeme lékaře. Pozorní musíme být u malých dětí a starších lidí, jak jsem již uváděla. Z přírodních preparátů doporučuji popíjení vody s Diocel Biominerálem. Doplní nám všechny potřebné minerály, zejména při velkém pocení nebo průjmech, kdy dochází k jejich ztrátám z organismu.
Cestovatelské průjmy, parazitózy
Někteří lidé jezdí na dovolené vybaveni antibiotiky či nejrůznějšími preparáty proti průjmům. Ti, kteří je s sebou nemají, pak navštíví lékárnu nebo lékaře v dané destinaci, kde jim doporučí preparát, který zabírá na dané potíže. Zde můžeme být velmi efektivní, když zažívací potíže budeme řešit Sagradinem ve vysokých dávkách – i po lžičkách a opakovaně. Sagradin dokáže velmi dobře řešit křeče v břiše a průjmy. Doporučuji ho do každé lékárničky na cesty. Dokáže kromě jiného řešit i hojení ran, působí také na snížení teploty. Lidé, kteří trpí vždy na dovolených zažívacími potížemi, by mohli pravidelně užívat Intocel kapky nebo kapsle od začátku dovolené preventivně.
Protiparazitárně působí Astomin kapky a Deviral kapsle. Obojí ve vysokých dávkách. Nezapomeňte ale, že při závažných potížích je potřeba vyhledat lékaře a užít protiparazitární léky.
Běžné virózy či bakteriální infekce
I o dovolených můžeme nastydnout, onemocnět virózou – rýmou, bolestmi v krku nebo angínou či zánětem průdušek. Zde je pak na místě Baktevir a Deviral. K nim můžete přidat i Sagradin. Je otázkou, zda to vše na dovolenou poberete. Pokud jste v letním období doma, je to jednodušší.
A alergie?
Nezapomeňme protialergické léky. Pomoci si můžeme Deviralem, ale ani on sám není mnohdy schopen zabránit alergickým reakcím, nehledě na to, že i na bylinky v něm obsažené může vzniknout alergie jako na kteroukoli jinou rostlinu. Apeluji také na dietní režim. Čím jednodušší strava, tím menší alergické projevy. Alergie a její projevy jsou otázkou cílené dlouhodobé detoxikace organismu.
Pokud shrnu vše, o čem jsem psala, pak bych znovu připomněla, že zejména predisponované osoby (lidé se srdečními onemocněními, cévními, neurologickými, alergickými, ale i jakýmikoli jinými chronickými nemocemi) by se měly snažit o prevenci, zejména s rozvahou podnikat fyzickou aktivitu (sportovní i pracovní), měly by věnovat pozornost pitnému režimu, omezit slunění v nejteplejších hodinách dne. Je třeba pravidelně užívat svoji předepsanou chronickou medikaci, k níž můžeme přidat řadu přírodních preparátů jako prevenci. Budeme-li mít toto vše na paměti, pak by pro nás horké léto nemělo znamenat závažné zhoršení zdravotních potíží či objevení se nových problémů.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Martina Šindýlková

Ing. Martina Šindýlková vystudovala Stavební fakultu VUT v Brně a krátce působila jako statik, dnes je maminkou pěti dětí. Svoji lásku a péči dává nejen jim, ale dalším potřebným ve svém okolí. Pracuje jako tazatelka společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Radost jí dělají nejen děti, ale i účinkování ve sboru Kdur v Kuřimi. Díky povinnostem a životním peripetiím nabrala 25 kg, pociťuje únavu a říká, že je na čase něco s tím udělat.

// EOF