927x127 HEAD VPRAVO

Astma

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest charakterizováno pravidelnými nebo nepravidelnými záchvaty dušnosti. Souvisí se zvýšenou alergickou reakcí průdušek, při které dochází při kontaktu s alergenem k jejich zúžení, stažení, zvýšené produkci sekretu a přemrštěné aktivitě imunitních buněk.

Astma je v naší populaci jednou z nejčastějších chronických onemocnění, můžeme pozorovat její nárůst. Postihuje ve velkém měřítku i děti.

Prvotními projevy astma bronchiale jsou náhlá dušnost a suchý, dráždivý kašel, který se zhoršuje během noci a narušuje spánek. Dušnost poznáme podle ztíženého výdechu a námahy při snaze se znova nadechnout. Výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky, které jsou zapříčeny otokem sliznice. S dušností je spojeno lapání po dechu a nepříjemný tlak a svírání na prsou. Typicky záchvat vzniká v noci a nad ránem, nebo po námaze. Projevy a průběh nemoci se mohou lišit, i jednotlivé záchvaty u jednoho člověka mohou být různé. Akutní záchvat dušnosti může být doprovázen i úzkostí či strachem z udušení. Pokud nedojde k okamžité pomoci, hrozí i smrt udušením.

 

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

 

Za příčinou je vždy schováno více různých faktorů, může jím být prakticky cokoliv. Jedná se totiž o faktory, které normálního člověka neovlivní. Je spojeno s alergiemi, např na pyl, traviny, plísně aj. Každý astmatik je prakticky i alergik. Mezi rizikové faktory můžeme řadit i znečištěné prostředí, práce v prašném prostředí, stres, fyzická námaha, změny teplot. Nejčastější skupinou lidí postiženou astmatem jsou kuřáci. Nezanedbatelnou roli představuje i dědičnost. Spouštěčem astmatu může být zvířecí srst, peří, prach, ale i potraviny a silné dráždivé látky.

  • latinsky: asthma bronchiale
  • jiný název: průduškové astma, bronchiální astma, zastarale záducha
  • skloňovaný název: astma
  • související produkty: ;;957 ;;929 ;;960 ;;965
  • Skloňování 2: astma
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Astma je výsledkem kombinace vnějších a vnitřních příčin. U astmatu, i dalších typů alergií jde podle tradiční čínské medicíny o nedostatečnost obranného systému v dráze ledvin a plic a usazení chronického větru v nose. Patogeny jako je pyl, plísně, různé alergeny se v čínské medicíně nazývají „zlý“ nebo-li zevní škodlivý vítr. Pokud vnější Vítr překoná Obrannou čchi, dochází k respiračním onemocněním. Vítr je potřeba rozptýlit a posílit Obrannou čchi. Ledviny jsou schopné nasávat čchi a jsou odpovědné za nádech. Plíce mají za úkol distribuci čchi do celého těla a obstarávají výdech. Ve většině případů astmatu jde o oslabenou Plicní čchi.
    Pokud astma vzniká vlivem specifického alergenu, tak mluvíme o tzv. „vnějším astma“. Pokud je příčinou vzniku astmatu emoční stres nebo se vyvine z infekce sídlící v organismu, tak se jedná o tzv. „vnitřní astma“. Je často doprovázeno tvorbou Hlenu a Vlhkosti v Plicích. Hlen má pak za následek kašel a Vlhkost způsobuje chronickou únavu. Nesmíme také zapomenout na přihlédnutí k přítomnosti Chladu či Horkosti v těle.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1040

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF