927x127 HEAD VPRAVO

Angína

Angína je vysoce infekční zánět krčních mandlí (tonzil) a okolní lymfatické tkáně. Přenáší se kapénkovou infekcí a postihuje většinou osoby s oslabenou imunitou, především děti. Inkubační doba je jeden až tři dny. Nejvyšší možná doba nakažení je od podzimu do jara, v době náhlých změn počasí.

Angína se projevuje nepříjemným bolením v krku při polykání. Někdy bývá tak silná, že ztěžuje nebo zcela znemožňuje polykání. Mandle jsou prosáklé, zarudlé a překrvené, mnohdy najdeme i bílé čepy. Na krku jsou většinou i zduřelé krční uzliny bolestivé na pohmat. Přidává se suchý kašel, únava, nechutenství. Jsou udávány pocity pálení v krku, pocit cizího tělesa v krku, ucpaný nos, zimnice, třesavka, bolest svalů, bolest hlavy a také zvýšená tělesná teplota či horečka. V těžkých případech může dojít až k dušení. 

Nejzávažnější komplikace, které mohou u angíny vzniknout jsou abscesy, revmatická horečka i zánět ledvin. Absces je dutina vyplněná hnisem a vzniká po vniknutí infekce do hlubších tkání hltanu. Revmatická horečka je zánětlivé onemocnění postihující pojivovou tkáň orgánů a postižení ledvin zánětem (glomerulonefritida) může vést až k jejich selhání. 

 

To, že máte angínu můžete poznat již doma, když si stoupnete před zrcadlo a posvítíte si do krku. Na krčních mandlích budou malé čepy připomínající puchýřky. 

 

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Angínu vyvolává nejčastěji bakteriální infekce, vzácněji virová a mykotická. Nejčastějšími bakteriálními původci jsou Streptococcus pyogenes, Staphylococcus a Pneumococcus. Z virových viníků jsou to nejvíce herpetické viry a dále viry infekčních onemocnění jako spalničky, chřipka a další. U virových angín dochází často k přechodu na bakteriální.

nealergické

  • bakteriální infekce
  • vzácněji virová a mykotická

 

  • latinsky: Tonzilitida
  • jiný název: zánět mandlí, zánět krčních mandlí
  • skloňovaný název: angínou
  • související produkty: ;;929 ;;933 ;;942 ;;932 ;;965
  • Skloňování 2: angínu
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Krční mandle jsou spojeny s meridiánem ledvin. Pokud tedy dojde chladem k oslabení, propukne zánět krčních mandlí, protože streptokoky, stafylokoky a patogeny mají volnou cestu k rozmnožování. Chladný vítr blokuje energii a horký vítr šíří virózy. Horký vítr je nejčastější příčinou různých viróz, angín, ale i různých alergií, jež postihují oči a nos, protože právě takto do organismu vstupuje.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1032

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF