Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
O tom, jak je dobré netlačit na pilu a být otevřený příležitostem, které přicházejí, o divadelním představení v počerníckém pivovaru nebo o cestě do Santiaga de Compostela jsme si povídaly s herečkou a dabérkou Stanislavou Jachnickou.
První otázku asi očekáváte. V kultovním seriálu Přátelé jste propůjčila hlas Phoebe…
Mě ta otázka vlastně těší, jen si neodpustím dát oči v sloup, protože se na Phoebe ptají všichni. Za možnost dabovat Lisu Kudrow v seriálu Přátelé jsem moc ráda. Pomohla mně kariérně nejen v dabingu, ale díky ní dostávám úplně různé, až absurdní nabídky – třeba jsem hlasem Phoebe dělala outro pro rappovou kapelu.
Jak se vám Phoebe dabovala? Jste si podobné?
Phoebe, i když to nevypadá, je na dabing hodně těžká. Lisu Kudrow jsem dabovala ještě v jiných seriálech, její herectví je založeno na určité překotnosti a spontaneitě, což je pro dabéra často neuchopitelné. Ona si dělá pauzy, kde chce – není to logické a do toho dělá různé zvuky. Nebylo to pro mě úplně jednoduché, ale na druhou stranu se mi dabovala moc dobře, protože jsem naturelem taky takový „zbrklouš a poděs“ No, teď už jsem dáma, tak jsme se snad už trochu uklidnila, ale v době, když jsme to namlouvali, tak to tak bylo.
Jak je to vlastně dlouho?
Víc než dvacet let, deset let se už nové díly vůbec nedabují, mezitím se mi narodil syn, kterému je devatenáct. Mám ji spojenou dokonce s porodem – odrodila jsem a za týden po tom jsem šla dabovat Phoebin porod trojčat.
Synchronicita?
Ano, v tu chvíli jsem naprosto přesně věděla, jak dabovat porod. A pokud si vzpomínám, tak během dabování seriálu rodila i Miriam Chytilová.
Co vás nejvíce naplňuje – práce v divadle, televizi nebo dabing?
Tu otázku dostávám často. Často to lidi takhle rozdělují, ale mně se na té naší práci líbí, že je rozmanitá. Můžu i moderovat a třeba práce v rozhlase je úplně odlišná. Jsem ráda, že můžu vstupovat do všeho a neupřednostnila bych nic.
Jak kloubíte profese? Hrajete v seriálu, dabujete, hrajete v divadle ABC a Rokoku…
Teď dabuju míň, dřív jsem třeba dabovala od rána do večera a přejezdy ze studií jsou náročné, a pokud k tomu máte ještě zkoušku v divadle, která začíná v deset a končí ve dvě, ráno od osmi dabing a večer představení, tak je toho dost. Už jsem přece jen ve věku, kdy si říkám, že už musím trochu zvolnit a opravdu dělat jen ty věci, které chci.
Je dobrý herec i dobrý dabér?
To tak vůbec nemusí být, tam je to o citlivosti a schopnosti načíst si figuru, vklouznout do ní… a divák se dá i ošálit, mikrofon totiž umí hodně věcí. Tak, jak mluvím do mikrofonu, bych nemohla hrát na jevišti.
Hostujete v divadle ABC, máte po premiéře Idiota, ovlivnil vás kníže Myškin?
Kníže Myškin je čistá duše, která okolí odzbrojuje pravdou. Tím zasahuje do lidských životů a ne vždy tohle „páchání dobra“ končí dobře. Zároveň ale svým vystupováním ovlivňuje okolí a lidé pak začínají jednat úplně jinak. Vlastně najednou ztrácejí moc nad člověkem, kterého udeří a on jim přesto odpustí.
V každém z nás je kus dobra.
Vlna dobra se pak přenáší dál a člověk je rád, když může zareagovat dobře. Myškin je vlastně takový novodobý Ježíš Kristus. Idiot je nadčasový – štěstí lze najít ve všem, je ale důležité ten postoj pěstovat, radovat se z přítomného okamžiku. Všichni známe Moc přítomného okamžiku pana Tolleho. Dostojevskij to ale říkal už v roce 1860, byl to velký ezoterik. Málokdo ví, že byl málem popraven, ale 5 minut před popravou ho omilostnili. I v Idiotovi je scéna popravy a Dostojevskij věděl přesně, co se člověku honí hlavou, dostal se až na dno duše, věděl, o čem mluví. Jeho díla na někoho mohou působit depresivně, ale jsou hodně niterná a hluboká. Přijďte se podívat na Idiota do divadla ABC!
Potkáváte se s divadelními rolemi podobnými těm, které prožíváte i v životě?
To se děje často. Chodí ke mně role nebo celé divadelní hry a projekty, které jsou právě o věcech, které prožívám. Ať mám problém ve vztahu nebo nějaký pracovní nebo hlubší, niterný, vždycky je v té hře pro mě nějaká katarze, při zkoušení si to uvědomuju a sama sebe tím čistím a rehabilituji.
Role často souvisí s tím, co právě v životě prožívám.
Před Idiotem jsme zkoušeli Čapka. Najednou zjišťujete, jak byli Čapek s Masarykem nadčasoví, čistí, pozitivní, a pak přišlo to obrovské zklamání – Mnichov. To jsou věci, které se učíte ve škole, ale nemáte šanci do nich proniknout hlouběji. Při představení to prožíváme, dostáváme se do hlav protagonistů, do jejich srdcí i duší. V případě Čapka se mi vrylo celé představení.
Pustila jste se i do režie – jste autorkou a režisérkou detektivky v pivovaru…
Kamarád, který vlastní pivovar v Počernicích, přišel s myšlenkou, že by tam chtěl udělat představení. Napsala jsem tedy divadelní hru, vlastně takovou detektivku. Stálo mě to dost úsilí, nejsem spisovatelka, nikdy jsem hru nepsala. Vstoupila jsem tím do úplně nových vod a trochu přitom neodhadla síly… námět sice přišel hned, myslela jsem, že dám hned dohromady i dialogy, ale ono se to táhlo, spoustu věcí jsem přepisovala nebo zjišťovala, že dialogů musí být víc. Mám za sebou několik režií v amatérském souboru, ale s profesionály jsem pracovala poprvé. Bála jsem se, že mě kolegové herci nebudou poslouchat – ve hře hraje třeba Miriam Chytilová z přátel – musím říct, že byli skvělí! Podrželi a chválili a mě to moc obohatilo...
Pivovar je trochu neobvyklé prostředí pro divadelní hru?
Hra se odehrává v krásném sklepním prostoru s obrovským stolem pro třicet lidí. Divák na začátku dostane předkrm a my začneme hrát divadlo… hra je samozřejmě zasazená do prostředí pivovaru – dva sládci, manželka, milenka, nevěry a pak se děj plynule přesune do večeře a v tom momentě přijde detektiv se slovy: „Byla spáchána vražda, moc se nevzdalujte, v klidu se najezte, budu potřebovat vaši pomoc“. Tam, kde je v divadle pauza, tak tady je také pauza, ale s rozdílem, že diváci dostanou večeři. Pak jsou vtahováni do hry, která je sice detektivní, ale také trochu komediální a spolu s detektivem odhalují pachatele. Během hry se diváci stmelují, představení je vhodné i pro firmy jako teambuilding.
Je režie splněný sen?
Já nevím, já jsem to neplánovala, přišlo to spontánně. Poslední dobou se mi věci dějí tak nějak samy. Dříve jsem se snažila „vysílat přání“. Ještě se mi ale nestalo, že by se mi přání, v podobě, kterou jsem zažádala, splnilo, anebo přišlo, ale až za hodně dlouhou dobou. A pak si najednou vzpomenu, no jo, vlastně jsem si to přála. Hlavně přání musíte vyslat „dobře“, tedy nesmíte na to moc tlačit a hned na to zapomenout. Teď je to úplně jiné – ke mně chodí věci, které by mě nikdy nenapadly. Dříve jsem tlačila, abych dostala tu a tu roli, tohle si hrozně přeju… a najednou začnu režírovat!
To byste hlavou nevymyslela…
No to tedy ne. Třeba tu máme spoustu režisérů, kteří začali hrát, například pan Krobot. Nikdy nechtěl hrát a teď hraje velké role a berou si ho i zahraniční produkce. Můj muž stavař také začal hrát. Myslím, že je to tak, že přání, na která člověk moc tlačí, prostě nepřijdou.
Jsem otevřená, aby nové věci přicházely – jen je nepřehlídnout!
Myslím, že nové věci přicházejí ke každému, jen mít oči otevřené. Zkoumám to už dlouho. Jak je možné, že situace a věci do života nepřicházejí tak, jak to popisují ezoterické knihy či semináře? Odpověď musí každý hledat v sobě a to je velmi těžké, třeba i celoživotní hledání.
Odevzdání se možnostem?
Otevřela jsem se možnostem a nesnažím se fixovat na jednu věc. Je důležité si umět přiznat, že to není moje cesta a že jsou otevřené ještě další možnosti… a pak se to najednou otevře a vlastně i to, co si člověk přeje, přichází.
Takže netlačíte na pilu?
No, netlačím na pilu, je to ale strašně těžké, zejména v mé profesi často slýcháte – jak to, že ještě nemáš fotky, tam musíš zajít… Mně se ještě nepovedlo dostat roli, že bych se někde urputně připomínala, posílala fotky, abych na základě toho získala práci. Anebo ji získáte, ale je to taková práce, která vás neuspokojí. A pak se najednou „náhodou“ potkáte třeba s paní produkční, což se mi stalo včera, neviděla jsem ji osm nebo deset, a ona říkala, že zrovna dneska dala moje fotky panu režisérovi…
Jak relaxujete, čistíte si hlavu a udržujete se v kondici? Sportujete?
Sportuju, ale teď jste mě zrovna nachytala v období, kdy si tak trochu nevím rady. Podcenila jsem prevenci a zapomněla na Baktevir, měla jsem velkou zátěž a kolem mě lítaly všechny ty infekce, držela jsem dlouho, potřebovala jsem fungovat do premiéry Idiota, myslela jsem, že jsem domluvená s tělem, nakonec jsem to musela řešit antibiotiky… rozsypala jsem se fyzicky – záda, rameno.
Zmínila jste Baktevir, který z preparátů Diochi je váš favorit?
Určitě Estrozin. Jsem ve věku, kdy se žena potýká s hormonálními změnami, cítím se s ním dobře.
Estrozin mě vyrovnává. Nemám žádné problémy.
Jak vnímáte svoje ženství… jste krásná žena?
Vždycky jsem měla víc mužské energie, tak se snažím zženšťovat. Poprvé jsem si to uvědomila, když jsem začala chodit na argentinské tango, kde jsem chtěla muže vést. Tam je potřeba se partnerovi poddat a je to krásné, když se to povede a vy tančíte, spoléháte na muže, který vás vede. Určitě nejsem feministka v tom fanatickém slova smyslu, ale je v pořádku, abychom měly stejná práva jako muži, a určitě je fajn, když mi muž otevře dveře nebo pomůže do kabátu. To jsem úplně šťastná. I syna vedu k tomu, aby byl galantní k ženám.
Šla jste Svatojakubskou cestu. Jaký je to zážitek?
Já šla jenom tu základní – 120 km a samozřejmě, každý, kdo ji šel, o ní hrozně rád mluví. Ta původní se jde z Francie a je 800 km dlouhá, to pro mě nebylo časově možné. Měla jsem jen týden, prostě jsem odjela autobusem ze Santiaga de Compostela a 120 km šla zpátky. Je to obrovský zážitek, jela jsem tam s přetaženou hlavou a cítila jsem, že potřebuji „něco“ a nevěděla jsem co. Náhodou jsem si přečetla v časopise, že nějaká paní šla z Čech. Trvalo jí to skoro rok – říkala jsem si, aha, tak to nezvládnu, ale určitě existuje nějaká jiná verze.
Neměla jsem na výběr termín, měla jsem prostě 14 dní o prázdninách, doma jsem oznámila, že odjíždím, trochu tomu nevěřili. Jela jsem s očekáváním, co se tedy stane. Myslela jsem, že když budu sama se sebou, tak se všechno otevře a budu najednou vědět co dál s prací a se životem a budu vědět, co jsem za osobu. Tam jsem zjistila, že nemám tolik přemýšlet – totálně jsem pustila hlavu a jen se bavila s ostatními poutníky. Když jsem chtěla, někde jsem si sedla, večer se spalo v hromadných ubytovnách, jedlo se společně, lidi mě třeba pozvali na večeři a všechno to bylo absolutně neplánované a spontánní. Původně jsem si myslela, že si rozeberu nějakou starou křivdu a zkusím ji vyčistit, ani náhodou. Já byla šťastná jen proto, že jdu eukalyptovým hájem a že nemusím na nic myslet.
Je dnes putování do Santiaga de Compostela davová záležitost?
V létě tam jdou davy, aspoň máte klid, že se neztratíte, protože vždycky v nějakém intervalu okolo vás někdo projde a vše je dobře značené. Jediný problém je tam s ubytováním. Mně pomáhali známí Španělé, vždy zavolali dopředu do poutnické ubytovny a zarezervovali mi místo. Místa v nich jsou rychle pryč, pak už vám nezbývá, než si koupit nocleh v hotelu nebo penzionu, což samozřejmě postrádá autencititu toho, že jste pohromadě s ostatními poutníky, se kterými se přes den potkáváte. A samozřejmě je to i dost drahé. Pro poutníky je celá cesta připravená. Jdete a na dřevěném stole na cestě na vás čeká ovoce, pití, a pokud chcete, vložíte do kasičky patřičný obnos.
Vracíte se k ní, když se chcete zklidnit, vyčistit si hlavu… meditujete?
Málo, jsem lajdák, ale chci to napravit, zatím spíše využívám čas třeba při přejíždění tramvají na krátké meditace… snažím se vypustit a na nic nemyslet.
Ve svém profesním (ale i soukromém) životě stále hledám. Hledám to nejlepší. Prostě jsem pochopil, že by každý člověk měl hledat a chtít pro sebe i své okolí to nejlepší. Mnoho lidí s tím má vnitřní problém a utrácí život ve falešné skromnosti a relativní nečinnosti. Jsem dokonce přesvědčen, že požadovat nejvyšší kvalitu – a to stále a ve všem, je naší pozemskou povinností. Pak odpadne závist, zloba, kritizování, fňukání, stěžování si na poměry i na zdraví a náš život se může projevit v plné záři a slávě.
Ale zpět k mé profesi lékaře. Od roku 1980, kdy jsem poprvé vstoupil do ordinace, neustále hledám a nutně jsem musel projít několika vlnami rebelství. Být rebelem je, myslím, též naší přirozenou povinností. Každý, bez výjimky, přichází na tento svět jako rebel, jako svobodný tvor, divoch… pak ovšem přichází systematická výchova a stáváme se spořádanými občany s energií stáda.
Základní zákon života zní: Mysl organizuje hmotu.
Postupně jsem přešel z chemie na bylinné systémy a potravinové „doplňky“ a taktéž jsem se snažil pochopit vztah mezi myšlením, emocemi, potravou a zdravím, resp. utrpením. Velký posun pro mne a mé klienty představuje informační medicína, zejména homeopatie. Na symptomatické i celostní, konstituční úrovni. Informace je nadřazena jakékoliv hmotě, jakémukoliv supervitamínu, enzymu či mocné bylině. Základní zákon Života zní: Mysl organizuje hmotu. Převedeno do smyslu tohoto textu: Informace organizuje atomy, molekuly veškeré biochemické pochody a imunitu našeho těla. Dává všemu dění ve hmotě našich buněk a orgánů řád. Ten řád zaručuje plné zdraví. Již jsme si dávno odvykli, ale stálé zdraví je naprosto přirozený stav. Posledních asi padesát let je běžné být opakovaně či stále nemocen, docházet k lékařům a pojídat tzv. léky.
Pokud chce lékař zprostředkovat uzdravení, musí pilně studovat mimo rozsah univerzitní medicíny.
Pochopil jsem též, že my, lékaři nejsme a nemůžeme být odborníky na zdraví. Nejsme k tomu vedeni našimi učiteli, neboť ani oni odborníky nejsou. Pokud chce lékař skutečně zprostředkovat uzdravení a udržení zdraví svých nemocných, musí pilně studovat mimo rozsah univerzitní medicíny a zdravotního systému. To samozřejmě neplatí pro operativu a urgentní zdravotnickou péči. Tam jde o záchranu života, nikoliv uzdravení. Tam je medicína na správném, nezastupitelném postu.
Další průlom v mé praxi nastal, když jsem se před více než deseti lety seznámil se skvělou, informační metodou – autopatií. Mohu ve shodě s jejím objevitelem, Mgr. Jiřím Čehovským, říci, že jde o velkou naději pro nemocné lidi. Vše o této superinteligentní léčbě najdete na www.autopatie.cz. Její podstata tkví v tom, že každý může mít po ruce, aniž by navštívil zdravotní zařízení a lékárnu, jednoduchou cestu ke svému zdraví. A to nejen v běžném medicínském smyslu, nýbrž i ve smyslu duševním, energetickém i spirituálním. Pracujeme s vlastní nemocí. Autos = řecky vlastní, pathos = řecky nemoc. Geniálním způsobem, pomocí ředění čistou vodou ve speciální lahvičce, informujeme jemnohmotné organizační centrum vitální síly v nás, aby konala, zaměřila se na přesné cíle a organizovala uzdravení.
Když se uzdravujeme, disponujeme lví silou a jsme neporazitelní.
Uzdravení je energie, kterou skoro žádný pacient v běžné zdravotní péči vlastně ani nepoznal a nikdy nepocítil. Když se skutečně uzdravujeme, disponujeme lví silou a jsme neporazitelní. Je nám skvěle, aniž si to umíme nějak zdůvodnit, máme obrovský apetit – na jídlo, sex, práci i život. Automaticky víme, co máme dělat a spontánně se zbavujeme svých letitých závislostí a zátěží. V rámci širšího uzdravení již netřeba se rozhodovat, vše jde samo a správně. Přestáváte se starat, co si o vás lidé myslí. To je skutečné uzdravení. Navíc vyzařujete energii lásky, klidu a vědomí, což se vám, samozřejmě vrací – i s úroky.
Hříchem je spočívat v nevědomí, nemoci, bezmoci, lítosti, strachu, bídě a pohrdat dary Života a upřednostňovat potřeby druhých!
Mnoho lidí zažívá po autopatické léčbě, a často v řádech dnů (!) stavy blaha a nevysvětlitelné štěstí a také příval fyzické energie. To po antibioticích asi sotva zažijete, že? Někteří lidé se však takové hloubce uzdravení podvědomě (a někdy i vědomě) brání. Pokud se skutečně uzdravíme, můžeme přijít o lecjaké sociální výhody, stáváme se pro okolí podezřelými a může se nám např. stát, že ukončíme dlouhodobý vztah – pracovní či osobní, atd. To jistě vyžaduje odhodlání a odvahu. Překročit tabu, že chtít to nejlepší a mít dostatek a jít svou vlastní cestou, není nic špatného. Pochopíme, že hřích je spočívat v nevědomí, nemoci, bezmoci, lítosti, strachu a bídě. Pohrdat dary Života, a upřednostňovat potřeby druhých. Být neustále k dispozici a bezohledně překračovat své energetické hranice. Proto tolik autoimunitních onemocnění, selhávání imunity a rakoviny. Na poli konstituční homeopatie tento stav mysli odpovídá homeopatickému léku Carcinosin, jehož hmotné informace mají zdroj ve zhoubném nádoru ženského prsu.
Tak tedy autopatie a Carcinosinum jsou v mé praxi momentálně nejosvědčenější léčbou. Podrobně příště, chcete-li. Chtějte vždy to nejlepší! Jak ale poznat, CO je pro vás nejlepší? To nelze vymyslet. Je třeba se spojit se svou hloubkou a svými pocity. Neboť váš pocit je jediná realita! O TOM můžete zatím přemýšlet.
Jste nadšeni z fungování produktů Diochi?
Zajímáte se o zdravý životní styl a chcete pomáhat i ostatním?
Chcete využít možností volného podnikání s vynikajícími produkty?
Hluchavka bílá je trvalka s lodyhou asi 30 až 40 cm vysokou. Stopkaté, srdcovitě vejčité listy jsou vstřícné, hrubě pilovité, jemně ochlupené. Jsou uspořádány v pěti až osmivětých polopřeslenech. Kvete od dubna do října, plodem jsou vejčité tvrdky.
Je velmi rozšířená plevelní rostlina, nacházíme ji v křovinách, na kompostech, v příkopech, na stráních nebo na okrajích lesů.
Předmětem sběru jsou především květy, sbírané od jara až do konce léta nebo časně na podzim. Celou nať sbíráme prakticky jen pro využití v koupelích.
Obsahuje katechinové třísloviny, slizy, cholin, alkaloid stachydrinu, silice, flavonoidy, biogenní aminy, stopy glykosidů a další účinné látky. Nať má proti květu uvedených látek méně, ovšem obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.
Hluchavka dovede chránit sliznice, má účinek protizánětlivě a tlumí křečovité bolesti. Celkově zklidňuje organismus. Harmonizuje menstruaci, menstruační potíže a zabraňuje nadměrnému menstruačnímu krvácení. V pediatrii je vhodná pro léčbu předrážděného trávicího ústrojí a při průjmech a nadýmání. Nať lze vnitřně používat jako prostředek pro podporu látkové výměny.
Při zevním použití se přidává do koupelí při hemeroidech, prasklinách na konečníku, ale také na podporu hojení ran a popálenin.
Květ připravujeme výhradně formou nálevu, nať krátkodobě asi minutu povaříme. Dávkování je v obou případech obvyklé.
Je vhodná pro dlouhodobé užívání. Naťový čaj má chuť poněkud drsnější chuť. Nežádoucí a nevhodné účinky nejsou.
Bezkonkurenčně se nám hluchavka osvědčila při řešení urologické problematiky – při močových zánětech, kamenech a při špatné činnosti ledvin a nebo při zbytnění prostaty.
Tyto potíže mohou být způsobeny poruchami žláz s vnitřní sekrecí – tj. hypofýzou, vaječníky, nebo postižením samotných gynekologických orgánů. Poznamenejme, že hormonální dysbalance úzce souvisí i se změnami psychické rovnováhy. Příčiny z hlediska celostní medicíny mohou být různé. Za poruchami menstruačního cyklu stojí podle tradiční čínské medicíny zejména játra a jejich energetický stav, dále nedostatek krve a energie, chlad v děloze. Jindy za poruchami hormonální nerovnováhy a menstruačního cyklu stojí i zatížená slezina. Podle detoxikační medicíny je třeba příčiny hledat v toxinech nahromaděných v hypothalamu, hypofýze, vaječnících, nervových strukturách, a dále také v přítomnosti infekčních ložisek tamtéž.
Rozdělení gynekologických potíží
– menstruační potíže
– klimakterické potíže
– onemocnění gynekologických orgánů
Menstruační potíže
– amenorea (úplné vynechání menstruace)
– primární amenorea (nedostavení se první menstruace)
– menoragie (krvácení je silné)
– hypomenorea (krvácení je slabé, menstruace trvá krátkou dobu)
– polymenorea (intervaly mezi jednotlivými cykly jsou krátké)
– oligomenorea (intervaly mezi cykly jsou nepravidelné nebo delší)
– metroragie (krvácení v době mimo pravidelnou menstruaci – např. uprostřed cyklu)
– endometrióza (krvácení závislé na menstruačních cyklech, avšak na jiných místech v organismu – např. v dutině břišní)
– dysmenorea (bolestivá menstruace)
– premenstruační syndrom (soubor tělesných i psychických příznaků, které se objevují v závislosti na jednotlivých fázích cyklu, zejména před očekávanou menstruací)
Celostní medicína
Hypofýza je žláza s vnitřní sekrecí uložená v mozku, která řídí činnost ostatních žláz s vnitřní sekrecí, tedy i pohlavních – u žen vaječníků, a tím produkci pohlavních hormonů. Tyto hormony ovlivňují vývoj pohlavních orgánů, sekundárních pohlavních znaků, dále menstruační cyklus, jímž se děložní sliznice připravuje na příjem oplodněného vajíčka. Hormony řídí i chování, nálady, vzhled, stav pleti, psychiky. Postupným stárnutím organismu ustává tvorba pohlavních hormonů a nastává takzvaný přechod neboli klimakterium.
Pro optimální vývoj organismu je nutné, aby byla v pořádku hypofýza, která je určující žlázou, a následně i jí podřízené vaječníky. Pak dochází ke správnému vývoji sekundárních pohlavních znaků, nástupu menstruačního cyklu ve správný čas, k žádoucímu rozvoji psychiky bez výkyvů nálad, extrémních poruch chování v klíčovém období dozrávání, tedy v pubertě, a postupně také k přiměřenému útlumu funkcí pohlavních orgánů bez přechodových návalů.
Poruchy hormonální osy hypofýza–vaječníky mohou být příčinou vzniku amenorey, dysmenorey, meno- i metroragie, premenstruačního syndromu, depresí, poruch příjmu potravy, poruch metabolismu a hospodaření s vodou, zánětu mazových žláz, bolestí hlavy, tvorby akné, myomů, cyst (jak vaječníků, tak prsů – fibrózně cystická mastopatie), bolesti prsů; dokonce existují i zhoubné nádory, které jsou podmíněné hormonálními vlivy. Špatná produkce hormonů má za následek také chronické infekce gynekologického ústrojí, kandidózy (kvasinky), záněty sliznic pochvy. Nejčastěji naměřenými zátěžemi na hypofýze jsou těžké kovy (velmi často zátěže z amalgámových plomb), radioaktivita, chemické látky, infekční ložiska (často borelie, toxoplazmóza atd.).
Špatné proudění energie v játrech má za následek emoční poruchy, zejména se sklony k bouřlivým výpadům, vzteku, agresivitě, nebo naopak k depresi spojené s úzkostí. Síla menstruačního krvácení je také ovlivněna stavem jater. Kromě psychických potíží se objevuje i napětí v prsou.
Nedostatek energie v důsledku například nedostatečné výživy nebo nadměrného fyzického i psychického vyčerpání vede velmi často k oslabení, někdy dokonce vymizení menstruačního krvácení. Příkladem může být silný stres nebo porucha příjmu potravy v podobě anorexie.
Premenstruační syndrom
Jde o soubor příznaků, které se vyskytují vždy před očekávanou menstruací v rozmezí sedmi až čtrnácti dnů před jejím prvním dnem. V současné době se uvažuje o zařazení mezi klinické diagnózy. V oblasti psychologie jde již o běžný stav. Objevuje se totiž stále častěji. Uvádí se, že každá druhá žena má výkyvy nálad, pocity napětí v prsou až bolesti, dále ženy pociťují zadržování vody, vnímají otoky v podbřišku, dolních končetin i v obličeji. Tím se pochopitelně zvětšuje hmotnost, což je znovu psychicky deptá. Vlivem hormonů se mění i chutě, ženy například udávají i takzvaný vlčí hlad. Zhoršuje se stav pleti, zaněcují se mazové žlázky. Nezřídka se vyskytují bolesti hlavy, roztěkanost, nesoustředěnost, návaly lítosti, zlosti, propadání depresi. Tyto psychické příznaky mizí obvykle během prvních dvou dnů menstruace. Ostatní odeznívají postupně. Psychické strádání a potíže jsou někdy tak velké, že u některých žen mohou vést až k rozchodu s partnerem, který pro výkyvy nálad své partnerky nemá pochopení. Mnohé ženy řeší nepříjemné potíže spojené s premenstruačním syndromem u svého gynekologa. Většinou je jim nasazena hormonální antikoncepce. Ta posléze upraví příznaky, ale nevyřeší skrytou příčinu – to znamená zatíženou hypofýzu, vaječníky, poruchu energie jater či sleziny. Vždy na EAV vyměříme hormonální poruchu, i když prakticky hormony (syntetické) v sobě pacientky mají.
Klimakterium
V tomto období postupně dochází ke slábnutí činnosti vaječníků a snižování produkce hormonů. Fyziologicky tedy nastává útlum tvorby vajíček, a tím nemožnost počít a donosit dítě. Menstruace slábne, vynechává, až nakonec ustane úplně. V této době se také může objevovat hypertenze či osteoporóza. U některých žen začíná klimakterium již po čtyřicátém roce věku, fyziologicky po čtyřicátém pátém. V dnešní době však díky hormonální antikoncepci, kterou postupně vystřídá hormonální substituce, dochází k přechodu později než v minulých dobách. Pokud řádně funguje hormonální osa hypofýza–vaječníky, nejsou přechodové návaly nebo jiné potíže zvlášť markantní a nepříjemné. Jsou-li ale výše zmíněné orgány zatížené, pak budou projevy výraznější a pro ženy méně únosné. Proto opět žádají svého gynekologa, aby jim dodával substituční hormonální léčbu, což se běžně děje. Ženy, které mají čistý organismus a jejich orgány pracují vyváženě, nemívají s přechodem potíže a nemusejí užívat chemické hormony. Dnes se hormony doporučují zejména s ohledem na osteoporózu neboli řídnutí kostí v pozdějším věku. I to se ale dá ovlivnit přírodními prostředky.
Preparáty Diochi
ESTROZIN
Preparát číslo jedna k řešení hormonální dysbalance u žen. Obsahuje fytoestrogeny, což jsou prakticky rostlinné hormony, které dokážou vyrovnávat hladinu hormonů v organismu. Nedostatečné doplní, nadbytečné pomohou vyloučit. To platí i v případě užívání hormonální antikoncepce. Doporučuji ho všem ženám, které antikoncepci užívají. Pomáhá vyladit cyklus u dívek, které začínají menstruovat. Zlepšuje stav pleti a působí proti plísním (Candida). Řeší klimakterické potíže, detoxikuje gynekologické orgány. Funguje u myomů, cyst. Dávkujeme obvykle 2x 10 kapek.
ANDROZIN
Preparát spíše určený pro muže, ale potřebný i u mnohých žen. Dokáže totiž vyrovnávat hladiny hormonů a detoxikovat pohlavní orgány. Dávkování 2x 10 kapek.
CYTONIC/MAYTENUS
Rostlina s vynikajícími účinky na hormonální rovnováhu. Zpomaluje stárnutí, detoxikuje gynekologické orgány, harmonizuje menstruační cyklus. Působí velmi dobře u žen v přechodu, odstraňuje návaly. Má protinádorové účinky, omezuje vznik osteoporózy. Dávkujeme 3x 1 kapsli, zpočátku je ideální pít čaj. Cytonic je velmi silný preparát, který může vyvolat značné reverzní reakce, například v podobě akutního zánětu močových cest apod. Proto doporučuji primárně pití čaje a postupné nasazování kapslí.
SUPRACID
Preparát k nastolení správného pH, tedy acidobazické rovnováhy – odstraňuje překyselení organismu, čímž zlepšuje veškeré funkce. Působí proti osteoporóze, detoxikuje játra, působí proti bolestem hlavy. Dávkování je 3x 1 až 3x 2 kapsle.
DETOXIN
Preparát číslo jedna k detoxikaci jater. Játra je potřeba detoxikovat u všech poruch menstruačního cyklu a hormonálních dysbalancí. Detoxikace jater je nutná i u žen, které užívají hormonální antikoncepci, protože syntetické hormony játra poškozují. Dávkujeme 2x 10 kapek.
VISTA CLEAR
Vynikající preparát k detoxikaci jater, současně i ledvin. Tonizací jater uvedeme do rovnováhy i menstruační cyklus. Pročištěním ledvin pomůžeme z organismu vyloučit zadrženou vodu, která se hromadí v období před menstruací. Detoxikuje játra zatížená syntetickými hormony. Dávkujeme 3x 1 kapsli.
SAGRADIN
Má analgetické účinky. Vhodný při dysmenorei, tedy při bolestivé menstruaci. Při bolestech užijeme 10 kapek až čajovou lžičku Sagradinu. Účinek se dostaví do 15–20 minut.
DIOCEL BIOMINERÁL
Ovlivňuje minerálové hospodaření organismu. Prevence osteoporózy. Má diuretické účinky, tzn. že odvodňuje, pomáhá vyloučit zadrženou vodu. Dávkujeme 2x 10 kapek.
Na závěr bych chtěla dodat, že některé výše uvedené poruchy nebo stavy jsou závažné a je potřeba je vyšetřit odborným lékařem. Například metroragie neboli krvácení mimo pravidelné menstruační, v jiné době cyklu, může znamenat závažné onemocnění, jako je rakovina dělohy. Výše uvedené preparáty nenahradí léky ani lékařské vyšetření. Rozhodnete-li se svoji poruchu léčit těmito přírodními bylinnými preparáty, měly byste mít jasno ohledně svého potenciálního onemocnění, anebo alespoň v tom, že pokud se stav nezačne upravovat, vyhledáte lékaře.
Mohu-li se vyjádřit k užívání hormonální antikoncepce u mladých dívek, osobně ji nedoporučuji. Viděla jsem během svojí praxe spoustu dívek, které užívaly antikoncepci „preventivně“ od 14 let. Ať už šlo o prevenci otěhotnění, anebo takzvanou harmonizaci cyklu, když měly nepravidelnou menstruaci. Následně se u nich objevily cysty na vaječnících, u nichž gynekolog popřel, že by mohlo jít o důsledek užívání hormonů. Pomocí EAV je ale hormonální porucha i její příčina měřitelná a zjistitelná. Osobně bych opravdu své dceři hormony nedoporučila. Stejně tak mi připadá, že je dnes užívání antikoncepce moderní a ženy se jí nechtějí vzdát, ačkoli hormony mají i nežádoucí účinek na střevní mikroflóru, množení plísní, na játra, dokonce na vznik nádorových onemocnění. V příbalových letácích mnohých přípravků se dočteme, že působí preventivně proti rakovině prsu, avšak na druhou stranu je zde nebezpečí vyvolání rakoviny dělohy, ale o tom se tam již nepíše. U mnohých žen, které mají potíže s otěhotněním, můžeme v anamnéze vysledovat časné a dlouhodobé užívání antikoncepce. Po jejím vysazení trvá organismu velmi dlouho, než najede do svých kolejí a začne tvořit vlastní plnohodnotné hormony. Harmonizace cyklu a možnost otěhotnění se i tímto snižuje, nehledě na intoxikace pohlavních orgánů plísněmi a jinými toxickými látkami pro gynekologa okem neviditelnými a laboratorně neprokazatelnými. Užívání hormonů zlepšuje pleť, rovná psychické výkyvy, zkracuje dobu menstruace na minimum dní, dokonce u některých přípravků se nemenstruuje vůbec, což mi připadá absolutně proti přírodě. Žena tak ztrácí jednu ze svých detoxikačních výhod oproti muži. Ta, která nebere antikoncepci, si mnohdy připadá jako méněcenná. Neznám gynekologa, který by nenavrhoval užívání hormonální antikoncepce nebo substituce pro klimakterické období.
Dalším problémem, který se u nás neřeší, jsou metabolity hormonálních přípravků, tedy to, co z nich zbude, když projdou naším tělem, a zejména naší chemickou továrnou – játry. Metabolity odcházejí do kanalizace, dále se koloběhem dostanou přes čističky odpadních vod do potoků a řek. Odtud pak v návaznosti do spodních vod, organismů živočichů a rostlin až opět k člověku v podobě pitné vody. Možná i to je příčina, proč klesá aktivita i počet spermií současných mužů. Farmaceutické firmy by mne za takový přístup jistě odsoudily. Doufejme ale, že u spousty z nás zvítězí zdravý rozum. Většinou je tomu tak, až když sami onemocníme nebo máme různé zdravotní potíže, kterým lékař ještě neříká nemoc, ale nás obtěžují. Pak začínáme přehodnocovat svůj životní styl, začínáme se obracet k přírodě a odvracet se od nevhodných látek, kterým se můžeme vyhnout. Stav zdraví každého člověka je v jeho rukou. Nezbavíme se potíží mávnutím kouzelného proutku. Musíme se o to sami přičinit. Díky přírodním bylinným preparátům, ale také jiným a i dalším metodám přírodní léčby máme možnost udržet svoje zdraví ve velmi dobrém stavu.
Autor: MUDr. Lenka Hodková
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2011
Hořec žlutý je trvalka s dlouhým, mohutným oddenkem a dorůstá až do výšky dvou metrů. Bylina se dožívá úctihodných šedesáti let, což ji nutí několikrát za život vyměňovat lodyhu. Kvete poprvé od čtvrtého až pátého roku, od té doby lze také sbírat kořeny. Pěstování je proto málo rentabilní. Pro léčebné účely je třeba hořec pěstovat, protože všechny české i slovenské druh jsou chráněny, v Česku se vyskytují zřídkakdy. Nejpřirozeněji se vyskytuje v Alpách, Vogézách, v Pyrenejích a Balkánském poloostrově. V České republice není původní, byl přivežen ve 20., 30. letech 20. století.
Kořen obsahuje hořké glykosidy, terpeny, alkaloidy, slizy, pektiny, inulin a jiné látky. Přímo v bylinném léčitelství je používán při zažívacích potížích. Tlumí také dyspeptické projevy při poruchách funkce žlučníku, jater a slinivky. Neznámým mechanismem podporuje krvetvorbu, funkce centrální nervové soustavy a lze ho využít také jako obecné tonikum k rekonvalescenci po těžkých chorobách.
Zevní použití je možné uplatnit na nehojící se a zduřelé rány. Někteří autoři hovoří i o protirevmatických účincích hořcových obkladů.
Podávání byliny je omezeno při žaludečním a dvanácterníkovém vředu, při krvácení ze zažívajícího ústrojí a v prvních třech měsících těhotenství.
Parazitická houba s plodnicemi prstovitého až kyjovitého tvaru o velikosti 3–7 cm.
Rozšíření:
Asie, Čína, Nepál, oblasti Himálají, roste na vysokohorských pastvinách ve výškách nad 3000 metrů a sbírá se v době letního slunovratu předtím, než roztaje poslední sníh. Pěstuje se uměle také v Hongkongu a na vysočině Cameron v Malajsii. Houba se pěstuje pro léčebné účely.
Obsahové látky: Obsahuje zejména polysacharidy s protinádorovou, antivirovou a imunostimulační aktivitou, jako například beta-1,3- a beta-1,4-D-glukany, CPS-2, lektin. D-manitol, ergosterol, cordicepiny – cordicepin – má cytostatické účinky a je to analog nukleosidu adeninu 3´-deoxyadenosin, cordicepsin, ophicordin, myriocin, nukleosidy (adenin, adenosin), uracil, dieny, exo-polymery, adenosidy, palmitovou kyselinu, kordicepic acid, steroly, bioxantraceny a minerální látky, nukleosidy, aminokyseliny, organický draslík, bor, jod, selen, zinek, vápník a další minerály.
Houževnatec jedlý, také známý jako houby šii-take, je lupenatá dřevokazná houba s kloboukem o průměru okolo 50 až 70mm.
Nejčastěji se tato houba pěstuje v Japonsku, a to na kmíncích stromů rodu Pasania z čeledi bukovitých. Jsou to stromy podobné mladým doubkům.
Hlavním předmětem sběru je plodnice. Účinnými látkami jsou především polysacharidy lentinany, dále alkaloid eritadenin a blíže neidentifikované látky s výraznou protivirovou aktivitou.
Vykazuje výraznou protivirovou a protinádorovou aktivitou. Stimuluje imunitní systém organismu a tím zvyšuje jeho celkovou odolnost. Rovněž značně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje využití a metabolismus tuků, což se projevuje ve značné protisklerotické aktivitě.
S úspěchem lze využít k tzv. čištění krve, tedy k detoxikaci organismu, a zlepšení látkové výměny. Při mnoha chorobných stavech nastupuje po aplikaci pocit zlepšení, které předcházejí léčivému účinku.
Z dalších účinků je třeba jmenovat působení protihistaminové, které se projevuje poměrně výrazným útlumem nejrůznějších alergií.
Při preventivní kůře, zaměřené na celkové pročištění organismu podáváme 1 houbičku denně, léčebně – pro trvalejší zvýšení látkové výměny – podáváme 2 houbičky denně. Proti antialergické léčbě 3 houbičky denně. Při nádorovém onemocnění pak 4 -5 houbiček denně.
Houbičky lze také povařit a podávat jejich vodný výluh – tedy čaj, nicméně tuto léčebnou kůru můžeme doporučit pouze tehdy, když sušené houbičky pokrájíme nadrobno a přimícháme do příslušné čajové směsi. Samotný houbový čaj má chuť, která není vhodná pro delší podávání.
Hra o produkty Diochi - nová hra na facebooku pro příznivce Diochi.
Každý týden v pondělí bude na facebooku na firemních stránkách Diochi spol. s r.o. zveřejněna otázka a kdo odpoví správně a napíše komentář pod příspěvek, získá možnost soutěžit o hodnotné ceny od společnosti Diochi. Do losování o produkty Diochi budou zahrnuty všechny správné odpovědi v komentářích od pondělí 8h do následujícího pondělí 7.59h.
Těšíme se na soutěžení :-)
Diochi
Pravidla soutěže jsou ke stažení v příloze
Hřebíčková silice má velmi silné antiseptické účinky. Působí proti virům i bakteriím, roztočům a červům. Posiluje imunitu a uvolňuje křeče. Z těchto důvodů se hodí při různých respiračních a trávicích potížích. Tradičně se využívá jeho poměrně silných analgetických účinků při bolestech zubů, ale lze ji také aplikovat při bolestech kloubů, páteře a neuralgiích. Zvyšuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení. Eugenol, specifická složka hřebíčkové silice, je protilátkou proti zánětlivým mediátorům. Působí mimo jiné proti smršťování hladkého svalstva (protikřečový účinek). Tato schopnost s velkou pravděpodobností přispívá k sedativnímu a tlumícímu účinku eugenolu. Velké využití má hřebíčková silice při ošetření aknózní pleti. Jedna z bakterií (Propionibacterium acnes), které se na vzniku akné podílejí, hřebíčkovou silici skutečně "nesnáší". Osvědčuje se proti kožním parazitům, hlavně svrabu a také při ošetření hnisavých ran a vředů. Používá se také jako přísada do ústních vod.
Využít blahodárné účinky hřebíčkové silice můžete využít v přípravku Diochi Baktevir
Účinky na psychiku
V rovině psychiky je hřebíčková silice velmi účinná. Obsahuje vysoké množství eugenolu, který podporuje tvorbu noradrenalinu. Tento neurotransmiter funguje podobně jako adrenalin. To znamená, že hřebíček působí jako silné stimulans na nervovou soustavu. Lze ji použít při stavech slabosti, vyčerpání, frustrace, rezignace, neochotě věci řešit. Dodává také pocit jistoty, stability a bezpečí. Přináší pocit tepla a vřelosti, ať už do našeho vnitřního prostoru nebo do našich vztahů.
Masáže a koupele
Je třeba dodržovat vysoké ředění. Užíváme na lokální masáže hrudníku nebo břicha při respiračních nebo trávicích potížích, zad nebo velkých kloubů při revmatických bolestech, spánkové krajiny při migréně a celkové masáže pro silné povzbuzení.
Dobře se kombinuje s citrusy a většinou květin, ale také s vavřínem, šalvějí, lemongrassem a santalovým dřevem. Při migréně se osvědčila masáž spánků s hřebíčkem, levandulí a kajeputem. Při zánětu dásní lze použít kombinaci s vavřínem, tymiánem a tea tree. Na unavené a bolavé svaly po sportu je účinná masážní směs s černým pepřem a zázvorem.
HŘEBÍČKOVÁ SILICE se získává se z tropického stromu hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum, Eugenia aromatica, Eugenia caryophyllata) a to z plodů nebo zaschlých poupat květů, které známe jako koření. Silice z plodů a poupat je velmi silná a je třeba zvýšené opatrnosti při dávkování. Patří do rukou spíše zkušenějších aromaterapeutů. Silice z listů je ve svém účinku mírnější. Přesto jsou všechny druhy velmi silným stimulantem nervové soustavy pro svůj vysoký obsah eugenolu. Tento fenol silně podporuje tvorbu noradrenalinu, který působí stejně jako adrenalin. Kromě toho se hřebíček vyznačuje silnými antiseptickými a analgetickými účinky. Tradičně se olej nebo přímo koření používá na bolesti zubů.
Hřebíčkovec vonný je tropický strom 10 až 20 m vysoký. Má krátký silný kmen a typickou kuželovitou korunu. Listy jsou stálezelené, podlouhle vejčité, dlouhé až 10 cm. Květy jsou červené a skládají se v květenství, podobnému květenství myrty s níž náleží do čeledi myrtovitých. Z květů vznikají plody, které jsou nachové barvy, vejčité, asi 2 cm dlouhé. Známé koření se získává z poupat květů, která se nechají zaschnout. Hřebíčkovec obecný se dříve vyskytoval jako volně rostoucí strom na severních moluckých ostrovech. Při kolonizaci těchto ostrovů Holanďany v 17. století došlo k vypálení a zničení téměř všech hřebíčkových stromů s vyjímkou ostrova Amboine. Pod trestem smrti bylo zakázáno vyvážet semena nebo sazeničky stromů. Tímto si chtěli Holanďané udržet monopol na dovoz hřebíčku do Evropy a také velmi zvýšit jeho cenu. Dnes je volně rostoucích stromů již málo, ale plantáže, kde se tyto stromy pěstují, existují dnes po celém světě všude tam, kde je dostatečné teplo a vlhkost.
ZPŮSOB ZÍSKÁVÁNÍ: Parní destilací z plodů a poupat
AROMA: Silné, pikantní, kořeněné s ovocnými tóny
BARVA: Světle žlutá až žlutá
POVAHA (dle teploty a vlhkosti): Horká a suchá
PŘEVLÁDAJÍCÍ ENERGIE (dle čínského pentagramu):
OHEŇ- srdce, tenké střevo, vřelost, otevřenost
ZEMĚ- slinivka, slezina, usazení v realitě
HLAVNÍ OBSAHOVÉ LÁTKY: V hřebíčkové silici je nejvíce zastoupen fenol eugenol (80 až 90%), eugenyl acetát (2 -10%) patřící mezi estery, ze seskviterpenů beta-kariofilen (5%) a alfa-humulen.
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Žampiónová 2, 104 00 Praha 10 - Pitkovice, Česká Republika, Česká republika