927x127 HEAD VPRAVO

Srdce – císař lidského těla

SRDCE je vládcem, císařem, z něhož vyvěrá duch a všechno poznání. V srdci jako v paláci sídlí císař (říká se mu Shen). Je císařem lidského těla. Všechny orgány mu jsou podřízeny. Když nemá císař řád, je nemoc a nepohoda. Řídí dlouhodobou paměť, patří k němu láska, radost, spokojenost, slušnost, ukázněnost, ale i zášť, pocit viny, nervozita, rozčilení, touha.

Je pánem krve a cév. Krev patří srdci. Srdce řídí cévy, je hlavní silou krevní cirkulace. Ovlivňuje kvalitu cévního systému – pružnost a průchodnost.

Srdce vyživuje a ovládá všechny orgány, psychiku a emoce.

Jeho úkolem je ohřívat, řídí tepelnou cirkulaci.

Nejčastější patologické klíčové příznaky srdce jsou palpitace a nespavost.

Proč nemůže císař spát
Každý večer, abychom usnuli, musí se císař ponořit do lázně, a pokud je málo lázně (krve), nebo je horká (např. z emocí), pak vzniká nespavost. Pokud bereme prášky na spaní, je Shen (císař) „natlučen násilím do lázně“. Horší je brát prášky z vyčerpání než jakoby z nadměrného horka.
Hypnotika zvyšují riziko selhání a zastavení srdce.
Horkost může také vzniknout z emocí, ale to je již jiná kapitola.

Negativní emoce nepatří do spíže!
Kromě srdce jako svalu máme rovněž i duchovní srdce, které se považuje za sídlo psychiky, vědomí. Duch Shen sídlí ve svém paláci, odkud vůbec nevychází. Aby se mu dostalo informací, ostatní orgány mají také své agenty a ty docházejí za císařem do jeho paláce (srdce) a donášejí mu informace. Játra mají svého ducha, stejně jako ledviny i slezina. A protože játrům přísluší emoce, jako je zlost, závist, agrese, ustrašenost, jejich agent má nejvíce práce. A jak se nám nechce nic řešit, tak si tam ty emoce pěkně uklidíme do těch pomyslných šuplíčků a agent jater (jmenuje se Hun) jde okolo a říká si „copak to tady z toho šuplíčku čouhá“, chytne za to, on se ten psychický bordel vyvalí ven, agent si říká „copak to tady máme, to by měl vidět císař“, vezme to a odnese císaři a dá mu to přede dveře, aby to vyřešil. A to jsou ty stavy, kdy se ráno vzbudíme a cítíme se pod psa a vůbec nevíme proč. Proto je velmi důležité emoce řešit a je jedno, jestli se vypovídáte kamarádce, jdete na procházku, čtete nebo jdete do hospody na pivo, důležité je emoce neukládat!

V čínské terminologii u stavů pomatenosti mysli se říká, že má Shen-císař zapatlaná okýnka. To proto, že přes ně nevidí a nedokáže správně vyhodnotit situaci, tudíž se ten člověk v reálném životě chová nestandardně.

Srdíčku neprospívá jedna z emocí, a to je nadměrná radost. Zní to zvláštně, člověk by si řekl, že radost je prostě radost, ale v praxi to jsou např. čerstvé maminky, které jsou z radosti nad miminkem schopny ho zapomenout v ordinaci. Pod vládu srdíčka patří i jazyk, to proto, že ho ovlivňuje vnitřní větev meridiánu, takže chutě, ale i poruchy řeči se můžou řešit přes srdce. I některé záněty močových cest ovlivňuje srdíčko. Bývá to z emocí. Dráha srdce má pouze 9 akupunkturních bodů, což je nejméně ze všech orgánů, a protože srdíčko je nejyangovější orgán, tak tu horkost, aby „neshořely pojistky“, přepustí do tenkého střeva. Nejčastěji se to projeví pálením při močení, ale může být i krev v moči a nespavost.

Dobrého pomálu
Srdce si jako císař hlídá řád. Hlídá si, aby se zařadil, kam patří, aby moc nepřirozeně nevyčníval. Také je dobré moc netoužit, ano, sny mít, ale nadměrné toužení nás odpoutává od reality. Pod srdíčko také patří cévy, tudíž i jejich kvalita a pružnost.
Naše paměť také souvisí se srdcem, a to dlouhodobá. Ale také pokud si krev spotřebováváme buď nadměrným sportováním, nebo mentální činností (vypálíme si ji), tak se paměť může zhoršit. Jen tak pro zajímavost, maratonským během bychom si vypálili 1,5 litru krve.
Důležitý je vztah srdce – ledviny, neboť při správné funkci ledviny ochlazují naše horké srdíčko a srdce svým ohněm zahřívá vodu ledvin. Při rozpojení ohně a vody (srdce) a ledvin (voda) např. při klimakteriu mají ženy přehřátou horní část těla a naopak zachlazenou spodní. Pramení z toho všem známé návaly, otoky, zimomřivost, studené nohy nebo zácpa, kdy horko vysuší tekutiny tlustého střeva. Je třeba tyto dva ohně jak srdíčka, tak ledvin (Ming Men) opět spojit, aby fungoval správně mechanismus Qi.

Příčiny nemocí
Vnitřní příčiny nemocí

Pět únav
1) Nadměrné užívání zraku zraňuje krev (tj. srdce)
(zhoršené vidění večer po práci)
2) Nadměrné sezení zraňuje svaly (tj. slezinu)
(i přibývání na váze)
3) Nadměrné ležení zraňuje Qì (tj. plíce)
(otoky ráno v obličeji = oslabené plíce po ležení = voda nepadá dolů sama a plíce se musí více namáhat; častý problém u starých lidí)
4) Nadměrné stání zraňuje kosti (tj. ledviny)
(pobolívání v zádech, když déle stojíte)
5) Nadměrná chůze zraňuje šlachy (tj. játra)
(profesionální sportovci)

Tradiční čínská medicína jako alternativa ke klasické léčbě

Tradiční čínská medicína, stejně jako medicína klasická považuje srdce za ústřední orgán krevního oběhu a podstatu lidské psychiky. Čínská medicína navíc k neustálé cirkulaci krve a k srdci jako pumpě přiřazuje i plíce, slezinu a játra. Přeplněnost, prázdnotu a další možné příčiny je možno v souvislosti s nemocemi srdce diagnostikovat na drahách srdce a osrdečníku na rukou.

Dráha srdce se z velké části nachází na vnitřní zadní straně levé ruky. Začíná v srdci, kde se také větví na tři větve: jedna klesá do tenkého střeva, druhá vyzařuje přes hltan až k očím a třetí směřuje přes levou stranu plic do podpaží, odtud jde vnitřní zadní stranou ruky do dlaně a po malíkové hraně vede na špičku levého malíčku.
Při popisu lokalizace bolesti u srdce jako z jednoho z hlavních příznaků akutního infarktu myokardu je uvedeno šíření bolesti do levé horní končetiny.

Čínská medicína je z dochovaných zdrojů stará téměř pět tisíc let, přičemž písemně dochované zprávy jsou dva tisíce let staré. V Číně se nesměly provádět pitvy, proto se ve starověké Číně mohli jen domnívat, jak orgány vypadají a jak fungují. Úžasné je, že svojí logikou se nemýlili. Při studiu čínské medicíny jsme se učili o bylinných směsích z roku 210 n. l. a jsou tak dokonalé, že nebylo třeba ani v dnešní době na nich nic měnit.

Vhodný jídelníček při poruchách srdečního rytmu

Při chorobách srdíčka je vhodnější z jídelníčku maximálně vyloučit maso, neboť zatěžuje ledviny, a jak máme výše uvedeno, tak ledviny a srdíčko velmi úzce spolupracují. Je vhodnější jídelníček po nějakou dobu makrobiotický, vegetariánský, nebo zařadit občas bílé maso z domácího chovu, rovněž jsou vhodné ryby.

Snídaně

Jáhlová kaše se skořicí
Ingredience
1 hrnek jáhel, 4 hrnky vody, špetka mleté skořice, 1 lžíce rozinek, l lžíce jablečného sirupu, nebo moštu
Jáhly propláchneme a vaříme ve vodě s ostatními ingrediencemi 15 až 20 minut.
Kromě srdíčka nám ještě podpoří funkci sleziny, abychom mohli správně vstřebat jídlo.

Kaše ze žitných vloček a bulguru
Ingredience
1 hrnek žitných vloček, ½ hrnku bulguru, 4 hrnky vody, špetka soli, 1 lžíce rozinek, banán, hruška
Bulgur propláchneme, přidáme do vody, dále vločky, sůl, rozinky a nakrájenou hrušku a vaříme 20 minut, do uvařené kaše přidáme banán, který nám pokrm přirozeně osladí, kdo má rád sladší, může dosladit sladěnkou nebo medem. Hruška v kaši nám přirozeně zvlhčí a podpoří plíce.

Oběd
Polévka ze zeleniny s cizrnou
Ingredience
1 hrnek pokrájené kořenové zeleniny, uvařená cizrna z předešlého dne, 1 lžíce sójové omáčky (předpokládá se z bio prodejny, ty ze supermarketu nejsou pro léčbu vhodné), l lžička miso pasty, pažitka, 1 dkg másla
Na másle orestujeme zeleninu, osolíme a vaříme cca 15 minut, poté přidáme cizrnu, vše rozmixujeme a do hotového přidáme sóju a miso pastu, která se nesmí vařit, ozdobíme pažitkou. Miso pasta je vhodná na obnovu střevní mikroflóry, což je vhodné v malých dávkách vyzkoušet např. při Cronově chorobě.

Dušený seitan s rajčaty a pórkem
Ingredience
4 plátky seitanu, 2 rajčata, 1 hrnek pórku, sezamový olej, sójová omáčka tamari, lžička umeocta, 1 lžíce jablečného koncentrátu nebo moštu
Na pánvi rozehřejme olej, vložíme pórek a rajčata, seitan a osmahneme, zalijeme troškou vody a dusíme asi 10 minut. Dochutíme umeoctem, jablečným koncentrátem, sójovou omáčkou tamari, dle potřeby dosolíme. Pozor, sójová omáčka je již slaná. Mějme na paměti, že při chorobách srdce je vhodné sůl omezit. Podáváme s dušenou rýží.

Jako zeleninu podáváme pickles z červené řepy.
Pickles je přírodně kvašená zelenina, která napomáhá tvorbě správné mikroflóry v tlustém střevě, a tedy i našemu uzdravení, neboť snižuje překyselení organismu.
Na pickles potřebujeme 2 hrnky nahrubo nastrouhané červené řepy, ½ hrnku cibule nakrájené na drobné kostičky, 1 lžíci najemno nastrouhaného křenu, 1 lžíci umeocta.
Veškeré suroviny smícháme a natlačíme buď do keramického kvašáčku, nebo do jiné kvasné nádoby, zatížíme a necháme při pokojové teplotě 3 až 4 dny kvasit. Podáváme jako doplněk jednu až dvě lžíce na talíř.

Činnost srdce můžeme vhodně podpořit i přípravkem Diochi Venisfér kapky, Venisfér krém a čajem TABEBUIA IMPETIGINOSA

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Martina Šindýlková

Ing. Martina Šindýlková vystudovala Stavební fakultu VUT v Brně a krátce působila jako statik, dnes je maminkou pěti dětí. Svoji lásku a péči dává nejen jim, ale dalším potřebným ve svém okolí. Pracuje jako tazatelka společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Radost jí dělají nejen děti, ale i účinkování ve sboru Kdur v Kuřimi. Díky povinnostem a životním peripetiím nabrala 25 kg, pociťuje únavu a říká, že je na čase něco s tím udělat.

// EOF