927x127 HEAD VPRAVO

Rozhovor s Milošem Matulou nad jeho novým meditačním CD

  • Napsal(a) Blanka Neoralová

Na počátku roku vám vyšlo nové meditační CD Zimní meditace. Proč právě Zimní meditace?Moje nejnovější meditační CD ZIMNÍ MEDITACE se původně mělo jmenovat Vánoční meditace, ale protože je obdařeno nejen vánoční atmosférou, nechtěl jsem, aby si je posluchači pouštěli jen o Vánocích.

Představíte ho čtenářům?
Sice jsem původně vybíral texty, které se hodí k meditacím právě v období melancholické a zároveň i romantické zimy a k Vánocům, ty jsou však na celém albu nakonec pouze jen tři: Seznam vánočních přání, Vánoční ukolébavka a Štědrovečerní pastýřské troubení. Z ostatních meditací musím jmenovat zejména Aramejský Otčenáš a Exupéryho modlitbu, Ruizovy texty Modlitba za svobodu a Modlitba za lásku z jeho bestselleru Čtyři dohody. A nakonec jsou na CD i meditace Spokojenost, Kráčej opatrně a Mayské orákulum.
Vznikalo snadno?
U mě vše funguje spontánně ☺. Celé léto jsem se zabýval myšlenkou natočit další meditační album právě s vánoční tematikou. Pak jsem ale odjel do Ladaku – Malého Tibetu, kde jsem vedl meditační cestu. Po návratu jsem okamžitě vyrážel na přednáškové turné na Slovensko, odkud jsem psal Robertovi Jíšovi, že bychom si měli dát nějaké frekvence na natáčení – to byl takový „bič nade mnou", abych se už k něčemu rozhoupal. Ovšem kromě dvou textů Miguela Ruize jsem nic jiného neměl. Až když jsem se vrátil z turné, začal jsem hledat texty, které přišly tak „zázračně", jak už to u mě bývá...
Proč jste si vybral právě Miguela Ruize?
S meditacemi-modlitbami Miguela Ruize z jeho knihy Čtyři dohody pracuji na seminářích od prvního vydání jeho knihy u nás. Chtěl jsem je zařadit již na své předchozí CD Meditace, ale neměl jsem k tomu svolení. Rok jsem čekal na poskytnutí audio práv, takže jsem tyto texty zařadil až nyní na CD Zimní meditace.
Kdo k CD skládal hudbu?
Autorem hudby je talentovaný a ostřílený hudební skladatel a můj kamarád Robert Jíša, se kterým spolupracuji již od roku 2000. Složil opět krásnou hudbu, ze které mám velkou radost. Má schopnost vcítit se do mých představ a atmosféry textu, což je vždy velkou výhodou. Proto jsem i jeho samostatnou hudbu zařadil na bonusové CD, které vychází spolu s mými meditacemi na dvoudiskové verzi DELUXE.
Jaké je poselství CD?
Zimní meditace je takový jakoby archetyp zimy, kterou v sobě můžeme změnit v jaro naším vnitřním sluncem – boží jiskrou v nás... Stačí jen zavřít oči, meditovat, stát se Světlem a Láskou. A být šťastni!
Uběhl skoro rok od vydání vašeho prvního meditačního CD. Jaký byl?
Hektický. Hodně jsem cestoval – za svými studenty a posluchači po celé republice, na Slovensku. Ale je o mně známo, že jsem velký cestovatel, což je pravda. Pořádal jsem tedy hned několik meditačních cest a prázdninových pobytů: Střední Amerika, Řecko, Tyrolsko a již zmiňovaný Ladak. Ač jsem měl v plánu dopsat některé mé rozepsané knihy, ne vše se dařilo tak, jak jsem si předsevzal. Ale naopak jsem zase pokračoval v psaní tam, kde jsem to ani nepředpokládal... Inu, „božská" inspirace ☺.
Co jste zažil nejzajímavějšího, nejmilejšího?
Těch zážitků je tolik, že je musím cíleně mazat, jak říkám, „uvolňovat si svůj vnitřní hard disk". Jsem vděčný svému bratranci Peterovi z Košic, že když nemohu najít sponzory/reklamní partnery na své projekty, nakonec je to vždy on, kdo se nade mnou slituje a podpoří – takže to jsou opakované milé zážitky. Ale zažili jsme i moc krásná setkání v Ladaku: nejen s tamními mnichy v klášterech, ale i s obyčejnými lidmi. Proto cestu opakuji i letos v září. A snad nakonec mě potěšilo setkání s paní Nilou Vodičkovou, která z ničeho vykřesala sbírku a nakonec stavbu památníku sv. Zdislavy v jejím rodišti v Křižanově. Mě už všichni berou jako „součást" Zdislavy i proto, že jsem o ní před dvaceti lety vyprodukoval film V erbu lvice – to bylo tehdy mé první velké filmové děťátko a velká láska.
Potkalo vás i něco mrzutého?
Bohužel ano, když mi na jaře zemřel otec a poté i bratranec. Ale to je život...
Jaké jsou vaše nástroje, když musíte čelit trampotám života?
Trampoty si nepřipouštím. Ale nástroje, které používám neustále, jsou sebeláska, láska, radost, štěstí, víra, naděje, důvěra a vděčnost. Ale také práce a cestování. Tím, že hodně cestuji, vidím, že i lidé, kteří nemají nic, jsou šťastní, takže to je takové připomenutí, že ke štěstí toho tolik člověk nepotřebuje. Štěstí je totiž stav mysli.
Chystáte novinky pro své čtenáře či posluchače?
Já mám tolik novinek, jen je všechny zdárně dokončit a najít sponzory, kteří pomohou při vydání... ☺. Před dokončením jsou hermetické meditační karty THOVT, což předznamenává moji další knihu s názvem Učení boha Thovta. Pak bych chtěl dokončit a vydat další díl knihy rozhovorů Hvězdy ezoterického nebe III. – Kniha plná lásky. A pak už snad letos dokončím i Mystickou Barbru Streisand.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF