927x127 HEAD VPRAVO

Plíce

Plíce jsou vlastním párovým orgánem zevního dýchání. Leží v hrudním koši po obou stranách srdce a téměř úplně ho vyplňují. Hlubokými zářezy jsou rozděleny na laloky. Pravá plíce má horní, střední a postranní lalok, levá plíce má jen horní a dolní lalok, neboť vlevo je uloženo srdce. Průdušky se větví na průdušinky a končí v nejjemnějším rozvětvení v plicních váčcích a sklípkách (alveoly), které jsou protkány tenkými vlásečnicemi. Plíce tvoří houbovitá tkáň trojúhelníkového tvaru s množstvím plicních sklípků.

Hrudní dutina je potažena tenkou blánou – pohrudnicí (pleura costalis), povrch plic pokrývá podobná blána – poplicnice (pleura pulmonalis). Mezi nimi leží tekutinou vyplněná pleurální dutina, která zajišťuje klouzání plic po hrudní stěně.

Plíce mají řadu velmi důležitých funkcí pro organismus. Kromě dýchání, zajišťování výměny plynů mezi vzduchem a krví, se podílejí na udržování vnitřního prostředí a mají význam v metabolismu řady látek.
Dýchání (expirace) patří k životně důležité funkci, během které dochází k výměně plynů v těle. Z vdechovaného vzduchu je přijímán kyslík, je cestou dýchacích cest dopraven do plic. Z plic je naopak vylučován oxid uhličitý.

Dýchání rozdělujeme na:

⁃ vnitřní (tkáňová respirace) – výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a tkáněmi

⁃ vnější (plicní respirace) – proudění kyslíku a oxidu uhličitého ze vzduchu do krve. Proudění vzduchu v plicích se periodicky opakuje jako nádech (inspirium) a výdech (exspirium).

Pro dýchání je velmi důležitý hlavní nádechový sval – bránice (diaphragma), která se aktivně podílí na dýchání a také odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní. Je plochý, klenutý sval a chová se jako píst. Zajišťuje až 80% ventilace plic. Na nádechu se podílejí i zevní mezižeberní svaly. Mezi výdechové svaly, které zajistí závěr expirace nebo usilovný výdech, patří břišní svaly a vnitřní mezižeberní svaly. Klidného dýchání se účastní hlavně bránice, mezižeberní svaly a pružnost hrudní stěny a plic. V případě prohloubeného dýchání vstupují do akce další pomocné dýchací svaly – zádové, krční a svaly pažního pletence, které se upínají na hrudník.

Dýchání je řízeno z dýchacího centra v prodloužené míše. Je složeno z nervových buněk, které ovlivňují vdechové a výdechové svaly. Činnost centra je automatická. Můžeme je vlastní vůlí regulovat (při mluvení, zpívání, dočasné zastavení dechu) a ovlivňují ho také emoce. Působí na něj však mnoho vlivů, jako jsou nervové a látkové podněty.

  • latinsky: pulmones, pulmo
  • skloňovaný název: plícemi
  • skloňovaný název 2: plíce
  • produkty: 929,957,927,958,949,970,971

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF